سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کرسی‌های آزاد‌اندیشی در دانشگاه‌ها ادعاهای غربی‌ها را باطل می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

کرسی‌های آزاد‌اندیشی در دانشگاه‌ها ادعاهای غربی‌ها را باطل می‌کند

کرسی‌های آزاد‌اندیشی در دانشگاه‌ها ادعاهای غربی‌ها را باطل می‌کند

سرپرست دفتر نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور لرستان، قشر دانشجو را پرچمدار مقوله فرهنگ در جامعه دانست و گفت: برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها ادعای غربی‌ها مبنی بر نبود دموکراسی را باطل می‌کند.

حجت‌الاسلام سید محسن موسوی امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار کرد: فرهنگ یک جایگاه بسیار با ارزش دارد و نه تنها در کشور ما بلکه در تمام کشورهای دنیا نسبت به فرهنگ خود اهتمام می‌ورزند

سرپرست دفتر نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور لرستان گفت: در کشور ما نسبت به فرهنگ یک نگاه ویژه وجود دارد، چرا که بزرگان دینی ما همگی نگاه نافذی به بحث فرهنگ داشته‌اند و در واقع فرهنگ است که یک جامعه را می‌سازد و رشد می‌دهد و گاهی نیز فرهنگ موجب سقوط یک جامعه می‌شود.

وی تصریح کرد: چتر فرهنگ به‌گونه‌ایی است که در زیر آن زیرشاخه‌های بسیار زیادی وجود دارد، اما آنچه که امروز برای ما مهم است و باید به آن توجه ویژه کرد، بحث جوانان است که در نگاه و دیدگاه و صحبت‌های رهبر معظم انقلاب به آن پرداخته می‌شود.

موسوی اضافه کرد: در جامعه دانشگاهی ما بحث فرهنگ و پرداختن به آن راه‌های متعددی دارد و در واقع پتانسیلی که در اختیار دانشگاهیان است در هیچ جای دیگر پیدا نمی‌شود و قشر فاخر دانشجو پرچم‌دار بحث فرهنگ در جامعه بشمار می‌رود.

این مسئول خاطرنشان کرد: امروز نگاه جامعه در مقوله فرهنگ به سمت دانشگاه است، لذا دانشگاهیان باید نقش خود را در مسئله فرهنگ‌سازی و در برنامه‌های فرهنگی ایفا کنند.

موسوی ادامه داد: کار فرهنگی در عین شیرینی خاصی که دارد با سختی‌هایی هم همراه است و گاها یک لغزش می‌تواند کار فرهنگی را به ضد فرهنگ تبدیل کند و لذا متولیان امر فرهنگی در دانشگاه‌ها به این موضوع توجه ویژه دارند و خوشبختانه امروز مساله فرهنگ در دانشگاه جایگاه خود را پیدا کرده و دانشجویان استقبال خوبی از آن دارند.

وی به نقش مهم رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی اشاره کرد و گفت: قطعا رسانه‌ها و تمام افراد صاحب قلم صدای رسای فرهنگ هستند که می‌توانند آن را به جامعه انتقال دهند.

سرپرست دفتر نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور لرستان بیان کرد: در بحث تهاجم فرهنگی گوش‌زدهایی که رهبر معظم انقلاب می‌فرماید، بسیار مهم است و این وظیفه ما و مسئولان فرهنگی است تا آنها را پیگیری کنیم.

موسوی یادآور شد: یکی از برنامه‌های شاخصی که مقام معظم رهبری نیز به آن توجه ویژه دارد و در زمینه فرهنگ در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی است که ادعای غربی‌ها مبنی بر نبود دموکراسی در دانشگاه‌ها را باطل می‌کند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از کارهای فرهنگی که در تمام دانشگاه‌ها انجام می‌شود، برگزاری نهضت تفسیر قرآن است و به ویژه در استان لرستان نیز این نهضت ویژه دانشجویان و اساتید انجام گرفته که با استقبال خوبی همراه بوده است.

موسوی تاکید کرد: اگر بتوانیم فرهنگ خود را به  قرآن پیوند دهیم و تقویت کنیم، بدون شک یک فرهنگ نفوذناپذیر در برابر تهاجم فرهنگی دشمن داریم.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راه کارهای مقابله با تهاجم فرهنگی ایجاد تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها است که در مجموع حدود پنج تشکل قوی در بین دانشگاه‌های لرستان فعالیت دارند و بسیج نیز به عنوان یک تشکل قوی در دانشگاه پیام نور فعالیت می‌کند.