جهش تولید | پنج‌شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۹

۱۵۰ میلیارد ریال برای تکمیل ایستگاه پمپاژ آب «واشیان» نیاز است - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۵۰ میلیارد ریال برای تکمیل ایستگاه پمپاژ آب «واشیان» نیاز است

۱۵۰ میلیارد ریال برای تکمیل ایستگاه پمپاژ آب «واشیان» نیاز است

رئیس اداره منابع آب پلدختر گفت: ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل و اجرای شبکه آبیاری ثقلی و تحت فشار طرح ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی «واشیان» این شهرستان نیاز است.

اکبر مهری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به ایستگاه عملیات اجرایی پمپاژ آب کشاورزی واشیان اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۸۳ از محل اعتبارات استانی آغاز شد.

وی گفت: در صورت تکمیل و بهره برداری از  پروژه ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی واشیان یکهزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های دیم منطقه تبدیل به آبی و بیش از  ۷۵۰ فرصت شغلی جدید به طور مستقیم در شهرستان ایجاد و در حدود چهار هزار نفر جمعیت بهره بردار از آن استفاده می کنند.

مهری افزود: آب مورد نیاز دشت واشیان  توسط ایستگاه پمپاژ اصلی واقع در روستای بابازید در کنار رودخانه کشکان با ظرفیت کلی یکهزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه تامین می شود.

رئیس اداره منابع آب شهرستان پلدختر گفت: آبرسانی از ایستگاه مرکزی تا ایستگاه ثانویه ( واقع در روستای چشمه شیرین واشیان)  توسط خط لوله فولادی به قطر یکهزار میلی متر و به طول پنج هزار و ۴۰۰ متر طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: از ایستگاه ثانویه واقع در روستای چشمه شیرین واشیان  به وسیله دو رشته خط انتقال فولادی به قطر ۸۰۰ میلی متر، آب به داخل دشت هدایت می شود.

وی گفت: در طراحی های صورت گرفته، مقدار ۲۴۶هکتار از اراضی دشت به صورت ثقلی و مابقی به صورت تحت فشار آبیاری خواهند شد.

وی با بیان این که پروژه واشیان دارای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی است، افزود: اعتبار هزینه شده برای این  طرح ۱۱۰ میلیارد ریال بوده است.

مهری اظهار امیدواری کرد که در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با تخصیص ۱۰۰در صدی ۱۵ میلیارد ریال اعتبار مصوب سال ۱۳۹۵ برای این پروژه، تا پایان سال جاری بتوان این ایستگاه پمپاژ را  برای آبیاری ثقلی به بهره برداری رساند.