سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

کشف یک قلاده میمون از متخلفان زیست محیطی در پلدختر - نمایش محتوای خبر

 

 

کشف یک قلاده میمون از متخلفان زیست محیطی در پلدختر

کشف یک قلاده میمون از متخلفان زیست محیطی در پلدختر

رئیس اداره محیط‌زیست پلدختر گفت: یک قلاده میمون گونه‌ خارجی غیربومی از متخلفان زیست محیطی در پلدختر کشف و فرد متخلف به مراجع قضایی معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر امیر محمدی نژاد صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به کشف یک قلاده میمون از متخلفان محیط‌زیستی اظهار داشت: در پی گشت و کنترل نیروهای محیط‌زیست پلدختر بازرسی از یک دستگاه خودرو مشکوک انجام و یک قلاده میمون کشف شد.

وی افزود: میمون کشف‌شده از گونه‌های خارجی غیربومی کنوانسیون CITES بوده و فرد متخلف بدون هیچ‌گونه مجوزی اقدام به حمل آن کرده بود که صورت‌جلسه تنظیم و به مراجع قضایی معرفی شد.

رئیس  اداره محیط‌زیست پلدختر عنوان کرد: میمون رزوس بانام علمی Macaca Mulattaیکی از جانوران وحشی جنوب شرق آسیا است که متأسفانه در سال‌های اخیر به‌صورت قاچاق و از راه‌های غیرقانونی وارد کشور شده  و در برخی از مردم از روی دانش پایین و اطلاعات ناکافی در این زمینه مبادرت به نگهداری از این جانور به‌عنوان حیوان خانگی می‌کنند.

وی بیان کرد: در بسیاری از موارد پس از اندکی از نگهداری این حیوان خسته و آن‌ها را در طبیعت رها می‌کنند و پناه بردن آن‌ها به طبیعت این حیوان را به گونه‌های مهاجم تبدیل می‌کند.

محمدی نژاد بابیان اینکه گونه‌های مهاجم تهدیدی جدی برای اکوسیستم‌های طبیعی و تنوع زیستی کشور به شمار می‌روند تصریح کرد: این گونه‌ها علاوه بر رقابت بر سر منابع غذایی با گونه‌های بومی با انتقال بیماری‌ها و تداخل ژنتیکی می‌توانند موجبات انقراض گونه‌های بومی را فراهم سازد.