رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود ۷ ماه حقوق معوقه دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود ۷ ماه حقوق معوقه دارند

کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود ۷ ماه حقوق معوقه دارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، ماشاالله نعمتی در کمیسیون کارگری استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد در رابطه با مشکلات کارخانه فارسیت دورود اظهار داشت: این کارخانه سال 90 به ثبت رسید اما به دلیل اینکه مواد اولیه کارخانه آزبست بود تعطیل شد و ازنظر پزشکی توجیه اقتصادی نداشت.

وی افزود: کارخانه فارسیت دورود سال 92 به دلیل عدم نقدینگی، عدم فروش محصول تولیدی به‌طور کامل تعطیل و از 732 کارگر آن 263 نفر بازخرید شدند و با تلاش‌های انجام‌شده بازخرید بخش دیگری از کارگران انجام شد.

فرماندار دورود عنوان کرد: هم‌اکنون 75 نفر به‌طور رسمی در کارخانه فارسیت دورود مشغول کار هستند که با توجه به توافقی که با شرکت فارس و خوزستان شده مقررشده این شرکت هر پنج ماه یک‌بار تا زمانی که این افراد بازنشست می‌شوند حقوق آن‌ها را پرداخت کند.

وی در رابطه با مشکلات کارخانه بهراد دورود، بیان کرد: تولید این کارخانه نوپا لوله الیاف است که به دلیل کمبود نقدینگی با مشکل مواجه است که برای رفع مشکلات آن از شرکت خدمات رسان درخواست شد تا برای اخذ تسهیلات پیگیری لازم را انجام دهد.

نعمتی تصریح کرد: برای رفع مشکل این کارخانه از شهرستان برای دریافت تسهیلات سه و نیم میلیارد تومانی از بانک سینا پیگیری‌های خوبی انجام شد اما به دلیل اینکه شرکت فارس و خوزستان اقدام لازم را انجام نداد هنوز این تسهیلات دریافت نشده است.

وی گفت: این کارخانه 18 کارگر دارد که از سال 93 تاکنون حقوق آن‌ها معوق مانده و پرداخت‌نشده است به همین جهت از طریق اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و محاکم قضایی شکایت کرده‌اند و رأی آن نیز صادرشده است.

فرماندار دورود کارخانه بهراد دورود را زیرمجموعه شرکت فارس و خوزستان دانست و اظهار داشت: یکی از مشکل این کارخانه این است که نماینده حقوقی برای پیگیری امورات حقوقی ندارد.

وی در رابطه با مشکلات کارخانه فولاد و چدن دورود نیز افزود: بیش از 99 درصد این کارخانه مربوط به شرکت فارس و خوزستان است که با 100 نفر پرسنل مشکلاتی دارد.

نعمتی با اشاره به اینکه حقوق نیروهای کارخانه فولاد و چدن حدود هفت ماه عقب‌مانده است، عنوان کرد: طلب این افراد 9 میلیارد ریال است  که هنوز پرداخت‌نشده است.

وی نبود سرمایه در گردش، نبود نظارت بر کار، عدم پرداخت هزینه پرسنل بازنشسته، نبود مواد اولیه و تعلیق بودن کارخانجات سیمان و رکود اقتصادی دانست و گفت: در جلسه ستاد تسهیل مقررشده است تا مبلغ پنج میلیارد ریال برای سرمایه در گردش به این کارخانه اختصاص دهند تا صرف تولید شود که با توجه به وضعیت این کارخانه لازم است روند احیاء آن تسریع شود.

علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز در این جلسه در رابطه با کارخانه فولاد و چدن دورود، اظهار داشت: این کارخانه مشکل نقدینگی دارد که برای رفع مشکل نقدینگی آن مقرر شد شرکت فارس خوزستان پنج درصد آن را پرداخت کند تا بتوانند تسهیلات جدید بگیرد اما متأسفانه هنوز این مبلغ پرداخت‌نشده است و اکنون کارگران آن حدود هفت ماه است که حقوق معوقه دارند و ما نیز به‌عنوان اداره کار مکلف به پذیرش دادخواست و صدور رأی برای این نیروها هستیم.