رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

۱۲۰۰ تن گوشت مرغ مازاد در استان لرستان ذخیره شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۲۰۰ تن گوشت مرغ مازاد در استان لرستان ذخیره شد

۱۲۰۰ تن گوشت مرغ مازاد در استان لرستان ذخیره شد

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: در ۲ ماه گذشته ۱۲۰۰ تن گوشت مرغ مازاد مرغداران استان لرستان خریداری و ذخیره‌سازی شد.

محمدعلی جعفرپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، با اشاره به کاهش قیمت گوشت مرغ در استان، اظهار داشت: نه تنها در استان لرستان بلکه در تمام کشور با مشکل انباشت تولیدات گوشت مرغ مواجه هستیم.

وی افزود: صدور بی‌رویه مجوز جوجه‌ریزی برای مرغ گوشتی، از طرف تشکل‌ها و تعاونی‌های مرغداران، سبب افزایش تولیدات و بر هم زدن تناسب عرضه و تقاضا در بازار شده است.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه باید مرغداران، تشکل‌ها و تعاونی‌های مرغداران، میزان جوجه‌ریزی را در واحدهای تولیدی کنترل و مدیریت کنند، عنوان کرد: با توجه به اینکه تولید مازاد گوشت مرغ، یک بحث کشوری است، لازم است که برنامه کنترل قیمت نیز کشوری باشد.

وی با اشاره به لزوم نظارت بر زنجیره تولید گوشت مرغ در استان، تصریح کرد: در راستای حمایت از مرغداران، با همکاری شرکت پیشتیبانی امور دام، طی 2 ماه آذر و دی که قیمت مرغ در بازار کاهش یافت، 1200 تن گوشت مرغ مازاد مرغداران خریداری و ذخیره‌سازی شد.

جعفرپور خاطرنشان کرد: قیمت خرید مرغ از مرغداران برای ذخیره‌سازی، هر کیلوگرم شش هزار و پانصد تومان بوده است و این قیمت بیشتر از نرخ بازار بوده تا مرغداران متضرر نشوند.

وی بیان کرد: برای اینکه میزان عرضه و تقاضا متناسب باشد و مشکل تولید مازاد و به تبع کاهش قیمت نداشته باشیم، باید بحث جوجه‌ریزی در واحدهای پرورش مرغ گوشتی کنترل شود.

مدیر امور طیور معاونت بهبود تولیدات دامی لرستان با بیان اینکه در لرستان ظرفیت ذخیره‌سازی چهار هزار تن مرغ منجمد در سال وجود دارد، گفت: ما در آذر ماه امسال رکورد بی‌سابقه‌ای در افزایش جوجه‌ریزی در واحدهای پرورش مرغ گوشتی داشتیم  و مرغداران بدون توجه به نیاز بازار اقدام به افزایش جوجه‌ریزی کرده‌اند.

وی افزود: در بحث تولید مرغ گوشتی، ما در استان لرستان به دنبال تولید مرغ با وزن متعارف که هزار و 200 گرم تا هزار و 800 گرم است، هستیم  و اکنون نیز خریداری مرغ‌های مازاد با همین وزن کشتاری مدنظر است.