سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کاهش 31 درصدی تلفات تصادفات نوروزی در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 31 درصدی تلفات تصادفات نوروزی در لرستان

کاهش 31 درصدی تلفات تصادفات نوروزی در لرستان

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، حسن رحمانی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان لرستان به تشریح عملکرد اداره حمل و نقل در ایام نوروز پرداخت و عنوان کرد: در ایام نوروز 95 شاهد افزایش حمل و نقل مسافر در استان لرستان بودیم و در مجموع 19 هزار و 408 سفر نوروزی در لرستان با جابه‌جایی 216 هزار و 478 مسافر صورت گرفت که به ترتیب رشد 7/3 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز 2 هزار و 464 نفر از طریق ناوگان حمل و نقل لرستان در قالب راهیان‌نور به مناطق عملیاتی اعزام شد، بیان داشت: در مجموع بیش از 74 درصد حمل نقل مسافران در لرستان توسط ناوگان اتوبوسی انجام شد و ناوگان مینی‌بوس و سواری نیز هر کدام بیش از 12 درصد از جابه‌جایی مسافران را به خود اختصاص دادند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان لرستان با اشاره به اینکه طرح نوروز از بیست و پنجم اسفند سال گذشته شروع شد و تا پانزدهم فروردین امسال ادامه داشت، بیان کرد: در ایام نوروز امسال شاهد تردد 5 میلیون و 818 هزار و 86 وسیله نقلیه از جاده‌های استان لرستان بودیم که این تعداد تردد نسبت به سال گذشته 43/7 درصد داشته است، ضمن اینکه بیشترین ساعت تردد بین ساعت 16 تا 17 بوده و محور بروجرد _ چالانچولان نیز با 290 هزار و 45 تردد پرترددترین محور استان لرستان بوده است.

رحمانی گفت: متوسط سرعت خودورها در جاده‌های لرستان در ایام نوروز 84/5 کیلومتر بر ساعت بوده است و بالاترین سرعت ثبت شده نیز با 171 کیلومتر بر ساعت مربوط به دو دستگاه خودروی سمند در حال تردد در محور خرم‌آباد _ بروجرد بود که توسط پلیس جریمه شدند.

وی خاطر نشان کرد: در ایام نوروز 95 یک هزار و 161 امدادرسانی جاده‌ایی توسط چهار شرکت امدادرسانی در استان لرستان صورت گرفت که 861 مورد آن منجر به یدک کشی خودرو شد.

این مسئول بیان کرد: در مجموع حمل و نقل جاده‌ایی لرستان با جابه‌جایی 216 هزار مسافر 76 درصد از جابه‌جایی مسافران لرستانی در ایام نوروز را به خود اختصاص داد ضمن اینکه 23 درصد جابه‌جایی‌ها توسط حمل و نقل ریلی صورت گرفت و 65 هزار و 22 نفر از این طریق جابه‌جا شدند و همچنین بخش حمل و نقل هوایی نیز با جابه‌جایی 3 هزار و 71 نفر سهمی  یک درصدی از جابه‌جایی مسافران لرستانی در ایام نوروز داشت.

رحمانی یادآور شد: در ایام نوروز 106 فقره تصادف در جاده‌های لرستان به وقوع پیوست که متاسفانه در 14 فقره تصادف فوتی که شاهد بودیم، طبق آمار پلیس 18 تن از هموطنان‌مان در صحنه تصادف جان خود را از دست دادند، ولی با این وجود در مجموع نسبت به نوروز 94 شاهد کاهش 31 درصدی تلفات جاده‌ایی در ایام نوروز در لرستان بودیم.

وی اضافه کرد: در 92 فقره تصادف جرحی که در این ایام صورت گرفت، 130 نفر مجروح شدند، ضمن اینکه بیشترین تصادفات در روز اول فروردین با 16 مورد تصادف بود و در سوم فروردین نیز با یک تصادف کمترین تصادفات انجام شد و در مجموع بیشترین حوادث در محورهای اصلی صورت گرفت و در جاده‌های روستایی و فرعی نیز به ترتیب 20 و 6 فقره تصادف صورت گرفت.

این مسئول با بیان اینکه 50 درصد تصادفات در ایام نوروز از برخورد خودروها با هم صورت گرفت، خاطرنشان کرد: متاسفانه 42 مورد از تصادفات در لرستان در ایام نوروز که 40 درصد تصادفات را شامل می‌شود را واژگونی خودروها شامل می‌شود و این نشان می‌دهد در صورت توجه بیشتر رانندگان به مقررات و استراحت به موقع آنها می‌شد از این حوادث جلوگیری کرد.

رحمانی اضافه کرد: بیشترین عامل تصادفات جاده امسال را عدم توجه به جلو 46 درصد و انحراف به چپ 44 درصد بوده است، ضمن اینکه محور ازنا_شازند به پنج کشته مرگ‌بارترین جاده لرستان بوده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های لرستان گفت: بیشترین تصادفات در ساعات 12 تا 16 بوقوع پیوسته و 31 درصد تصادفات در بین این ساعات بوده است و همچنین در فاصله صفر تا 15 کیلومتری شهرها نیز 38 درصد تصادفات صورت گرفته است که نشان می‌دهد، بیشترین تصادفات در زمان پایانی سفر صورت می‌گیرد.

رحمانی خاطرنشان کرد: در ایام نوروز 95، 15 گشت راهداری در سطح جاده‌های لرستان فعالیت داشتند که استانداری وعده داده اعتبار آنها را تامین کند که امیدواریم این وعده عملی شود، چرا که استانداری لرستان در دو سال گذشته به هیچ یک از تعهدات خود در قبال حمل و نقل عمل نکرده است.

این مسئول در ادامه به وضعیت حمل و نقل لرستان در سال 94 اشاره و عنوان کرد: در سال 94 نسبت به سال 93 شاهد کاهش 11 درصدی حجم مسافرین و کاهش 9 درصدی تعداد سفر بودیم ضمن اینکه در بخش حمل و نقل کالا نیز شاهد کاهش آمار نسبت سال قبل تر از آن بودیم.