جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

۱۷۰۰ گونه گیاهی در رویشگاه‌های لرستان وجود دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۷۰۰ گونه گیاهی در رویشگاه‌های لرستان وجود دارد

۱۷۰۰ گونه گیاهی در رویشگاه‌های لرستان وجود دارد

رئیس پارک علم و فناوری لرستان گفت: ۱۷۰۰ گونه گیاهی در رویشگاه‌های بومی لرستان وجود دارد که بخش عمده‌ای از این‌گونه‌ها، دارویی هستند.

مجید یاراحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: بر اساس سند ملی توسعه فناوری راهبردی گیاهان دارویی و طب ایرانی، حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن در سال 2010،  به 100 میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: طبق پیش‌بینی بانک جهانی، در سال 2050 گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود پنج هزار میلیارد دلار می‌رسد.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان در رابطه با اهمیت گیاهان دارویی، عنوان کرد: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از 80 درصد از مردم جهان برای درمان انواع بیماری‌ها از گیاهان دارویی و یا روش‌های طب مکمل و سنتی استفاده می‌کنند.

وی بابیان اینکه بیش از دو هزار و 300 گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، آرایشی و بهداشتی است، تصریح‌کرد: هزار و  728 گونه از این گیاهان بومی است که فقط در سرزمین ایران رویش می‌کنند و یک ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می‌شوند.

یاراحمدی با اشاره اینکه‌ لرستان 25 درصد تنوع زیستی کشور را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: بر اساس تحقیقات انجام‌شده، از میان‌هشت هزار گونه گیاهی ایران، هزار و 700 گونه گیاهی آن در رویشگاه‌های بومی لرستان وجود دارد که بخش عمده‌ای از این‌گونه‌ها، دارویی هستند.

وی با اشاره به پتانسیل درآمدزایی بالای صنعت گیاهان دارویی، گفت: تولید و فرآوری علمی گیاهان دارویی در لرستان، زمینه صادرات این گیاهان را فراهم می‌کند و این گام مهمی در راستای اشتغال‌ و درآمدزایی در استان است که تحقق این امر برنامه‌ریزی مناسب و مدیریتی اصولی را می‌طلبد.