رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

کتابخانه‌های عمومی به قرائت‌خانه تبدیل شده‌اند - نمایش محتوای خبر

 

 

کتابخانه‌های عمومی به قرائت‌خانه تبدیل شده‌اند

کتابخانه‌های عمومی به قرائت‌خانه تبدیل شده‌اند

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد گفت: کتابخانه‌های عمومی این شهرستان به قرائت‌خانه تبدیل شده‌اند.

داوود پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد، اظهار کرد: 90 درصد مراجعان به کتابخانه‌های عمومی شهرستان بروجرد دانش‌آموزانی هستند که از فضای آرام کتابخانه‌ها برای مطالعه استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: از مجموع 13 کتابخانه فعال شهرستان بروجرد پنج کتابخانه عمومی، سه کتابخانه مشارکتی، چهار کتابخانه مستقل و دو کتابخانه مربوط به آموزش و پرورش است.

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد با اشاره به اینکه 11 هزار نفر اعضاء کتابخانه‌های عمومی این شهرستان را تشکیل می‌دهند، افزود: بخش اعظم اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

پهلوان ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر اعضای کتابخانه‌های شهرستان بروجرد را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، بخش کتب درسی و آموزشی کتابخانه‌های این شهرستان در مقایسه با سایر بخش‌ها فعال‌تر است.

وی به تعامل امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان بروجرد با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای برگزاری مسابقات نقاشی و قصه‌گویی با موضوع کتاب اشاره و تصریح کرد: در سال جاری نشست کتابخوانی با همکاری اداره آموزش و پرورش در مدارس این شهرستان برگزار شده است.

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد یادآور شد: آسیب شناسی و بررسی عوامل احتمالی دخیل در مطالعه پایین مردم نهاد کتابخانه‌های کشور در حال انجام است.

پهلوان تصریح کرد: مهمترین عامل پایین بودن سرانه مطالعه شهروندان عدم اعتبار و بودجه کافی برای سرویس‌دهی بهینه است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون شهرداری‌های کشور مکلف به واریز نیم درصد کل درآمدهای خود به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شده‌اند، اظهار کرد: کتاب مورد نیاز کتابخانه‌های عمومی اداره‌کل منابع نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور تامین می‌شود.

مدیر امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد ادامه داد: بیشتر کتاب‌های به امانت گرفته از کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در حوزه‌های دین، ادبیات و تاریخ است.

پهلوان با اشاره به لزوم احداث یک کتابخانه به ازای هر 25 هزار نفر جمعیت اضافه کرد: با توجه به جمعیت شهرستان بروجرد تعداد کتابخانه‌های این شهرستان در حد استاندارد است.

وی با اشاره به اینکه احداث چند کتابخانه در شهرستان بروجرد در دستور کار قرار دارد، تاکید کرد: چند زمین در در مناطق  چمران، قاآنی و بهارستان این شهرستان به این منظور خریداری شده است.