جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

کوهدشت؛ شهری با پیشینه چندهزار ساله + تصاویر - نمایش محتوای خبر

 

 

کوهدشت؛ شهری با پیشینه چندهزار ساله + تصاویر

کوهدشت؛ شهری با پیشینه چندهزار ساله + تصاویر

شهرستان کوهدشت با آب و هوایی معتدل کوهستانی در غرب استان لرستان واقع‌شده و دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی منحصربه‌ فردی است.

دشت پهناور و رشته‌کوه‌های اطراف این شهرستان سبب شده تا «کوهدشت» نام بگیرد؛ دشتی که حدود 50 هزار هکتار است و کوه‌های رفیعی که گردل کوه چنگری، سرسورین، گم ور، هیزم آباد نام‌گرفته‌اند.

کوهدشت که از آن به‌ عنوان قطب کشاورزی و دامداری استان لرستان یاد می‌شود دارای اماکن زیارتی متعددی است که نه‌ تنها در تعطیلات نوروز بلکه همواره در طول سال پذیرای زائرانی از سراسر کشور است.

این شهرستان با قدمت کهنش دارای آثار تاریخی و طبیعی بسیاری است که می‌توان به غار میرملاس، نقوش صخره‌ای هومیان، معبد سرخ دم لکی، قلعه کوهزاد، قلع زاغه، پل سی پله و  تنگه شیرز اشاره کرد.

غار میرملاس

غار میرملاس که سومین غار رنگین نگاره‌ها در جهان به شمار می‌آید در کوه سرسورین و در فاصله 20 کیلومتری شهر کوهدشت واقع‌شده که مورخان از آن به‌ عنوان نخستین سکونتگاه انسان و آغازگر تاریخ مدون بشری یاد می‌کنند و گواهشان نقاشی‌های حک‌شده بر دیواره این غار است که آثار انسان‌های اولیه را به نمایش گذاشته است.

این آثار کهن که زندگی گذشتگان را به زیبایی به  تصویر کشیده تنها به غار میر ملاس ختم نمی‌شود چراکه در غاری دیگری از این شهرستان نقوش صخره‌ای هومیان خودنمایی می‌کند.

نقوش صخره‌ای هومیان

نقوش صخره‌ای هومیان بر روی غاری در شمال شهرستان کوهدشت و در شمال غرب استان لرستان نقش بسته‌اند اما اطلاعات دقیقی از زمان ایجاد این نقوش در دست نیست و احتمال می‌رود مربوط به دوره پارینه‌سنگی باشند.

غار صخره‌ای میرملاس و هومیان که نشان از باستانی بودن این خطه دارد از جمله آثار تاریخی بی‌نظیری در سطح کشور هستند.

معبد سرخ دم لکی

در 6 کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در دامنه کوه چنگری منطقه‌ای تاریخی قرار دارد که مطالعات انجام‌شده بر روی اشیاء و آثار به‌ دست‌آمده نشان می‌دهد که منطقه سرخ دم لکی پایتخت پادشاهی به نام آل پی بوده و به‌صورت مستقل حکومت می‌کرده است.

از این منطقه تاریخی که قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد برمی‌گردد آثار و اشیاء تاریخی بسیاری اکتشاف شده است.

این منطقه تاریخی با وسعت یک هکتاری‌اش دارای حصاری از تختگاه، شاه‌نشین و منازل مسکونی بوده به‌ طوری‌که قسمت شاه‌نشین بر دیگر قسمت‌های حصار مسلط بوده است.

قلعه کوهزاد

این قلعه که در شهرستان کوهدشت و در بخش رومشگان واقع‌شده منسوب به آیین مهرپرستی و مربوط به دوره اشکانی است و به شماره 3760 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این قلعه سنگی چشم‌انداز بسیار زیبایی از دره سیمره، منطقه طرهان و رومشکان را در برمی‌گیرد.

قلعه زاغه

قلعه تمام سنگ زاغه نیز در بخش رومشگان واقع‌شده و سبک و نوع طاق آن با سایر آثار موجود استان تفاوت دارد به‌طوری‌که سنگ‌های به کار گرفته‌شده در این بنای کهن به شکل حجاری‌شده و قلوه‌سنگ است.

پل سی پله

پل سی پله که یکی از آثار منحصربه‌ فرد دوره ساسانی است در منطقه طرهان کوهدشت بر روی رودخانه سیمره در حدفاصل استان لرستان و ایلام واقع‌شده است.

پل سی پله که با شماره 3511 در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده در تنگ‌ترین بستر رودخانه سیمره، در محلی بنام سی پله واقع‌شده که اکنون از چهار چشمه طاق آن تنها دو چشمه طاق آن باقی است.

‌تنگه شیرز

تنگ شیرز یکی از چشم‌اندازهای بسیار زیبای شمال غرب کوهدشت است که با گذر از این شهرستان نباید آن را فراموش کرد چراکه دره‌ آن با طبیعت زیبا و چشمه روح بخشش یکی از بکرترین مقاصد گردشگری ایران به شمار می‌آید.

صخره‌های تندوتیز این منطقه جلوه زیبایی از فرسایش را نمایش گذاشته‌اند و چشمه جاری در دل این دره قدم‌ها را به‌ سوی رودخانه سیمره هدایت می‌کند.

با گذر از تاریخ و طبیعت زیبای این منطقه می‌توان دل را به زیارت دو امامزاده عظیم شأن این شهرستان صفا دارد.

امامزاده محمد(ع)

مقبره امامزاده محمد (ع) که همگان به شاهزاده محمد (ع) می‌شناسند در غرب شهرستان کوهدشت، در جنوب رودخانه سیمره و در دامنه فیروزکوه از رشته‌کوه‌های زاگرس واقع‌شده است.

امامزاده محمد (ع) یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است که مردم برای زیارت به‌ ویژه در ایام عید نوروز به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

سید محمد ابوالوفا (ع)

مقبره سید محمد ابوالوفا فرزند زید و زید نیز فرزند زین‌العابدین در 25 کیلومتری شمال کوهدشت واقع‌شده است.

امامزاده داری قدرت فوق‌العاده بوده و شفابخشی او زبانزد خاص و عام بوده و دیگر امکانات و جاذبه‌های تفریحی و سیاحتی و زیارتی که در این روستا وجود دارد سبب شده که هم‌وطنان استقبال پرشوری داشته باشند.