جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

کلید انتخابات ریاست‌جمهوری از نیمه دوم امسال زده می‌شود/ کوتاهی استانداران در انجام وظایف سبب جابه‌جایی آنها می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

کلید انتخابات ریاست‌جمهوری از نیمه دوم امسال زده می‌شود/ کوتاهی استانداران در انجام وظایف سبب جابه‌جایی آنها می‌شود

کلید انتخابات ریاست‌جمهوری از نیمه دوم امسال زده می‌شود/ کوتاهی استانداران در انجام وظایف سبب جابه‌جایی آنها می‌شود

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در ۶ماهه دوم سال ۹۵ به انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر و روستا ورود پیدا می‌کنیم که در آنجا وظیفه سنگینی به‌عهده استانداران، فرمانداران و بخشداران خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدحسین مقیمی عصر روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در مورد کاندیدای رد صلاحیت شده از حوزه انتخابیه اصفهان اظهار داشت: ما مجری برگزاری انتخابات هستیم و بر‌اساس قانون انتخابات، صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگان در هیئت‌های اجرایی که متشکل از فرماندار، رئیس ثبت احوال شهرستان و عضو شورای اسلامی شهرستان است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هشت نفر نیز به‌‌عنوان معتمدان هیئت‌های اجرایی انتخاب می‌شوند، افزود: این 11 نفر در مرحله نخست تأیید صلاحیت داوطلبان را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به عملکرد مثبت هیئت‌های نظارت و اجرایی انتخابات دور نخست دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در کشور عنوان کرد: در این مرحله از انتخابات استانداران و فرمانداران عملکرد مطلوبی داشتند و این دوره از انتخابات به‌‌خوبی در هفتم اسفند ماه برگزار شد.

مقیمی بحث اقتصاد مقاومتی، توجه به مسائل اجتماعی و تکریم ارباب رجوع را از جمله موارد ارزشیابی استانداران و فرمانداران دانست و تصریح کرد: در 6ماهه دوم سال 95 به انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا ورود پیدا می‌کنیم که در آنجا وظیفه سنگینی به‌عهده استانداران، فرمانداران و بخشداران خواهد بود که اگر استاندار، فرماندار و یا بخشداری نتواند در این راه درست حرکت کند طبیعی است که جابه‌جا می‌شود و میدان به افراد دیگری واگذار می‌شود.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به فعالیت بیش از 250 حزب و گروه سیاسی در کشور اظهار داشت: بیشتر این احزاب در بسیاری از استان‌های کشور شعبه دارند و در انتخابات امسال نیز فعالیت داشتند.

وی افزود: در دنیا تعداد احزاب محدود است ولی احزاب قوی‌تری شکل گرفته اما در کشور ایران تعداد بالاست ولی احزاب خیلی گسترده و قوی نیستند.

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ سؤالی مبنی بر زمان‌بر بودن تأیید صلاحیت‌های افرادی که قرار است حزب تشکیل دهند عنوان کرد: بر‌اساس قانون کسانی که می‌خواهند حزب تشکیل دهند باید صلاحیتشان توسط دستگاه‌های امنیتی تأیید شود بنابراین کسی نباید انتظار داشته باشد بدون تأییدیه مجوز صادر شود.

وی بیان کرد: حزبی که مجوز می‌گیرد در تمام‌ روزهای سال می‌تواند فعال باشد، عضوگیری کند و یا تشکیل جلسه دهد و درصورتی که بر اساس ضوابط و مقررات اساس‌نامه احزاب عمل کند هیچ دستگاهی نباید برای آنها محدودیت ایجاد کند.

مقیمی تصریح کرد: به‌خلاف تبلیغات انتخاباتی که در یک بازه زمانی مشخص انجام می‌شود، فعالیت احزاب محدود به زمان خاصی از سال نیست و نباید فعالیت‌های انتخاباتی را با فعالیت‌های احزاب اشتباه گرفت.

وی در ‌ارتباط‌ با سلامت انتخابات 94 بیان کرد: شورای نگهبان که مسئول نظارت بر امر انتخابات است اعلام کرده که انتخابات در 207 حوزه انتخابات شورای اسلامی و 31 حوزه انتخابات خبرگان به‌درستی برگزار شده است.

معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: یکی از مواردی که سبب برگزاری خوب انتخابات 94 شد، شناسایی نقاط ضعف و ریشه‌های چالش‌های انتخابات دوره‌های قبل و البته یاری جستن از تمام اقشار مردم بود.

وی گفت: ما از تمام افراد صاحب نفوذ اعم از روحانیون، رؤسای دانشگاه‌ها، معاونان و همه کسانی که با مردم در ارتباط بوده و به‌عنوان مرجع در جامعه مطرح بودند کمک گرفتیم و از نظرات آنها برای برگزاری هرچه‌بهتر انتخابات استفاده کردیم.

مقیمی اظهار داشت: هیچ داوطلبی نمی‌تواند ادعا کند که در امر تبلیغات انتخاباتی برایش محدودیت ایجاد شده چون به همه آنها چه موافق دولت و چه منتقد دولت فرصت صحبت کردن داده شد، حتی خیلی از کاندیداها حرف‌های بسیار تندی هم علیه دولت زدند اما مانع تبلیغات آنها نشدیم و این افتخار دولت است که به مخالفان خود میدان داد.

وی افزود: یکی از مأموریت‌هایی که وزارت کشور در سال 95 برای استانداران در نظر گرفته توجه به مسائل اجتماعی اعم از مواد مخدر، ازدواج، طلاق، حاشیه‌نشینی و مواردی از این قبیل است که باید مسئولان استان بیشتر روی آن وقت بگذارند.

معاون سیاسی وزیر کشور  عنوان کرد: شورای فرهنگ عمومی استان را تقویت کنید و این شورا در بحث ازدواج جوانان ورود پیدا کند زیرا زمانی می‌توان نشاط سیاسی را در جامعه نظاره‌گر بود که مباحث اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم موردتوجه قرار بگیرد.

وی بیان کرد: نمایندگان مجلس و دولت در رابطه با برنامه‌های جوانان تلاش کنند و بیش از این به مسائل جوانان پرداخته شود.

مقیمی با اشاره به افزایش مبلغ وام ازدواج خاطرنشان کرد: اگر این روند افزایش نرخ وام ازدواج اتفاق بیفتد گشایش قابل‌توجهی در این زمینه رخ می‌دهد.

وی گفت: مسائل جوانان فقط محدود به ازدواج نیست که با آسان‌گیری در این ارتباط و اعطای وام ازدواج تمام دغدغه آنها برطرف شود بلکه جوانان نیاز به توجه و رسیدگی بیشتری دارند.

معاون سیاسی وزیر کشور با ابراز "به‌‌عنوان دولت موظف هستیم زمینه اشتغال را برای جوانان فراهم کنیم" تصریح کرد: باید حرف‌های جوانان شنیده شود و بیش‌ازپیش مورد رسیدگی قرار بگیرند و تلاش کنیم به مسئله بالا رفتن طلاق در جامعه رسیدگی کنیم.