جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

۱۷۰۰ وسیله غیر استاندارد شهربازی‌های کشور پلمب شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۷۰۰ وسیله غیر استاندارد شهربازی‌های کشور پلمب شد

۱۷۰۰ وسیله غیر استاندارد شهربازی‌های کشور پلمب شد

مدیرکل دفتر ارزیابی سازمان ملی استاندارد گفت:۱۷۰۰ وسیله غیر استاندارد شهربازی‌های کشور در سه ماه نخست امسال پلمب شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، پرویز درویش در همایش روز جهانی استاندارد بابیان اینکه برای اقتصاد مقاومتی دو بعد درون‌گرا و برون‌زا تعریف‌شده است، اظهار داشت: بند 24 سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی مربوط به پوشش استاندارد همه کالاها و خدمات است و هم‌اکنون در کشور 800 قلم کالا مشمول استاندارد اجباری است.

وی بابیان اینکه 30 هزار استاندارد ملی تدوین‌شده و در کشور حدود 80 هزار کالا و خدمت وجود دارد، افزود: همه کالاها و خدمات در کشور باید دارای استاندارد باشند.

مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات سازمان ملی استاندارد ایران عنوان کرد: استاندارد درواقع به معنای خط قرمزها، حداقل‌های کیفیت و مطلوبیت مصرف است.

وی با اشاره به اینکه در سیاست‌های کلی برنامه ششم به مقوله کیفیت اهمیت ویژه‌ای داده‌شده است، بیان کرد: کیفیت به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد باید مورد ارزیابی قرار گیرد بنابراین کیفیت هیچ‌گاه با بخشنامه و دستور بالا نمی‌رود و وظیفه دولت نیز ایجاد بستر برای ارتقا کیفیت است.

درویش تصریح کرد:  در چهار سال گذشته حدود 35 هزار وسیله تفریحی شهربازی در کشور شناسایی و مورد بازرسی قرار گرفت  و طی سه ماه اول سال 95 نیز  هزار و 700 وسیله شهربازی پلمب شد.

وی گفت: در طول چند سال گذشته یک حادثه ناشی از وسیله شهربازی استانداردشده در کشور گزارش نشده است از طرفی حادثه‌های رخ‌داده در طول پنج سال گذشته نیز کمتر از تعداد انگشتان دست بوده است.

مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: ماده 14 قانون استاندارد حامی مصرف‌کنندگان است و درصورتی‌که کالای استاندارد به مصرف‌کننده خسارت وارد کند و ثابت شود آن کالا ضوابط استاندارد را نقض کرده است بر اساس قانون استاندارد خسارت مصرف‌کننده را باید پرداخت و رضایت مشتری را جلب کند.

وی بابیان اینکه استاندارد ملی زعفران در کشور نوشته‌شده است، افزود: بسیاری از استانداردهای صنایع‌دستی، گردشگری در کشور نوشته‌شده است.