سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

گردوغبار سبب از بین رفتن یک‌میلیون هکتار از جنگل‌های کشور شد - نمایش محتوای خبر

 

 

گردوغبار سبب از بین رفتن یک‌میلیون هکتار از جنگل‌های کشور شد

گردوغبار سبب از بین رفتن یک‌میلیون هکتار از جنگل‌های کشور شد

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: گردوغبار و خشکی سبب از بین رفتن یک‌میلیون هکتار از جنگل‌های کشور شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان لرستان، خداکرم جلالی در حاشیه بازدید از طرح‌های مشارکتی و اقتصاد مقاومتی استان لرستان اظهارداشت: در سال 95 بیش از 10 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور برای حفاظت و نگهداری به مردم واگذار شد که با توجه به این واگذاری، آتش‌سوزی در آنها کمتر و ازنظر سطح توسعه داشتند.

وی در راستای تخریب جنگل‌ها و مراتع و به وجود آمدن گردوغبار افزود: منشأ این‌همه گردوغبار و خشکی نشان از بین رفتن یک‌میلیون هکتار از جنگل‌های در کشور است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد: بر اساس نظرات مراجع عالی‌قدر دینی جنگل‌ها قابل وقف نیستند و در اراضی وقفی باید جنگل‌ها مستثنی شوند.

وی در بحث حوزه‌های آبخیز بیان کرد: قرار بر این بوده هر استانی یک حوزه آبخیز معرفی کند اما استان لرستان برای هر شهرستان یک حوزه آبخیز معرفی کرده  که این نشان دهنده تلاش مسئولان استان است.

جلالی در رابطه با درخواست استاندار استان لرستان مبنی بر ورود بخش خصوصی به بام لرستان جهت اشتغال‌زایی گفت: با بررسی‌های قانونی سعی می‌شود موانع موجود بر اساس مواد قانونی مرتفع شود.

وی در مورد وضعیت واگذاری‌ها در بام لرستان که از خواسته‌های استاندار لرستان بود تصریح کرد: ازنظر سازمان جنگل‌ها در کلیات طرح مشکلی وجود ندارد و سازمان جهت سیر مراحل قانونی موضوع در دستور کار شورای عالی جنگل و مرتع برای تسریع قرار خواهد داد.

معاون وزیر جهادکشاورزی در رابطه با ساختمان‌های ادارات منابع طبیعی استان و شهرستان‌ها اظهارداشت: اداره کل و بسیاری از ادارات شهرستانی فاقد ساختمان اداری مناسب و در شأن کارکنان پرتلاش منابع طبیعی نیستند.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز در این جلسه گفت: برای تسریع درروند کار ساختمان اداری اداره کل با توجه به صحبت‌های انجام شده با پیمانکار امسال از محل فروش اوراق بهادار حمایت لازم برای تکمیل ساختمان اداری انجام می‌شود.

به گزارش تسنیم احداث استودیوی شیشه‌ای در محل بام لرستان برای صداو سیمای مرکز استان از دیگر خواسته‌های استاندار لرستان بود که معاون وزیر در این زمینه قول مساعد داد.