رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

کارخانه لاستیک‌سازی در استان لرستان راه‌اندازی می‌شود/احیای مجدد کارخانه فولاد ازنا - نمایش محتوای خبر

 

 

کارخانه لاستیک‌سازی در استان لرستان راه‌اندازی می‌شود/احیای مجدد کارخانه فولاد ازنا

کارخانه لاستیک‌سازی در استان لرستان راه‌اندازی می‌شود/احیای مجدد کارخانه فولاد ازنا

استاندار لرستان راه‌اندازی کارخانه لاستیک‌سازی با ظرفیت اشتغال حدود ۱۰۵۰ نفر در این استان را مهم ارزیابی کرد و گفت: تاکنون نزدیک به ۱۰۵۰ میلیارد تومان در این کارخانه توسط سرمایه‌گذاری از شهر تبریز سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در جلسه ستاد تسهیل استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد با اشاره به موفقیت‌های کسب‌شده در حوزه‌های مختلف استان در رسیدن به اهداف موردنظر اظهار داشت: در ابتدای امسال مقرر شد 405 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه صنعت پرداخت شود که با توجه به شرایط موجود تصور بود که این امکان وجود نداشته باشد اما امروز بر اساس آخرین آمار370 میلیارد تومان از این مبلغ معادل 92 درصد عملکرد پیش‌بینی‌شده، محقق شده است.

وی به آغاز به کار مجدد کارخانه فولاد ازنا به‌عنوان یک موفقیت بزرگ اشاره کرد و افزود: این کارخانه با تعطیلی 12 ساله به‌عنوان نماد رکود در این شهرستان شناخته می‌شد که با پیگیری‌های انجام‌شده باوجوداینکه کسی تصور نمی‌کرد این کارخانه مجدد احیا شود اما در حال حاضر با نصب تجهیزات موردنیاز و جذب 210 نفر پس از سال‌ها تعطیلی مجدداً آغاز به کارکرده و ظرفیت اشتغال‌زایی مطلوبی در این منطقه به وجود آورده است.

استاندار لرستان احیا مجدد کارخانه فولاد ازنا را مصداق بارز اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر راه‌اندازی مجدد صنایع راکد دانست و بیان کرد: از دیگر کارخانجاتی که قرار است با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان لرستان احداث شود کارخانه لاستیک‌سازی است که برای نخستین بار پس از سال‌ها قرار است در این استان راه‌اندازی شود.

وی نبود کارخانجات بزرگ در استان لرستان را به‌عنوان یک نقیصه اساسی در این استان برشمرد و تصریح کرد: در سایه وجود این نقص دولت باید بسیاری از هزینه‌های اجتماعی را بپردازد و طبیعتاً دولت به دلیل وجود موانع قانونی که سر راه خود دارد توانایی پرداخت تمامی این هزینه‌ها را ندارد.

بازوند افزود: نبود ارزش‌افزوده ایجادشده در صنعت خود نقصی بزرگ در سیستم این استان است چراکه که درمجموع حدود 80 میلیارد تومان در تمامی استان ارزش‌افزوده دریافت می‌شود که درصدی از آن‌هم صرف هزینه‌های ملی می‌شود درحالی‌که در برخی شهرهای صنعتی به‌تنهایی 370 میلیارد تومان به شهرداری‌ها از این محل کمک می‌کنند بنابراین هنگامی‌که چنین کمک‌هایی به شهرداری‌ها نشود نمی‌توان توقع اجرای پروژه‌های بزرگ را با توجه به مشکلاتی که دارند از آن‌ها داشت.

وی راه‌اندازی کارخانه لاستیک‌سازی با ظرفیت اشتغال حدود 1050 نفر در استان لرستان را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: تاکنون نزدیک به 1050 میلیارد تومان در این کارخانه توسط سرمایه‌گذاری از شهر تبریز سرمایه‌گذاری شده و باید با حمایت‌های مختلف از این سرمایه‌گذار وی را در جهت راه‌اندازی چنین صنعت بزرگی یاری کرد.

استاندار لرستان حرکت به سمت راه‌اندازی کشت‌های گلخانه‌ای به‌جای کشت‌های سنتی را مهم برشمرد و عنوان کرد: اجرای طرح گلخانه کوهدشت به عهده جهاد دانشگاهی گذاشته‌شده بر این اساس این نهاد چنانچه ظرف مدت یک ماه آینده به هر دلیل نتواند بر اساس برنامه زمان‌بندی تعین شده اقدامات اجرایی خود را آغاز کند پیش از موعد مقرر عدم توانایی خود را اعلام کند تا اجرای این پروژه به سرمایه‌گذار بخش خصوصی که در این زمینه اعلام آمادگی کرده است واگذار شود.

وی به توافق با صندوق توسعه ملی درزمینهٔ اعطای تسهیلات با بهره 10 درصد به گلخانه‌ها اشاره کرد و گفت: بر این اساس تمامی استان‌هایی که توسعه‌یافتگی آن‌ها کمتر از حد معمول است می‌توانند با دریافت این تسهیلات نسبت به راه‌اندازی کشت‌های گلخانه‌ای اقدام کنند.

بازوند تأکید کرد: علاوه بر این باید شرایطی به وجود آید تا کسانی که تمایل به راه‌اندازی کشت‌های گلخانه‌ای در استان لرستان رادارند چهار درصد یارانه دریافت کرده و تنها 6 درصد از مبلغ بهره بانکی را پرداخت کنند و این امر به‌عنوان یک ابزار تشویقی برای سرمایه‌گذاران در راستای جذب آن‌ها به شرکت در این امر استفاده شود چراکه فضای استان لرستان فضای مطلوبی برای کشت گلخانه‌ای است  و این امکان وجود دارد که بتوانیم درصد قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را برای این کار دعوت کنیم.