جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

کنترل جمعیت و مباحث مربوط به آن - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کنترل جمعیت و مباحث مربوط به آن

چکیده

کنترل جمعیت و مباحث مربوط به آن از جمله موضوعاتی است که در اکثر جوامع بشری، به آن توجه شده و در کشورهای اسلامی و همچنین کشور ما در کانون توجه کارشناسان و نخبگان قرار دارد. متاسفانه در دهه‏های اخیر برخی بر این باور بودند که باید جمعیت کشور بهشدت کنترل شود؛ از این‌رو با شعارها و برنامه‏های فراوانی در پی کاهش جمعیت برآمدند.

با توجه و عنایت به آیات قرآن کردیم و روایات معصومین(ع) درمییابیم که از نظر اسلام، اصل و مبنا بر ازدواج و فرزندآوری است.

مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز بارها و بارها به این موضوع اشاره و خطر کاهش جمعیت را در ایران، به مسئولین امر گوشزد کردهاند. ایشان در بخشی از سخنان ارزشمند خود در تاریخ 11/2/1392 در جمع مداحان فرمودند: «فرزندآوری یکی از مهمترین مجاهدت‏های زنان و وظایف زنان است؛ چون فرزندآوری در حقیقت، هنر زن است؛ اوست که زحماتش را تحمل میکند، اوست که رنجهایش را میبرد، اوست که خدای متعال، ابزار پرورش فرزند را به او داده است. خدای متعال ابزار پرورش فرزند را به مردها نداده، در اختیار بانوان قرار داده؛ صبرش را به آنها داده، عاطفهاش را به آنها داده، احساساتش را به آنها داده، اندامهای جسمانیاش را به آنها داده؛ در واقع این هنر زن‏ها است.

اگر چنانچه ما اینها را در جامعه بهدست فراموشی نسپریم، آنوقت پیشرفت خواهیم کرد». اهمیت این مسئله، اداره‏کل پژوهش‏های اسلامی‌رسانه را بر آن داشت تا با تدوین مجموعه‎ای، به معرفی محورها، موضوع‎ها و ایده‏های پیشنهادی برای گروه‏های مختلف برنامه‎ساز در رسانه ملی بپردازد. امید است این تلاش اندک، گامی‌مؤثر در پیشبرد اهداف رسانه ملی باشد.

لازم به ذکر است فایل الکترونیکی این مجموعه در وبگاه اداره‏کل پژوهش‏های اسلامی‌رسانه (www.irc.ir) بارگذاری شده است.

شناسنامه فصلنامه

اشارات ایام، شماره 32 (پیاپی 173)، پاییز 1398 ویژه‏نامه «جمعیت»

صاحب امتیاز: اداره‌کل پژوهش‌های اسلامی رسانه

مونتور: لیلا محمدی