سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

گلخانه دیناروند خرم‌آباد واگذار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

گلخانه دیناروند خرم‌آباد واگذار شد

گلخانه دیناروند خرم‌آباد واگذار شد

استاندار لرستان گفت: گلخانه دیناروند خرم‌آباد با توافقات انجام‌گرفته به شرکت آب‌ و خاک پارس واگذار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در خرم‌آباد، هوشنگ بازوند شامگاه جمعه در جلسه تودیع و معارفه فرماندار خرم‌آباد اظهار داشت:  در جلسه‌ای که امروز در تهران داشتیم طلسم گلخانه دیناروند شکسته شد و با توافقات انجام‌ گرفته به شرکت آب‌ و خاک پارس واگذار شد.

وی ضمن تبریک دهه مبارکه فجر افزود:  نخستین سالی است که جشن‌های 22 بهمن‌ماه بدون حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برگزار می‌شود.

استاندار لرستان ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت‌های فرماندار سابق خرم‌آباد بیان کرد: اسد عبداللهی فرماندار جدید خرم‌آباد نیز سابقه درخشانی دارد و تعصب خاصی نسبت به کار و سازمان  خود دارد.

وی عنوان کرد: جمعیت شهری خرم‌آباد جمعیت قابل‌توجهی است و در عین حال کمبودهایی در حیطه شهری داریم خرم‌آباد نیاز به راهبرد جدید دارد چون راهبردهای قبلی نمی‌تواند برای مردم آسایش و  آرامش ایجاد کند.

بازوند عنوان کرد: متأسفانه خیلی به زیرپوست جامعه توجه نمی‌کنیم و امیدواریم فرماندار جدید عنایت ویژه‌ای به زیرپوست شهر مانند فقر، بیکاری و مشکلات مردم توجه کند چرا که عدم توجه به آن سبب می‌شود سرمایه اجتماعی ضعیف ‌شود.

وی تصریح کرد: ساختمان فرمانداری خرم‌آباد در شان این فرمانداری  مرکز استان نیست این ساختمان زودتر باید تغییر  پیدا کند.

استاندار لرستان گفت:  ساختمان‌سازی این نیست که ساختمان احداث کنیم و کار عمرانی انجام بدهیم به‌طور مثال می‌توان این ساختمان را واگذار کرد و فکر جای دیگری بود و انتظار داریم فرماندار جدید کاری که فرماندار قبلی آغاز کرده را در این زمینه به پایان برساند.

وی با اشاره به اینکه توسعه باید از مرکز استان شروع شود خاطرنشان کرد: باید توقع داشته باشیم شهرستان‌ها توسعه پیدا کنند و به طور حتم توسعه در مراکز استان باید شکل گیرد و این هنر فرماندار است.

بازوند  بیان کرد: سال گذشته در ستاد تسهیل گردشگری اقدامات خوبی از طرف شهرداری و شورای شهر انجام شد که امسال نیز باید به همین شکل باشد چرا که اگر سالیانه درصد قابل‌توجهی در شهر  انجام شود سبب افزایش سرانه درآمدی مردم می‌شود که در این صورت می‌توان ادعا کرد که توسعه و پیشرفت صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه وقتی سرانه درآمدی مردم افزایش یابد نگرانی‌های شهرداری هم کم می‌شود گفت: در آستانه انتخابات هستیم با چهار عنصر اجرای قانون، سلامت انتخابات، امنیت انتخابات و مشارکت مردم می‌توانیم انتخابات خوبی داشته باشیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه باید از ظرفیت نمایندگان فعال خرم‌آباد استفاده کرد گفت: نمایندگان ظرفیت خوبی برای توسعه شهر است و به طور حتم از این ظرفیت‌ها باید استفاده کنیم چرا که خیلی از بودجه‌های ما سیستم‌شان چانه‌زنی یا لابی‌گری است.

وی در زمینهٔ آسیب‌شناسی شهر خرم‌آباد افزود: بیشترین مشکل شهر خرم‌آباد صنایع راکد و بلاتکلیف است که باید احیا شود، اقتصاد مقاومتی فرصت خوبی برای برطرف کردن مشکلات لرستان است.

بازوند افزود: امسال در دهه فجرحدود هزار و 994 پروژه با بیش از دو هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در سال 95 انجام‌ شده است که آغاز بهره‌برداری این پروژه‌ها چند روز زودتر انجام شد.

وی عنوان کرد: پروژه‌هایی از جمله فاز نخست آبرسانی47 روستا در لرستان انجام‌ شده که فاز دوم آن بیش از 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری لازم دارد که اگر این اتفاق بیفتد حرکت جدید و نویی در شهر خرم‌آباد است.

استاندار گفت: در بحث نیروگاه‌ها چندین سال است پروژه نیروگاه تعطیل‌ شده که امسال بحث ارزی آن صندوق توسعه ملی با 196 میلیون دلار ارز این نیروگاه که بیش از 10 سال ورد زبان بود موافقت کرد.

وی با اشاره به اینکه برای بروجرد نیروگاهی مدنظر است افزود: نقد برجام در برخی جلسات صورت می‌گیرد و در این زمینه که آمریکا بدعهدی می‌کند شکی نیست و مقام معظم رهبری نیز به این امر اشاره‌ کرده‌اند اما باید قبول کنیم که برجام نتایج مثبتی نیز داشته مثلاً سرمایه‌گذاری شرکت‌های هلندی و فرانسوی در بخش‌های کشت‌های گلخانه‌ای استان لرستان، ورود  190 میلیون دلار از سرمایه ارزی برای فولاد ازنا و لغو شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران دستاوردهای برجام برای کشور ما بوده است.

بازوند با اشاره به اینکه منفی جلوه دادن استان سبب دور کردن سرمایه‌گذار  از استان می‌شود گفت: این فضا فضای خوبی نیست چرا که ورود سرمایه‌گذار به استان ایجاد شغل و برطرف کردن مشکل بیکاری می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر چه قبول دارم  توسعه‌نیافتگی‌هایی در استان وجود دارد گفت: حذف لرستان از لیست استان‌های محروم بدون مستندات توسط برخی افراد مطرح‌ شده که کار درستی نیست.

استاندار لرستان بیان کرد: لرستان از ثروتمندترین استان‌ها است استان محروم نیست متولی که کار نمی‌کند فرد محردمی است.

وی گفت: سند اشتغال ما در 10 ماهه بانک‌ها بنا بوده دو هزار و 130 میلیارد تومان تسهیلات بپردازند علی‌رغم چالشی که بانک‌های خصوصی داریم اما بیش از این مبلغ  و حدود 107 درصد تحقق پیدا کرده است.

بازوند افزود: بنا بوده دستگاه‌های دولتی 967 میلیارد تومان در این مدت سرمایه‌گذاری کنند که تنها 109 میلیاد تومان و معادل 11 درصد سرمایه‌گذاری کرده و بخش خصوصی بیش از 120 درصد سرمایه‌گذاری کرده که نشان از لزوم ورود بخش خصوصی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اولویت نخست ما در استان بحث اقتصاد و اشتغال است و قبل از اقتصاد مقاومتی نیز رویکرد همین بوده است.

استاندار لرستان گفت: در این سه سال گذشته تعداد 630 روستا در استان لرستان گازرسانی شده‌اند که تا پایان سال به هزار روستا می‌رسد در حالی‌ که در تمام سال‌های گذشته 327 روستای استان گازرسانی شده بودند.

وی عنوان کرد: سد بختیاری با سرمایه‌گذاری هفت هزار و 500 میلیارد تومانی ساخته شود و قرار است کشورهای فرانسه و کره جنوبی در زمینهٔ فاینانس این پروژه بزرگ مشارکت داشته باشند.