جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

چهل درصد از دام‌های لرستان بیمه می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

چهل درصد از دام‌های لرستان بیمه می‌شود

چهل درصد از دام‌های لرستان بیمه می‌شود

مدیرکل امور عشایری لرستان گفت: گاهی دام‌های عشایر در مسیر کوچ متوجه خسارات می‌شوند بنابراین امسال برای جبران این خسارتها ۴۰ درصد از دام‌های عشایر لرستان بیمه می‌شوند.

حاجی مراد بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: امسال، با هماهنگی‌هایی که با بانک کشاورزی انجام‌شده، تسهیلاتی با کارمزد 11 درصد جهت پرواربندی دام، به عشایر واگذار می‌شود که تاکنون پنج میلیارد تومان از این تسهیلات مصوب شده است.

وی افزود: با توجه به خسارت‌هایی که متوجه دام‌های عشایر در مسیر کوچ و ترددهاست، امسال 40 درصد از دام‌های عشایر بیمه می‌شوند.

مدیرکل امور عشایری لرستان عنوان کرد: در سال 94، به‌منظور خدمات‌رسانی مطلوب و به‌موقع، فرایند بیمه دام‌های عشایر به تشکل‌ها و تعاونی‌های عشایری واگذار شده است.

وی مهم‌ترین هدف سازمان امور عشایری را افزایش سطح درآمد جامعه عشایری دانست و تصریح کرد: ارتقای سطح معیشتی زندگی عشایر، مستلزم بهبود تولیدات عشایری است کمااینکه کشت و تولید گیاهان دارویی، افزایش بهره‌وری در پرواربندی و افزایش گوشت قرمز می‌تواند ظرفیت درآمدی خوبی برای مردم عشایری داشته باشد.

بیرانوند با اشاره به مهم‌ترین خدماتی که به عشایر استان ارائه‌شده، خاطرنشان کرد: احداث 100 پروژه عمرانی با اعتبار شش میلیارد تومان، توزیع هشت هزار و 760 تن آرد، 12 هزار لیتر آب و سه هزار و 500 تن جو، ایجاد راه‌های دسترسی مناطق عشایری و احداث چاه‌های مشترک برای آب‌رسانی همزمان به چندین منطقه عشایری از مهم‌ترین اقدامات امور عشایری لرستان بوده است.

وی با اشاره به تأمین سوخت مورد نیاز عشایر جهت پیشگیری از قطع درختان، بیان کرد: توزیع 120 هزار کپسول گاز و سه میلیون و 600 هزار لیتر نفت و گازوئیل در مناطق عشایری باهدف حفاظت و حراست از منابع طبیعی استان لرستان سال گذشته انجام شد.

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: امسال، طرح‌های سوخت‌رسانی به مناطق عشایری با جدیت بیشتری دنبال می‌شود تا مردم عشایری برای گرمایش و پخت‌وپز، از منابع نفت و گازی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد استفاده کنند و مجبور به قطع درختان نباشند.

وی افزود: براساس تفاهم‌نامه‌ای که با اداره منابع طبیعی استان داریم، بناشده که تعامل و هم‌افزایی سازنده‌ای جهت به اشتراک گذشتن امکانات و اعتبارات در راستای حفاظت از منابع طبیعی انجام شود.