جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

۱۰.۹ درصد تعاونی‌های بروجرد متعلق به بانوان است - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۰.۹ درصد تعاونی‌های بروجرد متعلق به بانوان است

۱۰.۹ درصد تعاونی‌های بروجرد متعلق به بانوان است

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: ۱۰.۹ درصد از تعاونی‌هایی که تا کنون در شهرستان بروجرد تشکیل شده است، متعلق به بانوان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، کامران فرشید عصر روز سه شنبه در جلسه بررسی فرصت‌های تعاون در این شهرستان اظهار داشت: زنان نقش مؤثر و مهمی در تشکیل تعاونی‌های مختلف در شهرستان بروجرد دارند.

وی با بیان این‌که عدالت تعاونی با توسعه بخش تعاون امکان‌پذیر است، افزود: 10.9 درصد از تعاونی‌هایی که تا کنون در شهرستان بروجرد تشکیل شده است، متعلق به بانوان است که این میزان نشان‌دهنده علاقمندی بانوان به فعالیت در مشارکت‌های تعاونی در این شهرستان است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد عنوان کرد: با توجه به جمعیت و نقش زنان در جامعه شاهد تشکیل تعاونی‌های بیشتری از سوی این گروه در جامعه هستیم که این مهم تأثیر مهمی در ارتقاء سطح اقتصاد خانوارها و فرهنگ‌سازی مشارکت بانوان در فعالیت‌های اقتصادی در قالب تعاونی‌ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: بانوان تعاون‌گر بروجردی با تشکیل تعاونی‌هایی در حوزه‌های صنایع دستی، مشاغل خانگی، کشاورزی، دامپروری و صنایع بسته‌بندی تأثیر مهمی در گسترش فعالیت‌های تعاونی در این شهرستان داشته‌اند.

فرشید بیان کرد: 10.3 درصد از مجموع تعاونی‌های تشکیل شده در شهرستان بروجرد متعلق به تعاونی‌های بخش کشاورزی و دامپروری، 4.1 مربوط به تعاونی‌های صنایع دستی، 2.8 مربوط به تعاونی‌های عمرانی و 3.2 تعاونی‌های مصرف است.

وی با اشاره به اقدامات حمایتی دولت در راستای رونق بخش تعاونی در کشور، گفت: دولت با درنظر گرفتن کمک به بخش‌های مهم تعاونی توانسته است اقدامات اصولی نظیر راه‌اندازی بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون، تدوین سند توسعه تعاون، لایحه اصلاح قانون تعاون، تدوین اساس نامه تعاونی و توسعه عمران درکنار راه‌اندازی تعاونی‌های نسل جدید را انجام دهد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با تأکید بر ضرورت حمایت مالی از تعاونی‌های این شهرستان اظهار داشت: می‌توان با کمک به این تعاونی‌ها و تصویب طرح‌های آن‌ها در مجوعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به معرفی آن‌ها به بانک‌ها اقدامات لازم را در راستای توسعه فعالیت‌های آن‌ها انجام داد.

وی با بیان این‌که تعاونی‌های بخش کشاورزی از 100 درصد معافیت مالیاتی برخوردار هستند، تصریح کرد: آئین‌نامه‌هایی برای تعاونی‌هایی که در بخش صادرات فعالیت می‌کنند، وجود دارد که براساس آن‌ها می‌توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

فرشید با بیان این‌که هیچ‌گونه ممنوعیتی برای تشکیل هر تعداد تعاونی در این شهرستان وجود ندارد، عنوان کرد: بر این اساس پس از اخذ مجوز از دستگاه‌های مربوطه نسبت به تأیید صلاحیت هیئت مدیره اقدام شده و متقاضیان می‌توانند نسبت به سهم آورده خود اقدام به تشکیل هیئت مؤسس کرده و پس از گذراندن روال قانونی نسبت به تشکیل تعاونی و انجام فعالیت اقتصادی اقدام کنند.

وی بیان کرد: شهرستان بروجرد با وجود ظرفیت‌های لازم و نیازهای منطقه توانایی توسعه تعاون در بخش‌های کشاورزی، فرش دستباف، صنایع دستی، مصرف، عمران شهری و روستایی و گردشگری را دارد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با تأکید بر لزوم تشکیل تعاونی در بخش‌های میراث فرهنگی و مذهبی، افزود: با تشکیل تعاونی در این زمینه می‌توان نسبت به معرفی این آثار به گردشگران و تقویت سهم انتفاع اقتصادی شهرستان بروجرد گام برداشت.