سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کودکانتان را نبوسید - نمایش محتوای خبر

 

 

کودکانتان را نبوسید

کودکانتان را نبوسید

بیماری بوسه سبب بروز بیماری‌های خطرناکی در سنین بالا می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، پروفسور عمر جویت عضو هیأت علمی بخش بیماری‌های کودکان دانشکده پزشکی دانشگاه جمهوریت ترکیه اظهار کرد:« بیماری بوسه که در نوزادان بیشتر دیده می‌شود سبب بروز بیماری‌های مختلفی در سنین بالا‌تر می‌شود. به همین خاطر کودکانتان را زیاد نبوسید. »

پروفسور جویت افزود: « ویروس epstein-barr «که سبب بروز بیماری بوسه یا با نام علمی‌اش مونونوکلئوز عفونی می‌شود، پوست را به شدت تحریک می‌کند. »

پروفسور جویت گفت: « ۳۰ درصد از کودکان در معرض این بیماری قرار می‌گیرند ولی در برخی موارد نشانه‌هایی از آن دیده نمی‌شود. »

وی ادامه داد: « این ویروس از طریق بوسه از گونه سرایت نمی‌کند. بلکه باید در پوست زخم و یا خراشی وجود داشته باشد که ویروس به داخل پوست نفوذ نماید. این بیماری با بوسه‌های آبدار و بوسه از لب منتقل می‌شود. به ویژه باید به بوسه افرادی که اعضای خانواده نیستند دقت کرد. »

پروفسور جویت یادآور شد: « بیماری بوسه ممکن است سبب بروز بیماری‌هایی نظیر التهاب لوزه، کبد، طحال و بزرگ شدن غدد لنفاوی شود. در افراد ابتلا به این ویروس خستگی مزمن وجود دارد. خصوصا در سنین بالا ریسک ابتلا به سرطان در این افراد بالاست. به همین علت به خانواده‌ها اکیدا توصیه می‌کنم که کودکانتان را در آغوش بگیرید ولی نبوسید. به بیگانگان هم اجازه ندهید کودکانتان را ببوسند. »