جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

۱۶ هزار جوان لرستانی در نوبت دریافت تسهیلات ازدواج هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۶ هزار جوان لرستانی در نوبت دریافت تسهیلات ازدواج هستند

۱۶ هزار جوان لرستانی در نوبت دریافت تسهیلات ازدواج هستند

استاندار لرستان گفت:۱۶ هزار جوان لرستانی در نوبت دریافت تسهیلات ازدواج هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند روز دوشنبه در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان که در دفتر استاندار لرستان برگزار شد، با بیان اینکه روی چگونگی مصرف تسهیلات پرداختی ازدواج در استان لرستان باید نظارت صورت گیرد، اظهار داشت: طی سال 95 حدود 260 میلیارد تومان تسهیلات ازدواج در لرستان پرداخت شده که این عدد رقم قابل قبولی است درصورتی‌که روی پرداخت این تسهیلات نظارت صورت نگیرد و زوج‌ها این پول را صرف خرید کالاهای خارجی یا قاچاق کرده باشند، کوتاهی کرده‌ایم.

وی افزود: درصورتی‌که تسهیلات ازدواج در راستای خرید اسباب و وسایلی که کالای داخلی کشور بوده خرج شده باشد هنر کرده‌ایم در غیر این صورت پول کشور با خرید کالای غیرایرانی به صورت ارز خارج می‌شود.

استاندار لرستان عنوان کرد: پرداخت 260 میلیارد تومان تسهیلات ازدواج برابر با پول ساخت یک کارخانه است و اگر خروجی این پول به نفع استان لرستان نباشد، ضرر کرده‌ایم.

وی بیان کرد: یکی از شروط در راستای افزایش وام ازدواج از سه میلیون تومان به 10 میلیون تومان این بود که زوج‌های جوان با پول آن کالاهای ساخت داخل را خریداری کنند که اکنون بانک‌ها در این زمینه چگونه نظارت می‌کنند جای سوال است.

بازوند گفت: هنوز حدود 16 هزار جوان لرستانی در نوبت دریافت تسهیلات ازدواج هستند و این درحالی‌است که در جلسه قبلی نیز تعداد افراد در صف دریافت تسهیلات ازدواج 16 هزار نفر بود و میزان پرداختی‌ها در این زمینه طی ماه‌های اخیر مناسب بوده است.

وی با بیان اینکه ازدواج در استان لرستان سیر صعودی داشته است، تصریح کرد: امسال 32 هزار نفر موفق به دریافت تسهیلات ازدواج شده‌اند که این سیر صعودی ازدواج در لرستان امیدوار کننده است.

استاندار لرستان در رابطه با ورزش استان نیز خاطرنشان کرد: در صورتی‌که به ورزش و قهرمانان توجه نکنیم ممکن است آسیب‌ها و دیگر مشکلات جامعه را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در بحث زیرساخت‌های استان نسبت به میانگین کشور عقب هستیم، اظهار داشت: بسیاری از زیرساخت‌های استان‌های دیگر توسط بخش‌های خصوصی انجام گرفته است.

بازوند افزود: در سال 92 سرانه ورزش استان 49 سانتی متر به ازای هر نفر بود و این در حالی‌است که امروز این سرانه به 56 سانتیمتر رسیده است که به ازای افزایش هر سانتیمتر سرانه ورزشی به 11 تا 18 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی عنوان کرد: سرانه ورزشی شهر اراک 2.5 متر است که این میزان با سرانه ورزشی اروپا برابری می‌کند و زیرا در این شهر هر کارخانه‌ای خود مجموعه ورزشی مجهزی دارد.

استاندار لرستان بیان کرد: حُسن یک استان صنعتی و اقتصادی و حُسن استان‌هایی که بخش خصوصی در آن ها فعال است این است که تا حدودی بخش خصوصی جور دولت را می‌کشد.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های اجتماعی را عموماً جامعه تقبل می‌کند، گفت: واقعیت این است که در بحث زیرساخت‌های ورزشی استان به‌صورت ویژه به حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران نیاز داریم.

بازوند تصریح کرد: در جلسه گذشته مصوب شد همه دستگاه‌های اجرایی استان تا سقف 40 میلیون تومان باید هیئت‌های ورزشی استان لرستان را پوشش دهند.

وی گفت: شرکت توزیع برق و مخابرات لرستان هرکدام باید حداقل دو هیئت ورزشی استان را حمایت کنند درغیر این‌صورت نمی‌تواند در این استان مدیریت کند.

استاندار لرستان اظهارداشت: مرگ توسعه روزی است که آدم نتواند با کسانی که قصد تولید ثروت و سرمایه‌گذاری دارند، جرأت صحبت کردن داشته باشد.

وی با بیان اینکه 80 درصد سرمایه گذار کارخانه لاستیک خرم‌آباد از تبریز است، افزود: روز گذشته 120 میلیارد تومان آهک هیدراته در شهرستان پلدختر کلنگ‌زنی شد که سرمایه‌گذار آن فردی از سیرجان بود و این در حالی است که سرمایه ‌ذاران داخلی استان ما در دیگر استان های کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بازوند با بیان اینکه بیشترین ضرر از عدم حضور بخش خصوصی در استان را حوزه اجتماعی متقبل می‌شود، عنوان کرد: باید براساس برنامه‌‌ای که داریم سالی پنج هزار میلیارد تومان پول در استان سرمایه‌گذاری شود که تازه بتوانیم نرخ بیکاری را به میانگین کشوری برسانیم.

وی بیان کرد: 12 سال است نرخ بیکاری استان تلنبار شده و به آواری تبدیل شده است و هرچقدر از این آوار برداشته شود خودش را نشان نمی‌دهد درصورتی‌که دستگاهی آب و یا برق اماکن ورزشی را قطع کرده باشد مطمئناً با آن دستگاه برخورد صورت می‌گیرد.

استاندار لرستان در رابطه با افزایش مقدار سرانه ورزشی استان لرستان خاطرنشان کرد: در این راستا به غیردولتی نیز متوصل شده‌ایم و توافقی با قرارگاه خانم الانبیا تنظیم کرده‌ایم تا بتوانیم جهشی 10 سانتیمتری به سرانه ورزشی استان بدون پول دولت اضافه کنیم.

وی گفت: درصورتی که به حوزه ورزش استان توجه نکنیم فردا باید هزینه سختی را در زیر پوست شهر بپردازیم که آن هزینه پرداخت زیر پوست شهر هزینه ای بسیار سنگین برای ما است.

بازوند اظهارداشت: نرخ بیکاری بسیار بالایی در استان وجود دارد به گونه‌ای که هر خانواده دارای یک فرد بیکار دارد درصورتی‌که امکانات ورزشی و شغل برای این افراد فراهم نشود به طور یقین  وارد یک آسیب اجتماعی خواهند شد که هزینه بسیار بالایی دارد.

وی با تأکید بر اینکه در انجام امور باید خودباوری و اعتماد بنفس وجود داشته باشد، افزود: مدیرکل ورزش و جوانان لرستان مجموعه‌ای را جمع‌بندی کند تا کمک خوبی در بودجه سال 96 برای هیئت‌های ورزشی شهر خرم‌آباد لحاظ کنیم.