رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

کشت و صنعت شهرستان ازنا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت و صنعت شهرستان ازنا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

کشت و صنعت شهرستان ازنا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

فرماندار شهرستان ازنا گفت: کشت و صنعت شهرستان ازنا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با راه‌اندازی آن تحولی در شهرستان به وجود می‌آید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، اسد عبدالهی ظهر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی یکی از دستگاه‌های اجرایی است که تعهداتی در بخش اقتصاد مقاومتی شهرستان ازنا دارد.

وی افزود: جهاد کشاورزی شهرستان در این شهرستان دارای هفت طرح کشاورزی  شامل توسعه باغات، سیستم نوین آبیاری، کشت گیاهان دارویی، تولید گوشت قرمز، تولید شیر خام، تولید گندم و تولید کلزا بوده است.

فرماندار شهرستان ازنا عنوان کرد: در رابطه با طرح سیستم آبیاری نوین بنا بود 900 هکتار را آبیاری شود اما جهاد کشاورزی فراتر از تعهد خود این طرح را انجام داده است.

وی بیان کرد: در رابطه با توسعه باغات این شهرستان بنا بود 160 هکتار توسعه باغات انجام گیرد که جهاد کشاورزی 60 هکتار آن را عملیاتی کرد و در فصل درختکاری سال 95 نیز به طور یقین تا پایان سال تعهد خود را عملیاتی می‌کند.

عبدالهی گفت: مقرر شد 32 هکتار کشت گیاهان دارویی در شهرستان ازنا  انجام شود که سازمان جهاد کشاورزی این کار را در سطح چهار هکتار را انجام داده است  و نسبت به برنامه بسیار عقب هستند که علت آن این است که کشاورزان و مردم تمایل چندانی به این کار ندارند زیرا کشت‌های رقیب دیگری برای گیاهان دارویی وجود دارد که درآمد آن بسیار بیشتر است.

وی با بیان اینکه گزارش سازمان جهاد کشاورزی شهرستان مبنی بر اینکه پنج پروژه آن‌ها در شهرستان ازنا عملیاتی شده است اشتباه است، تصریح کرد: در رابطه با شیر خام بنا بود 31 هزار تن تولید داشته باشد که در این راستا 32 هزار تن تولید داسته اند که این میزان فراتر از برنامه است.

فرماندار شهرستان ازنا اظهار داشت: قرار بوده سازمان جهاد کشاورزی در حوزه گندم که محصولی استراتژیک  برای کشور و استان است برنامه داشته باشند که در این زمینه طی امسال و سال گذشته فراتر از برنامه بوده و رشد داشته است.

وی افزود: تولید هزار و 728 تن کلزا در برنامه جهاد کشاورزی شهرستان ازنا بوده که تاکنون چهار تن تولید شده و این امر سبب عدم استقبال کشاورزان شده است از طرفی  این سازمان قرار بود در شهرستان ازنا 30 هزار تن گوشت مرغ تولید کنند که 23 هزار تن تولید کردند.

عبدالهی عنوان کرد: تعدادی از کشاورزان شهرستان ازنا در سال 95 به‌عنوان کشاورزان نمونه کشوری و نمونه استانی معرفی شدند و این امر نشان می‌دهد که بخش کشاورزی در این شهرستان بخش قابل‌توجهی است.

وی بیان کرد:  مقرر شد حوزه منابع طبیعی که کشت گیاهان دارویی را در شهرستان ازنا انجام دهد که تاکنون هیچ کاری انجام نداده چرا که استقبالی از آن صورت نگرفته است.

فرماندار شهرستان ازنا تصریح کرد: دستگاه آب روستایی سه پروژه آب‌رسانی به طیان، نصرت‌آباد و دره تخت در شهرستان ازنا داشته که آب‌رسانی به طیان دارای 95 درصد پیشرفت فیزیکی ، آب‌رسانی به نصرت‌آباد 100 درصد  و آب‌رسانی دره تخت نیز 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی خاطرنشان کرد:  دستگاه ورزش و جوانان نیز دو پروژه استخر شنا ازنا و سالن چندمنظوره گلیجرد را در شهرستان ازنا داشته که استخر شنا دارای 95 درصد پیشرفت فیزیکی است.

عبدالهی اظهار داشت: دستگاه نوسازی مدارس سه پروژه شامل دبیرستان 24 کلاسه، خوابگاه شبانه‌روزی و سالن چندمنظوره شهید ملکی  را در شهرستان ازنا داشته که دبیرستان تقریباً در مراحل پایانی کار است و در خصوص دو پروژه دیگر کاری صورت نگرفته است.

وی افزود: شهرداری نیز دو پروژه مجتمع گردشگری و دریاچه مصنوعی در شهرستان ازنا داشته که کار چندانی در این حوزه صورت نگرفته است.

فرماندار شهرستان ازنا عنوان کرد: بازسازی  ریل راه‌آهن کاری مشترک بین سه شهرستان خرم‌آباد، دورود وازنا بوده که به‌طور متوسط ما درگذشته در هرماه یک حادثه قطار داشتیم که از سال گذشته حدود 150 میلیارد تومان اعتبار جهت بازسازی تمام ریل هزینه شد و به ایستگاه‌های راه‌آهن نیز سروسامانی داده‌شده است.

وی بیان کرد: بنا بود 27 روستای شهرستان ازنا گازرسانی شوند و درصورتی‌که ما این 27 روستا را گازرسانی کنیم به‌عنوان اولین شهرستان سبز استان معرفی می‌شویم که صد درصد روستاهایمان از گاز برخوردار می‌شوندالبته تاکنون عملیات افتتاح آن انجام‌نشده ولی حدود 10 کیلومتر کانال زده‌شده، زمین‌ها تملک شده و محل ایستگاه نیز خریداری‌شده است.

عبدالهی تصریح کرد: دستگاه‌های دیگری مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و نیروی مقاومت بسیج نیز جز برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که سازمان مدیریت به ما ارائه داده هستند و کارهایی را که در حد مشاغل خانگی و کارهای بزرگی می‌باشند انجام داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: کشت و صنعت شهرستان ازنا که زیرمجموعه کشت و صنعت خرم‌آباد است حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که دارای مشکل حقوقی با کشاورزان است و درصورتی‌که برطرف شدن مشکلش تحولی در شهرستان ازنا به وجود می‌آورد.

فرماندار شهرستان ازنا اظهار داشت: باوجود محدودیت‌های مالی که در کل کشور، استان و شهرستان داشتیم می‌توانیم بگویم در حوزه اقتصاد مقاومتی  موفقیت‌های خوبی را شهرستان ازنا انجام شده است به طوری که بین 15 تا 20 درصد اقتصاد مقاومتی استان حداقل در حوزه صنعت و معدن در سطح شهرستان ازنا است.

وی افزود: بیش از 95 درصد کارهایی که قرار بوده در سال 95 در شهرستان ازنا عملیاتی شود انجام شده  و به طور یقین مابقی برنامه‌های سال 96 عملیاتی می‌شود.