رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تا پایان امسال - نمایش محتوای خبر

 

 

گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تا پایان امسال

گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تا پایان امسال

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی رضوی در جلسه بررسی و تبیین راهکارهای توسعه روستایی لرستان اظهار داشت: نظام برنامه ریزی کشور نتوانسته است متناسب با موقعیت های خوب کشور، برنامه ریزی های همه جانبه ای برای بخش های مختلف کشور داشته باشد.

وی عنوان کرد: متاسفانه به علت مشکلات در برنامه ریزی های صورت گرفته، روستائیان در حال حاضر با سه مشکل عمده مواجه هستند به نحوی که بالا بودن هزینه زندگی و پایین بودن درآمد، در روستاها از مشکلات اصلی روستائیان است.

 معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: در چنین شرایطی روستائیان توان پس انداز کردن ندارند و هزینه های زندگی آنها به مراتب بیشتر از شهرها است.

رضوی با بیان اینکه استان لرستان از جمله استان هایی بوده که درآمد مردم آن از هزینه های آنها بیشتر است، گفت: مسئله بیکاری آن هم با وجود جوانان تحصیلکرده دیگر مشکل روستائیان است.

وی افزود: سند دار نبودن املاک و سکونت گاه های روستایی نیز از دیگر مشکلات عمده روستائیان بوده به طوری که برای دریافت تسهیلات اشتغال زایی نداشتن سند املاک برای معرفی و وثیقه بانکی برای آنها مشکل ساز است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه وجود تبعیض بین شهرنشینان و روستانشینان باعث حاشیه نشینی می شود، گفت: اطمینان می دهم که در هیچ دوره ای بیشتر از دولت تدبیر و امید به روستاییان توجه نشده، اما لازم است که مردم و به ویژه روستائیان برای اجرای طرح های اشتغال زایی پای کار بیابند.

وی عنوان کرد: دیدار اختصاصی رییس جمهور با روستائیان و عشایر و همچنین برگزاری همایش ملی روستاییان و عشایر در چند سال اخیر از نمونه های بارز توجه دولت به روستائیان و عشایر است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد گفت: در این راستا باید با اجرای طرح های مشارکتی و سرمایه گذاری به ویژه در روستاها، زمینه های اشتغال زایی و نفع اقتصادی کشور را فراهم کنیم.

رضوی اضافه کرد: برای تحقق طرح های مشارکتی روستایی از شش ماه تا دو سال تنفس در نظر گرفته شده که حتی با قسط بندی در مواردی زمان بازپرداخت به دو تا پنج سال هم می رسد.

وی ادامه داد: دولت همچنین شرایطی فراهم کرده که برای اشتغال زایی یک نفر به عنوان وثیقه کارت یارانه آنها را دریافت کند و حتی با مذاکرات صورت گرفته با بانک کشاورزی یک نفر می تواند یک فرد دیگر از روستا را تا مبلغ ۳۰ میلیون تومان ضمانت کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری عنوان کرد: در چنین شرایطی باید روستائیان تعداد سهامدارنشان در طرح های مشارکتی روستایی را افزایش دهند تا هم اشتغال و هم پایداری بیشتری در مشاغل ایجاد شود.

رضوی گفت: در این راستا متاسفانه اطلاع رسانی های مناسبی صورت نگرفته، ولی برای تحقق این برنامه ها ظرف سه سال اسناد ملکی روستائیان صادر می شود.

وی ادامه داد: امسال همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار کشور برق رسانی می شوند گفت: با توجه برنامه ریزی های صورت گرفته روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز گازرسانی می شوند.