سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

۱۸۸۰ موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان لرستان وجود دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۸۸۰ موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان لرستان وجود دارد

۱۸۸۰ موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان لرستان وجود دارد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: ۱۸۸۰ موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان لرستان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: قلم، فکر و قدم اصحاب رسانه چه منتقدانه و چه مشوقانه در راهبرد پیشرفت برنامه‌های اوقاف لرستان بی‌تأثیر نبوده است.

وی بابیان اینکه برنامه‌های اوقاف و امور خیریه لرستان در سه بخش خلاصه می‌شود، افزود: مباحث فرهنگی، عمرانی و مباحث مساجد و بقاع متبرکه اولویت‌های ویژه  اداره کل اوقاف و امور خیریه لرستان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با اشاره به دیدار مدیران اوقاف کشور با مقام معظم رهبری عنوان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند اوقاف دستگاه مهم و خطرناکی است، از این‌سو مهم است که باید در خدمت به ذریه حضرت زهرا (س) باشند چراکه این امامزادگان ذخیره‌های باری این نظام هستند و از این بابت خطرناک است که سروکار این اداره با موقوفات است و عمل امینانه به نیت موقوفات احساس خطر باید کرد.

وی با اشاره به اینکه در بحث عمرانی بقاع یا موقوفات اشاره کرد و گفت: در سال 91 برنامه  بحث عمران بقاع 20 امامزاده و بقعه محوریت پیدا کرد.

خاکباز با بیان اینکه در استان لرستان 86 بقعه و بارگاه وجود دارد که در این بارگاه‌ها 107 امامزاده مدفون است، بیان کرد: بقاع 20 امامزاده در دستور کار  بازسازی قرار گرفت و از محل درآمدی که از نذورات مردم  یا وام قرض‌الحسنه در نظر گرفته‌شد کار بازسازی و مرمت آن‌ها انجام شد.

وی بازسازی زائرسراها در اطراف امامزاده‌های استان را اولویت نخست کار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در سال 95 دانست و تصریح کرد: این کار در اولویت قرار گرفته چرا که معتقدیم زائران باید برای اسکان و استراحت مکان داشته باشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: اخیراً با حضور مدیرکل بازرسی اوقاف کشور کلنگ ساخت زائرسرا محمد ابن حسن در شهرستان الیگودرز به‌عنوان نمونه زده‌شده و هم‌زمان در امامزاده ابراهیم دلفان، امامزاده محمد کوهدشت، امامزاده ابوالوفا، امامزاده زید ابن علی دورود و امامزاده احمد منطقه پل‌دختر در دستور کار قرارگرفته و باید حداقل 20 و حداکثر 80 زائرسرا در این امامزادگان ساخته شود.

وی بابیان اینکه نیمه سال 95 کار بازسازی زائرسرای 20 امامزاده دیگر باید آغاز شود، اظهارداشت: 20 امامزاده اول دارای درآمد بودند اما این 20 امامزاده که بنا است آغاز به کارکنیم فاقد درآمد هستند که باید از ظرفیت رسانه‌ها در جهت ترویج و تبلیغ فرهنگ امامزاده سازی و وقف استفاده شود تاخیران نیز باید پای‌کار بیایند چراکه امامزاده و مسجد متعلق به فرد خاصی نیست و همه باید در عمران و آبادانی آن تلاش کنند به‌ویژه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند امامزادگان باید به قطب فرهنگی تبدیل شود که این امر نیازمند زیرساخت است.

خاکباز با اشاره به اینکه درزمینهٔ موقوفات هزار و 880 موقوفه انتفاعی و منفعتی در لرستان وجود دارد، افزود: برخی از موقوفات ما که ارزش بسیار خوبی داشته‌اند در سنوات گذشته مخروبه بودند اما خوشبختانه از سال 92 اتفاق مقدسی در اوقاف اتفاق افتاد که سرمایه‌گذاری بر عرصه‌های وقفی با رعایت منفعت و مسلحت وقف است به این شکل که ملک وقفی بدون استفاده باقی می‌ماند روی آن سرمایه‌گذاری کردیم.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین طرح عمرانی لرستان در بحث موقوفات ایجاد درمانگاه تخصصی سرطان است، عنوان کرد: در اوقاف استان‌های دیگر با تمام توان دستگاه‌های دولتی این کار را انجام می‌دهند درحالی‌که در لرستان با تمام توان خود اوقاف انجام‌شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با اشاره به اینکه دیگر بعد فعالیت اوقاف اجرای برنامه‌های فرهنگی است بیان کرد: به‌عنوان نمونه بحث اعزام مبلغ با دیگر دستگاه‌ها کمک کرده است به طوری که اعزام مبلغ نمره اول را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه هر ساله از 28 اسفند تا 15 فرودین  طرح آرامش بهاری در استان‌ها برگزار می‌شود، تصریح کرد: در سال 95 بیش از دو میلیون و 500 هزار بار زائر از اماکن زیارتی استان بازدید و زیارت کردند.

خاکباز گفت: دومین طرح مهم اوقاف طرح تربیت محافظان قران کریم است که بین چند دستگاه مطرح بود که باید دستگاه‌های مربوطه سهم خود را تا پایان سال تکمیل کنند و در این زمینه سهمیه اوقاف امور خیریه از چهار هزار نفر آغاز و در سال 94 به هشت هزار نفر ارتقاء پیدا کرد به‌گونه‌ای که از استان‌های برتر انتخاب شد.

وی اظهارداشت: با توجه به اتمام تاریخ طرح در چهار سال اوقاف و امور خیریه این طرح را ارتقا داده و سهمیه لرستان امسال به 9 هزار نفر رسیده که سهمیه تکمیل و در مرحله راستی آزمایی است و 240 مربی در لرستان اجرایی و عملیاتی می‌کنند و درنهایت خروجی طرح در نیمه اسفند به پایان می‌رسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان افزود: دیگر طرح‌های قرآن  اوقاف برگزاری مسابقات قرآن در هفت رشته در مرحله شهرستان استانی ملی و بین‌المللی است که دو مرحله شهرستانی و استانی به پایان رسیده است که در این زمینه نیز مجموع راه‌یافتگان به شهرستان به استان 220 نفر بوده که از این تعداد 27 نفر به کشور راه یافتند.

وی عنوان کرد: از دیگر برنامه‌های فرهنگی اوقاف طرح سوگواره یاس نبوی، ضیافت الهی و نشاط معنوی است که با حضور مبلغان بومی و غیربومی انجام می‌شود.