جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

کارخانه کنسانتره و رب انار کوهدشت نیازمند سرمایه است - نمایش محتوای خبر

 

 

کارخانه کنسانتره و رب انار کوهدشت نیازمند سرمایه است

کارخانه کنسانتره و رب انار کوهدشت نیازمند سرمایه است

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: کارخانه کنسانتره و رب انار کوهدشت که مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا است نیازمند سرمایه در گردش و حمایت‌های دولتی است.

بهروز بهاروند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد،با اشاره به اینکه باغبانی لرستان جوان و رو به رشد بوده و سهم تولید سالانه محصولات باغی استان نیز در حال افزایش است اظهار داشت: استان لرستان، 2 درصد از سطح زیر کشت باغات کشور را به خود اختصاص داده است و در آینده می‌تواند سهم خود را به پنج درصد نیز افزایش دهد.

وی با اشاره به رتبه‌های برتر لرستان در تولید محصولات باغی، افزود: استان لرستان از نظر تولید انجیر مقام نخست را در کشور دارد و از نظر تولید زردآلو نیز جز استان‌های مطرح و برتر کشور است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه یکی از بهترین ارقام زردآلو در لرستان تولید می‌شود، عنوان کرد: متأسفانه تاجر صادرکننده میوه در لرستان نداریم.

وی با بیان اینکه لرستان، سومین استان کشور، در زمینه تولید گردو است، تصریح کرد: سطح زیر کشت گردو تا سال 76 در لرستان، 250 هکتار بوده ولی اکنون به 14 هزار هکتار رسیده است.

بهاروند خاطرنشان کرد: لرستان در زمینه تولید انار مقام هفتم را در کشور دارد و برنامه‌ریزی‌ شده که تا پنج سال آینده، در ردیف 5 استان اول کشور قرار بگیرد.

وی در رابطه با برندسازی محصول انار لرستان، بیان کرد: توجه به برندینگ، نیازمند صرف هزینه است اما ما در 2 سال اخیر که موضوع برندسازی در استان مطرح شده، اعتبارات لازم را برای برگزاری جشنواره انار، زردآلو و یا انجیرسیاه نداشتهایم تا بازرگانان با حضور در این جشنواره‌ها با محصولات استان آشنا شوند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان توجه به برندسازی را نیازمند تخصیص اعتبار دانست و گفت: برندسازی یک کار فرهنگی و زمانبر است که به تدریج رخ می‌دهد و وقتی انار ساوه بیش از 200 سال است که به عنوان یک برند پیشتاز مطرح است باید تلاش بیشتری صورت بگیرد تا انار با کیفیت لرستان نیز در سطح ملی و بین‌المللی مطرح شود.

وی افزود: برخلاف کشورهای جهان سوم که تأمین نان و گوشت برای آنها در اولویت است در کشورهای پیشرفته استقبال خوبی از مصرف میوه می‌شود، بنابراین نباید بازار ما فقط به کشور عراق محدود شود و در این شرایط پساتحریم، صادرات به کشورهای اروپایی را نیز باید در نظر داشته باشیم.

بهاروند زودرس بودن انجیر لرستان را یک فرصت دانست و عنوان کرد: زودرس بودن انجیر لرستان سبب شده تا یک ماه پیش از انجیری که در ترکیه تولید می‌شود، آماده عرضه به بازار باشد و این فرصت خوبی است که در این یک ماه محصولات باغی ما به قلب اروپا برسد.

وی بیان کرد: در باغات انار کوهدشت، کارخانه کنسانتره و رب انار، مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا احداث شده تا عملیات فراوری بر روی انارهای درجه دو و سه انجام بگیرد اما این کارخانه نیازمند سرمایه در گردش است که امیدوارم دولت کمک‌های لازم را در این رابطه داشته باشد.