رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

چهل هزار بذر بلوط با همکاری تشکل‌های مردمی در بام لرستان کشت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

چهل هزار بذر بلوط با همکاری تشکل‌های مردمی در بام لرستان کشت شد

چهل هزار بذر بلوط با همکاری تشکل‌های مردمی در بام لرستان کشت شد

چهل هزار بذر بلوط با همکاری تشکلهای مردمی و دانشآموزان در بام لرستان کشت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، تعدادی از اعضای سازمان مردم نهاد خانه فرهنگ و اندیشه خرم‌آباد با مظفر افشار، پدربلوط ایران دیدار کردند و از تلاش‌های وی برای احیای جنگل‌های بلوط لرستان، تشکر و قدردانی کردند.

در حاشیه این جلسه، اعضای مؤسسه خانه فرهنگ و اندیشه خرم‌آباد از خزانه مظفر افشار نیز بازدید کردند و پدر بلوط ایران به تشریح انواع گونه‌های بومی موجود در خزانه، بیان ضرورت مشارکت مردم در نجات درختان زاگرس، نحوه کشت و پرورش بلوط و شرح فعالیت‌های خود در راستای احیای جنگل‌های بلوط پرداخت.

وی سابقه بیش از 30 سال فعالیت در زمینه محیط زیست و به‌طور ویژه کاشت و تکثیر و پرورش درختان بلوط را دارد و از وی به عنوان پدر بلوط ایران یاد می‌شود.

افشار یکی از چهره‌های شاخص کشور در زمینه زیست محیطی است که بیش از 19 لوح تقدیر از دست مردم و مسئولان دریافت کرده است.

وی بدون هیچ چشمداشت و دریافت حق‌الزحمه‌ای، سالانه 2 هزار و 500  تا سه هزار نهال بلوط را در خزانه خود پرورش می‌دهد و با مشارکت تشکل‌های زیست محیطی و اکیپ‌های دانش‌آموزی در نقاط مختلف استان کشت می‌کند کمااینکه سال گذشته نیز 40 هزار بذر بلوط توسط پدر بلوط لرستان و همراهانش در بام لرستان کشت شده است.

مظفر افشار در جمع اعضای خانه فرهنگ و اندیشه خرم‌آباد، اظهار داشت: در سال 94، چهار هزار و 800 نفر از این خزانه دیدن کرده‌اند و از آغاز سال 95 تاکنون نیز، پذیرای شش هزار و 800 نفر بازدیدکننده از سراسر کشور بوده‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری 45 کارگاه آموزشی کشت بلوط در مدارس سطح استان، افزود: محور فعالیت‌های ما آموزشی است و این آموزش را نیز از سطح مدارس استان آغاز کرده‌ایم.

افشار عنوان کرد: دانش‌آموزانی که از این خزانه بازدید می‌کنند، یاد می‌گیرند که بجای رها کردن ظروف دوریختنی در طبیعت و یا ریختن آن در سطل‌های زباله، از آنها به عنوان گلدان، برای پرورش گل و گیاه استفاده کنند و در تولید اکسیژن محیط و هوای پاک، سهمی داشته باشند.

وی به یکی از پیشنهادات ابتکاری خود در بحث پرورش سبزه‌های عید نوروز اشاره کرد و گفت: بهتر است که مردم برای سبزه‌های عید خود از هسته‌های دورریختنی میوه‌ها استفاده کنند و بدین ترتیب از حیف و میل شدن حجم زیادی از غلات و حبوبات جلوگیری کنند.

افشار تصریح کرد: اگر هر خانوار لرستانی در ایام نوروز، سه سبزه عید خود را از گندم و حبوبات تهیه کند، در پایان ایام عید، 2 تن و 200 کیلوگرم حبوبات و غلات  در استان به هدر رفته است در حالیکه با هسته‌های میوه‌هایی مانند مرکبات و خرما، می‌توان سبزه‌هایی متنوع‌تر و بادوام‌تر برای عید تهیه کرد و در پایان تعطیلات نیز آنها را در طبیعت کشت کرد.

وی با بیان اینکه نباید زندگی آپارتمان‌نشینی را بهانه‌ای برای عدم پرورش گل و گیاهان طبیعی در منزل دانست، خاطرنشان کرد: ما در خزانه خود ریزترین گلدان جهان را داریم که اصلاً فضایی قابل توجهی را اشغال نمی‌کند و حتی نمونه‌هایی از پرورش گیاه در پوست گردو و پوکه فشنگ را نیز داریم.

افشار بیان کرد: یکی دیگر از طرح‌های ابتکاری ما، اسستار سطل‌های زباله‌های کوچک درب منازل در زیر پوششی از گل و گیاه بوده است که خوشبختانه بسیاری از همسایگان و اهالی محل از این طرح الگو گرفتند.

وی افزود: اکنون هر یک از اهالی محل، سطل‌های زباله کوچکی از جنس توری فلزی را در جلوی درب منازل خود نصب کرده‌اند و آن را در زیر پوشش از گل‌های پیچک و درختان زیبا، قرار داده‌اند به‌طوریکه رهگذر نمی‌تواند وجود سطل زباله را تشخیص دهد و این زیبایی خاصی به کوچه و خیابان داده است.

پدربلوط ایران گفت: در فراخوان‌هایی که برای کشت نهال‌ها و بذرهای بلوط داده‌ایم، در برخی از اوقات بیش از 800 نفر از نیروهای مردمی و فعالان زیست محیطی شرکت کرده‌اند؛ هرچند مسئولان اهمیت زیادی برای این امر قائل نیستند، اما همراهی مردم و یاری همسرم همواره مرا را در طول این سالها دلگرم نگه داشته است.

وی بیان کرد: سالانه 2 هزار و 500  تا سه هزار نهال بلوط در خزانه خود پرورش می‌دهم و سال گذشته نیز 40 هزار بذر بلوط را با همکاری تشکل‌های مردمی و دانش‌آموزان در بام لرستان کاشته‌ایم.