رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

۱۵۴ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۵۴ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید

۱۵۴ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید

معاون استاندار لرستان گفت: ۱۵۴ پروژه اقتصاد مقاومتی از ابتدای امسال تاکنون در استان لرستان به بهره‌برداری رسیده که با راه‌اندازی آنها زمینه اشتغال ۳ هزار و ۳۶۲ نفر فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، مهرداد غضنفری در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: بر اساس سند اقتصاد مقاومتی استان پیش‌بینی‌شده تا پایان سال 95 و 96، 168 طرح عمرانی و اقتصادی در قالب 663 پروژه با حج سرمایه‌گذاری هشت میلیارد و 953 میلیون تومان به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 154 پروژه اقتصاد مقاومتی در لرستان به بهره‌برداری رسیده است، افزود: از این تعداد پروژه تاکنون 93 پروژه به بهره‌برداری رسیده است و 61 پروژه دیگر نیز به‌صورت فازبندی افتتاح‌شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان تعداد پروژه‌های اقتصادی استان را 207 پروژه برشمرد و عنوان کرد: حدود 27 پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه فرهنگی اجتماعی، 35 پروژه در حوزه برنامه‌ریزی و 394 پروژه دیگر نیز در حوزه عمرانی تعریف‌شده است.

وی بیان کرد: از 93 پروژه‌ای که تاکنون در استان لرستان به بهره‌برداری رسیده است 67 پروژه مربوط به حوزه صنعت، هشت مورد مربوط به حوزه خدمات، هشت مورد در حوزه کشاورزی و 10 پروژه نیز در حوزه‌های مختلف بوده است که با بهره‌برداری از این 93 پروژه زمینه اشتغال سه هزار و 362 نفر فراهم شد.

غضنفری در رابطه با وضعیت سنگ‌بری‌های تعطیل و نیمه تعطیل لرستان نیز تصریح کرد: استان لرستان درزمینهٔ سنگ ظرفیت بسیار قوی دارد به‌طوری‌که حدود 22 درصد از ظرفیت سنگ‌های تزئینی کشور و بیش از سه درصد ظرفیت سنگ‌های تزئینی دنیا مربوط به این استان است.

وی گفت: بسیاری از  سنگ‌بری‌های استان به دلیل اینکه  در حوزه صادرات اقدامی انجام‌نشده ارزش‌افزوده ندارند که در این راستا سازمان صنعت معدن، تجارت استان در حال طراحی و مطالعه ایجاد یک پایانه صادراتی سنگ در استان است تا مشکلات واحدهای سنگ‌بری برطرف شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان خاطرنشان کرد: ازآنجاکه هیچ برنامه اقتصادی اگر در قالب زنجیره نباشد به سرانجام نمی‌رسد، برنامه ایجاد پایانه صادراتی سنگ در استان طراحی‌شده تا هم از ظرفیت‌های موجود جهت راه‌اندازی نمایشگاه سنگ استفاده کند و هم اینکه ظرفیتی برای تأمین نیازهای بازار پس از تولید باشد.

وی اظهار داشت: با ایجاد پایانه صادراتی سنگ در استان همه سنگ‌بری‌های استان سهام‌دار می‌شوند و از محل فروش تولیدات به سهام آن‌ها افزوده می‌شود بنابراین اجرای این کار می‌تواند کمکی برای تولید و در اختیار داشتن بازار باشد.

غضنفری بابیان اینکه مشکلات واحدهای سنگ‌بری مشکل‌دار استان در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بررسی می‌شود، افزود: با توجه به خروجی این جلسات و اختیاراتی که در اختیار استان گذاشته‌شده، مشکلات این واحدها از طریق بخشودگی جرائم، استمهال و مدت‌زمان بازپرداخت تسهیلات برطرف و رفع مشکل می‌شوند.

وی در رابطه با احیا واحدهای شهرک علی میرزایی دلفان نیز عنوان کرد: مشکلات این واحد صنعتی در دو جلسه ستاد تسهیل در شهرستان دلفان موردبررسی قرار گرفت و ازآنجاکه عموم مشکلات مربوط به متقاضیان بوده برای رفع مشکلات این واحدها مسیر منطقی و کارشناسی را طراحی کردیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان بیان کرد: برای رفع مشکل واحدهای صنعتی دلفان فرجه زمانی به بانک عامل و متقاضی داده می‌شود و اگر در این بازه زمانی هرکدام وعده خود را محقق نکردند تصمیم مناسبی در این زمینه گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تا نیمه مهرماه امسال در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حدود 73 جلسه برگزار و 205 مصوبه آن اجرایی شد، گفت: در این زمینه 58 مورد از مشکلات مربوط به متقاضی، 16 مورد مربوط به دستگاه اجرایی بوده است و اکنون نیز 130 مصوبه نیز در دست اجرا است.

غضنفری بابیان اینکه تاکنون هشت واحد صنعتی در لرستان احیا و واگذارشده است تصریح کرد: در استان لرستان 84 واحد صنعتی در تملک بانک‌ها وجود دارد که بنا است در یک پروسه دوساله را به سرانجامی برسانیم.

وی در رابطه با مشکلات کارگران کشت و صنعت لرستان نیز عنوان کرد: مشکلات این کارگران مربوط به سال‌های گذشته و چهار درصد هزینه مشاغل سخت و زیان‌آور است در این راستا نشستی با عوامل مربوطه و نماینده شرکت مذکور برگزار شد تا وضعیت این کارگران را تعیین تکلیف کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان بیان کرد: آخرین گزارشات این موضوع به مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان ارائه‌شده و ازآنجاکه بر اساس قانون شرکت مکلف به پرداخت چهار درصد است ظرف 10 روز آینده نامه اجرای آن توسط اداره کار صادر می‌شود تا این کارگران به‌حق و حقوق خود برسند.

وی در رابطه با راه‌اندازی  ماشین‌سازی لرستان نیز تصریح کرد:  این ماشین‌سازی از واحدهایی است که به گروه امیر منصور آریا تعلق دارد که برای این موضوع نیز جلساتی با بانک ملی کشور برگزارشده است و آخرین اختلاف مربوط به سازمان خصوصی‌سازی و دادستانی است.

غضنفری گفت:  برای راه‌اندازی این ماشین‌سازی روز گذشته مکاتباتی با وزیر کشور داشتیم تا این واحد نیز تعیین تکلیف شود.