رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

یکهزارو صدوشصت وهشت منطقه نمونه گردشگری در کشور وجود دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

یکهزارو صدوشصت وهشت منطقه نمونه گردشگری در کشور وجود دارد

یکهزارو صدوشصت وهشت منطقه نمونه گردشگری در کشور وجود دارد

مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: هزار و ۱۶۸ منطقه نمونه گردشگری در کشور وجود دارد و ۱۰۴ سرمایه‌گذار برای این مناطق است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد،جلال تاجیک ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر لرستان در جمع خبرنگاران در خرم آباد اظهار داشت: آرزوی من انجام کار ویژه‌ای برای لرستان است چراکه لرستان این‌که جدا از میراث تاریخی، جاذبه‌های خاص طبیعی دارد که لرستان را قابل‌مقایسه با خیلی از استان‌های معدودی در کشور مانند کردستان می‌کند که می‌توانند با لرستان در عرصه جاذبه‌های طبیعی رقابت کنند.

وی بابیان اینکه باید راه ورود گردشگرهای داخلی و خارجی به استان هموار شود، افزود: مسئله مهم این است که گردشگرهای اروپایی با توجه به اینکه منابع طبیعی زیبایی دارند نسبت به جنگل‌های شمال تمایل خاصی ندارند اما نسبت به کویر که در استان شما وجود ندارد و جاذبه‌های گردشگری که لرستان تمایل ویژه‌ای دارند.

مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه راه‌هایی برای ترویج گردشگری در استان وجود دارد، بیان کرد: رسانه‌ها در میان مردم باید به ترویج اینکه راه توسعه استان گردشگری است و یا اینکه از همتاهای رسانه‌ای سطح کشور را به استان دعوت کنند بپردازند.

وی بابیان اینکه در بحث زیرساخت‌ها برای دریاچه گهر اعتبارات خوبی در نظر گرفته‌شده است، عنوان کرد: سه طرح هشت هزار و یک، هشت هزار چهار و هشت هزار و پنج طرح‌هایی هستند که در استان لرستان قابل‌اجرا هستند و از محل این طرح‌ها سازمان مدیریت مبالغی را در اختیار ما قرارمی دهد.

تاجیک با اشاره به اینکه طرح هشت هزار و پنج‌در لرستان کلاً تعطیل است، عنوان کرد: تعطیلی این طرح به این دلیل است که در لرستان 35 منطقه نمونه وجود دارد ولی حتی یک سرمایه‌گذار در استان وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در رابطه با قلعه فلک الافلاک باید یک سری شرایط به وجود آید که نیروهای مسلح اطراف این قلعه را آزاد کنند.

مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: همه اعتبارات اداره کل میراث و فرهنگی زیر 100 میلیارد تومان است که این رقم برای 31 استان رقم قابل‌توجهی نمی‌شود چراکه کفاف کشوری به این بزرگی با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی را نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه هزار و 168 منطقه نمونه گردشگری در کشور وجود دارد گفت: 104 سرمایه‌گذار برای این مناطق وجود دارد که بر اساس قانون نمی‌توانیم پول را جایی که سرمایه‌گذار نباشد ببریم چراکه منطقه نمونه باید بخش خصوصی داشته باشد وگرنه نمی‌شود اعتبار برای آن تخصیص داد.

تاجیک بابیان اینکه در لرستان هزار و 80 تخت برای اقامت وجود دارد عنوان کرد: ازنظر تعداد محل اقامت گردشگر ازنظر استاندارد بین‌المللی لرستان تقریباً قعر جدول است و در قبال خون گرمی مردم و عظمت تاریخ لرستان و جاذبه‌های خاص تاریخی و گردشگری بسیار کم است ولی در استان‌های در اصفهان هشت برابر لرستان امکان اقامت وجود دارد، در مشهد دو هزار مکان اقامتی و سرعین اردبیل و کیش در اولویت‌های بعدی هستند.

وی در رابطه باوجود هتل در استان، افزود: درزمینهٔ هتل‌ها بحث تسهیلات مهم است که در این رابطه کم‌لطفی را از طرف بانک‌ها می‌بینیم که علت آن ضرر و زیانی بوده که در دو دولت قبل احساس کردند و این سبب شده که در این رابطه مقاوم باشند و در طرح‌هایی که بازدهی آن‌ها یک‌ساله است شرکت کنند که طرح‌های گردشگری این‌گونه نیست که بخشی از مشکلات را می‌توان در حوزه بانکی داخل استانی حل کنید و طرح‌هایی که زیر یک میلیارد تومان است کمک شود.

مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد: روال تزریق بودجه را از محل طرح‌هایی که در اختیار معاونت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی است ادامه می‌دهیم ضمن این‌که استان لرستان از ریاست میراث فرهنگی دستوراتی شامل آزادسازی قلعه فلک الافلاک و دریاچه گهر دریافت کرده که انجام آن کار مثبتی است تا لرستان در کانون توجه قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: ما درصدد این هستیم استان لرستان را به استان ویژه جاذبه طبیعی در کشور معرفی کنیم که این امکان در کنار استان کردستان وجود دارد که بستگی به مدیریت اجرایی و سازمان مرکزی دارد.

تاجیک در رابطه با زیرساخت‌های گردشگری در سال 94 خاطرنشان کرد: برای لرستان در حوزه زیرساختی چیزی کم‌تر از استان‌های بزرگی مانند اصفهان و فارس نگذاشته‌ایم اما اکنون برای سال بعد نگاه ویژه‌ای داریم و جدا از طرح‌های هشت هزار و یک و چهار که رد لرستان قابل‌اجرا است در پاییز سال آینده ردیف متفرقه جدا می‌بینیم.

وی در رابطه با برنامه‌های اولویت‌بندی در سطح کلان بیان کرد: با افزایش مناطق نمونه گردشگری موافق نیستیم و با همین تعداد 104 سرمایه‌گذار ادامه دهیم و کمک کنیم تا از این شرایط در آینده و در چهار بخش محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی با همین 104 سرمایه‌گذار مناطق نمونه گردشگری ایجاد کنیم و باید برای تشویق سرمایه‌گذار در این مناطق تلاش کنیم و موانع پیش روی آن‌ها را نیز رفع کنیم.