جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

۱۰۴ روستای لرستان آب ندارند/ عمده چشمه ها خشک شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۰۴ روستای لرستان آب ندارند/ عمده چشمه ها خشک شد

۱۰۴ روستای لرستان آب ندارند/ عمده چشمه ها خشک شد

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان گفت: ۱۰۴ روستای بالای ۲۰ خانوار غیربرخوردار از آب شرب در استان وجود دارد که اعتبار موردنیاز برای برخورداری این روستاها ۲۸ میلیارد تومان است.

علیرضا کاکاوند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر ۸۲ روستا به طور ثابت با تانکر سیار و حدود ۳۰ روستا نیز به صورت پاره وقت آب رسانی می شوند که اعتبار لازم برای گذر از خشکسالی این روستاها ۳۰ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه میانگین هدر رفت آب روستایی در استان ۲۸.۲ درصد است، عنوان کرد: بیشترین هدر رفت در آب های روستایی شهرستان های کوهدشت و خرم آباد با ۳۳ درصد و کمترین هدررفت در شهرستان ازنا با ۲۸ درصد است.

عمده چشمه ها خشک شد

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان ادامه داد: به هزار و ۳۴۳ روستا با ۱۲۰ هزار و ۵۹۲ مشترک از طریق ۲۰۴ مجتمع و به ۴۰۶ روستا به صورت تک روستایی عملیات آب رسانی انجام شده است.

کاکاوند با اشاره به اینکه از ۴۴۶ حلقه چاه و ۴۰ چشمه و قنات برای آب رسانی روستاهای استان استفاده می شود، تصریح کرد: در صورتی که در ابتدای تاسیس شرکت آبفار لرستان در سال ۷۶ این رقم برعکس بود یعنی آب روستایی از حدود ۴۰۰ چشمه و ۴۰ حلقه چاه تامین می شدکه عمده چشمه ها خشک شده اند.

وی افزود: ۱۰۴ روستای بالای ۲۰ خانوار غیربرخوردار از آب شرب در استان وجود دارد که اعتبار موردنیاز برای برخورداری این روستاها ۲۸ میلیارد تومان است.

اوضاع ساماندهی فاضلاب روستایی اصلا مناسب نیست

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان با اشاره به اینکه ۶۵ میلیارد تومان برای به روز کردن شبکه هلی فرسوده آب روستایی لازم است، خاطرنشان کرد: تعداد ۷۳ پروژه نیمه تمام در ۵۳۶ روستا وجود دارد که ۹۷ میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه ها مورد نیاز است.

کاکاوند با اشاره به اینکه اوضاع فاضلاب روستایی استان اصلا مناسب نیست، یادآور شد: چهار پروژه از سال ۸۴ تاکنون به دلیل کمبود اعتبارات تکمیل نشده اند که البته دو پروژه در نورآباد و روستای بدرآباد خرم آباد تا هفته دولت به بهره برداری خواهند رسید.

 

وی با بیان اینکه شکستگی ها از ۱۷ هزار مورد سال ۹۱ به حدود ۱۰ هزار شکستگی در سال ۹۳ کاهش پیدا کرده اند، عنوان کرد: دلیل عمده این کاهش شکستگی ها واگذاری به بخش خصوصی و اصلاح شبکه ها بود.

استفاده از آب شرب برای آبیاری باغات

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان با اشاره به اینکه در بسیاری از روستاها مشکل عدم فرهنگ مشارکت وجود دارد، ادامه داد: عدم استقبال از تحت پوشش آبفار قرار گرفتن یکی دیگر از مشکلات ما در روستاهاست که علی رغم موجود بودن شرایط حاضر به نصب کنتور نیستند.

کاکاوند انشعابات غیرمجاز را از دیگر مشکلات حوزه آب روستایی دانست و یادآور شد: با خشک شدن رودخانه کشکان روستاییان انشعابات ما را تخریب و سوراخ کرده و از محل آب شرب باغات و مزارع خود را آبیاری می کنند.

وی با اشاره به اینکه سرقت تجهیزات از مشکلاتی بود که با نصب دوربین و جوشکاری بسیار کمتر شده است، عنوان کرد: ما در کوهدشت و رومشگان ۶۹ حلقه چاه را به دلیل خشک شدن یا پایین آمدن کیفیت آب از مدار خارج کرده ایم.