رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

۱۳۲ هزار بیکار در مراکز کاریابی استان لرستان ثبت نام کرده‌اند - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۳۲ هزار بیکار در مراکز کاریابی استان لرستان ثبت نام کرده‌اند

۱۳۲ هزار بیکار در مراکز کاریابی استان لرستان ثبت نام کرده‌اند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۱۳۲ هزار بیکار در ۱۵ مرکز کاریابی استان لرستان ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی آشتاب در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: در بحث ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با پیگیری‌های این اداره کل حدود 190 تعاونی کارشناسی و بررسی شده و به شعبات بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شدند که هم‌اکنون در حال تهیه فرآیند دریافت تسهیلات در بانک‌ها هستند.

وی با اشاره به اینکه 34 تعاونی موفق به اخذ قرارداد و دریافت تسهیلات شده‌اند، افزود: تاکنون از محل رونق تولید 14 میلیارد تومان تسهیلات مستقیم و 25 میلیارد تومان تسهیلات غیرمستقیم به این تعاونی‌ها پرداخت‌شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه در شش‌ماهه نخست امسال 3 هزار و 597 نفر جوینده کار در استان داشته است، عنوان کرد: از این آمار هزار و 562 نفر خانم و 2 هزار و 35 نفر آقایان هستند که 672 نفر توسط مراکز کاریابی غیردولتی به کار گمارده شده‌اند که از این تعداد نیز 292 نفر بانوان و 380 نفر آقایان بودند.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارش‌ها از 15 مرکز کاریابی در استان تاکنون 132 هزار بیکار ثبت نام کرده‌اند، بیان کرد: در شش‌ماهه نخست سال امسال در راستای ارتقا مهارت 579 نفر  به فنی و حرفه‌ای معرفی شد که از این تعداد 205 نفر خانم‌ها و 374 نفر آقایان هستند.

آشتاب در پاسخ به صحبت‌های نماینده مردم دلفان در مجلس مبنی بر اجرا نشدن دستور وزیر توسط مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان لرستان گفت: موضوع مطرح‌شده توسط این نماینده در مورد «طرح تکاپو» بوده که یک طرح کشوری  است.

وی به اشاره به اینکه بحث پوشاک و عسل شهرستان دلفان به تصویب نهایی رسیده است، خاطرنشان کرد:  در این طرح همه ظرفیت‌های اقتصادی استان در قالب 38  رسته شناسی شده  و متناسب با داشته‌های هر منطقه است که هم‌اکنون برنامه عملیاتی برای این رسته‌ها انجام‌شده و منتظر ابلاغ اعتبار هستیم.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با تأکید بر اینکه هیچ مانعی برای اجرایی شدن این طرح وجود ندارد، عنوان کرد: مکاتباتی انجام شد و به‌نوعی پیگیر هستیم و هیچ محدودیتی از ناحیه استان وجود ندارد، از طرفی وزارتخانه نیز به‌صورت هم‌زمان و متمرکز کار اجرای طرح را آغاز می‌کند.

وی گفت: شهرستان‌های سلسله و دلفان پایلوت این طرح هستند و به طور یقین اولین حرکت در این دو شهرستان انجام می‌شود.

آشتاب اظهارداشت: با توجه به هماهنگی که با مراکز رشد و پارک علم و فناوری شده همه‌کسانی که دارای ایده‌های نو و خلاقانه باشند درصورتی‌که درخواست خود را به اداره کار دهند امکانات مورد نیاز برای تبدیل ایده به پدیده و رساندن به تولید انبوه در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود.

وی بابیان اینکه از طریق صندوق کارآفرینی امید و منابع بانک‌ها از مبتکران و مخترعان حمایت می‌کنیم، افزود: ارتباط ما با دانشگاه در زمینهٔ کارآفرینی مطلوب است و دفاتر کارآفرینی  در دانشگاه‌ها فعال هستند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه بیش از 22 هزار نفر در صنعت فرش در استان فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: بیمه قالی به بافندگان فعال در این زمینه  تعلق می‌گیرد و اگر کسی در این زمینه اشتغال نداشته باشد طبیعی است که نباید از این مزیت استفاده کند.

وی با بیان اینکه بیشترین حوادث را در صنعت ساختمان داریم، افزود: در شش ماهه نخست امسال در استان 49 درشد کاهش حوادث کار داشتیم و سیاست بر این است که کاهش حوادث سطح کار با بازرسی‌های مکرر انجام گیرد که در این زمینه نقاط حادثه‌خیز را حذف می‌کنیم چراکه هزینه کاهش حادثه بالا است به طوری که هر حادثه منجر به فوت بالای یک میلیارد تومان هزینه دارد.