سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

کاهش 45 درصدی مرگ و میر مادران باردار در استان - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 45 درصدی مرگ و میر مادران باردار در استان

کاهش 45 درصدی مرگ و میر مادران باردار در استان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان از کاهش 45 درصدی مرگ و میر مادران باردار در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دکتر کوروش ساکی در جمع خبرنگاران، افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور شاهد کاهش فرانشیزها بودیم به گونهای که 6 درصد از بیمه خدمات کشوری و 3 درصد روستائیان از کل هزینههای بستری کاهش یافت.

وی ادامه داد: در سالهای قبل هزینه عمل باز سرسامآور بود که خوشبختانه با اجرای طرح نظام سلامت هماکنون این عمل جراحی در بیمارستانهای دولتی با 500 هزار تومان انجام میشود.

این مقام مسئول اظهار کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت قشر فقرا و ضعیف جامعه را منتفع کرد و در بحث تجهیزات که رانت ایجاد شده بود قیمت تجهیزات را 42 درصد کاهش داد.

ساکی در ادامه با بیان اینکه راهاندازی اولین اورژانس هوایی کشور در لرستان ثمرات خوبی برای وضعیت بهداشتی زنان باردار ایجاد کرده است، یادآور شد: هر چند هزینه نگهداری از بالگرد بسیار بالاست اما این هزینه در برابر جان انسانها ناچیز است؛ امسال با ماموریتهایی که توسط اورژانس هوایی استان انجام شد خوشبختانه میزان مرگ و میر مادران تا 45 درصد کاهش یافت.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: میزان مرگ و میر مادران باردار لرستانی در سال 92، 9 نفر بوده است و این در حالیست که این رقم در سال 93 به 5 نفر رسیده و خوشبختانه شاهد کاهش 45 درصدی مرگ و میر مادران باردار بودهایم، این شاخص یکی از مهمترین شاخصهای ارزیابی WHO(سازمان بهداشت جهانی) است.