جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

۱۰۰ وقف جدید در استان لرستان ثبت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۰۰ وقف جدید در استان لرستان ثبت شد

۱۰۰ وقف جدید در استان لرستان ثبت شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: ۱۰۰ موقوفه انتفاعی و منفعتی جدید از ابتدای سال ۹۵ تاکنون در استان لرستان ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز ظهر امروز در همایش وقف و رسانه که در سالن اجتماعات خانه معلم استان برگزار شد بابیان اینکه وقف اقدامی برای مبارزه با فقر، جهل، محرومیت‌زدایی است که به کمک بشریت آمده است اظهار داشت:  اگر کسی می‌خواهد وقف کند باید حتما وقف نامه تنظیم کند که سبب می‌شود وقف تغییر پیدا نکند و قابل‌واگذاری و فروش نیست.

وی افزود: اولویت کار اوقاف و امور خیریه استان بر چهار محور اساسی است که بقاع متبرکه محور اصلی به شمار می‌رود و موقوفات مساجد، اماکن مذهبی و اجرای کار فرهنگی از اولویت‌های کاری اوقاف و امور خیریه استان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان بابیان اینکه امام خمینی(ره) می‌فرماید مردم در سایه امامزادگان باید با آرامش زندگی کنند عنوان کرد: 108 امامزاده در استان لرستان وجود دارد که  10 امامزاده در لرستان شاخص استانی است و دو امامزاده ( امامزاده محمد کوهدشت و محمد ابن حسن الیگودرز) شاخص‌های کشوری هستند.

وی بیان کرد: باید وظیفه ذاتی خود را در راستای احیا این امامزادگان قرار دهیم که در این راستا تاکنون 20 بقاع متبرکه در استان موردبازسازی و احیا قرارگرفته است.

خاکباز تصریح کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی برای جهان اسلام تبدیل شود؛ در ایام بهار امسال قریب دو میلیون و 500  هزار بار زائر از امامزادگان استان زیارت کردند که حرکت عظیمی است.

وی خاطرنشان کرد: هزار و 860 موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان وجود دارد که لرستان جز پیشتازان حوزه وقف بوده است به‌طوری‌که قدیمی‌ترین موقوفه استان مربوط به 950 سال پیش بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان با عنوان اینکه متأسفانه در لرستان وقف قرآنی نداریم گفت: شعار ما ترویج فرهنگ قرآن و اهل‌بیت است و در استانی که الگوی ولایتمداری و 100 درصد شیعی است اما نسبت به ایجاد وقف جدید جامعه قرآنی، استان لرستان نسبت به استان‌های دیگر کمتر عمل کرده است.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال 95 تاکنون حدود 100 موقوفه انتفاعی و منفعتی ایجادشده است که اکثراً انتفاعی هستند؛ اگر بنا است با جهل، فقر و محرومیت مقابله شود در لرستان نیاز به وقف منفعتی است.

خاکباز بابیان اینکه باید در راستای ایجاد وقف‌های جدید قدم‌هایی برداریم چرا استان لرستان نیاز به وقف منفعتی دارد افزود: خوشبختانه از سال 91  تاکنون اوقاف و امور خیریه استان کارنامه درخشانی داشته و در هشت‌ماهه امسال نیز اوقاف لرستان جز ادارات برتر کشور بوده است.