رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

۱۴۱ طرح عمرانی و اقتصادی در خرم‌آباد افتتاح شد‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۴۱ طرح عمرانی و اقتصادی در خرم‌آباد افتتاح شد‌

۱۴۱ طرح عمرانی و اقتصادی در خرم‌آباد افتتاح شد‌

فرماندار خرم‌آباد گفت: ۱۱۲ طرح عمرانی و ۲۹ طرح اقتصادی در خرم‌آباد افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حبیب‌الله خجسته‌پور در کارگروه اشتغال شهرستان خرم‌آباد که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت:‌  112 طرح عمرانی و 29 طرح اقتصادی افتتاح شد که با وجود کمبود اعتبار، یک رشد قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته داشتیم.

وی افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم شده که این بیانگر اهمیت تعاون در اقتصاد اسلامی است کمااینکه در دنیا معمولاً اقتصاد در 2 بخش خصوصی و دولتی اداره می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امید است که تعاون و تشکیل تعاونی‌ها مورد توجه قرار بگیرد تا استعدادهای مالی، انسانی و فکری تجمیع شده و در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی به‌کار گرفته شود.

خجسته‌پور با اشاره به بررسی میزان تحقق، تعهد ایجاد اشتغال دستگاه‌های اجرایی، بر اساس سند توسعه اشتغال، تصریح کرد: با توجه به اینکه نیمی از سال، سپری شده می‌توان گفت دستگاه‌هایی که 50 درصد تعهد خود را محقق کردند، عملکرد خوبی داشته‌اند.

فرماندار خرم‌آباد با اشاره به لزوم دستیابی به اشتغال پایدار، گفت: با توجه به برنامه چابک‌سازی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای دولتی، چاره‌ای جز دعوت به همکاری از بخش خصوصی وجود ندارد، کمااینکه یکی از الزامات دستیابی به اشتغال پایدار نیز همین استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است.

وی افزود: در 2 سال گذشته ما شاهد ورود سرمایه‌گذاران به استان لرستان هستیم که امسال نیز برای ادامه این روند نیازمند همکاری همه آحاد جامعه هستیم؛ فقط مدیران نیستند که می‌توانند در جذب سرمایه‌گذار نقش داشته باشند، بلکه هر کسی که دغدغه اشتغال استان را دارد می‌تواند در این رابطه تلاش کرده و اثرگذار باشد.

خجسته‌پور با بیان اینکه مدیران باید در بحث ثبت آمار اشتغال در سامانه رصد، جدیت بیشتری داشته باشند، عنوان کرد: مدیران اهمیت ثبت آمار اشتغال در سامانه رصد را به کارشناسان مسئول آن در ادارات یادآور شوند، کمااینکه این مهم، به‌عنوان یکی از معیارهای ارزیابی عملکرد مدیران در پایان سال تلقی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در بررسی‌هایی که انجام شده، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، کمترین درصد انحراف را در بحث مصرف تسهیلات دریافتی داشته‌اند، یعنی تسهیلات را در همان راهی که باید و با آن عنوان وام را دریافت شده، مصرف کرده‌اند و این به دلیل بازدید و نظارت‌های مستمر این دو دستگاه از طرح‌ها بوده است.

فرماندار خرم‌آباد تصریح کرد: بانک‌ها ضمن توجه به همه بنگاه‌های اقتصادی، کمیته امداد و بهزیستی را در اولویت اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی قرار دهند، چون این تسهیلات واقعاً صرف اشتغال می‌شود.

وی بیان کرد: در روزهای ملاقات عمومی مدیران، بخش قابل توجهی از کسانی که به مدیران مراجعه می‌کنند، خواستار اشتغال بوده و دغدغه بیکاری دارند در حالی‌که در سایر استان‌های کشور، همه بیکاران به مؤسسات کاریابی مراجعه می‌کنند، بنابراین به‌نظر می‌رسد این مهم به درستی در جامعه معرفی نشده است.

خجسته‌پور گفت: اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی خرم‌آباد، نسبت به معرفی مؤسسات کاریابی به مدیران دستگاه‌ها و جامعه، همت بیشتری داشته باشد که هم مردم بدانند برای یافتن شغل باید به کجا مراجعه کنند و بدین ترتیب بخش عمده‌ای از ازدحام دفاتر مدیران در روزهای ملاقات عمومی کاسته شود و هم مدیران بتوانند آدرس و شرح‌وظایف مؤسسات کاریابی را به کسانی به آن‌ها مراجعه می‌کنند، ارائه دهند.

وی افزود: باید تدابیری اتخاذ شود که مؤسسات کاریابی بهترین مرجع برای کمک به اشتغال به‌کار بیکاران باشند و نیز بنگاه‌های اقتصادی هم بدانند که باید نیروی کار خود را از طریق این مؤسسات تأمین کنند.