جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

۱۹۹۴ پروژه دهه فجر امسال در استان لرستان افتتاح می‌شود/ رتبه پنجم ‌‌بیکاری را در کشور داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

۱۹۹۴ پروژه دهه فجر امسال در استان لرستان افتتاح می‌شود/ رتبه پنجم ‌‌بیکاری را در کشور داریم

۱۹۹۴ پروژه دهه فجر امسال در استان لرستان افتتاح می‌شود/ رتبه پنجم ‌‌بیکاری را در کشور داریم

استاندار لرستان گفت: ۱۹۹۴ پروژه دهه فجر امسال با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۸۹ میلیارد تومان در استان لرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند امشب در نشست خبری با خبرنگاران  که در سالن اجتماعات استانداری لرستان برگزار شد، در ارتباط با برنامه‌های دهه فجر اظهار داشت: پروژه‌های دهه فجر از زمان سفر وزیر نیرو به لرستان آغاز  و تعدادی از آنها در همان سفر افتتاح شد که تا پایان دهه فجر ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه دهه فجر امسال هزار و 994 پروژه  افتتاح می‌شود، افزود: اعتبار این پروژه‌ها بالغ‌بر دو هزار و 89 میلیارد تومان است.

استاندار لرستان بابیان اینکه امسال پروژه کلنگ‌زنی نیز در استان داریم، عنوان کرد: در این  ایام 269 پروژه با اعتبار دو هزار و 261 پروژه کلنگ‌زنی می‌شوند که شاه‌بیت  این پروژه‌ها نیروگاه هزار مگاواتی خرم‌آباد است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین حجم پروژه‌های دهه فجر با 53 درصد مربوط به حوزه صنعت و معدن و اعتبار هزار و 120 میلیارد تومان است، بیان کرد: بیشترین بخشی که سرمایه‌گذاری کرده وزارت نیرو با اعتبار 2 هزار میلیارد تومان است.

بازوند در  رابطه برنامه افتتاح پروژه‌هادر سطح شهرستان‌های استان تصریح کرد: ایام دهه فجر در شهرستان دورود 78 پروژه، خرم‌آباد 411 پروژه، کوهدشت 98 پروژه، سلسله 109 پروژه و در الیگودرز 195 پروژه،در پلدختر 78 پروژه ، دلفان 207 پروژه، دوره چگنی 87 پروژه، بروجرد 177 پروژه، ازنا 88 پروژه و در رومشکان 24 پروژه افتتاح می‌شود.

وی در رابطه با حذف لرستان از ردیف اعتبارات مناطق محروم که در فضای مجازی نیز انتشاریافته است، گفت: لفظ محرومیت درست نیست و نباید مورد استفاده قرار گیرد هر چند که درزمینهٔ محرومیت شکی نداریم.

استاندار لرستان اظهار داشت: نمایندگان در سال 90 طرحی را تحت عنوان ماده 180 تصویب کردند که برابر آن دو درصد درآمد کشور به مناطق توسعه‌نیافته تخصیص داده شود که در سال‌های مختلف مقدار متفاوتی به استان داده شد حتی در برخی از سال‌ها به صفر رسید که در سال 93 اسم طرح به قانون توازن تغییر کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال 95، 404 میلیارد تومان به لرستان تخصیص یافت، افزود: در سال 96 نیز 424 میلیارد تومان افزایش پیداکرده است.

بازوند با اشاره به اینکه استان لرستان در قانون توازن  رتبه پنجم کشوری را دارد، عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی لرستان درصدد توسعه استان لرستان هستند و از یاران و منتقدان دولت درخواست می‌کنم فضای  استان را مثبت جلوه دهند چراکه منفی جلوه دادن چهره استان سبب می‌شود بخش خصوصی به استان وارد نشود.

لرستان استان پنجم کشور از نظر نرخ بالای بیکاری است‌

بازوند در ارتباط با آمار بیکاری در استان اظهار داشت: آمار ارائه‌شده در مورد بیکاری استان توسط مرکز آمار تهیه می‌شوند و دستگاه‌های اجرایی هیچ نقشی در آن ندارند.

وی در ارتباط با آمار  نرخ بیکاری در 20 سال گذشته افزود: استان لرستان در سال 75 رتبه دوم ، 76 رتبه یک و در سال‌های 77 ،78، 79  و 80 رتبه دوم،  در سال‌های 81 و 82 رتبه سوم ، سال 83 رتبه  اول، 84، 85 و 86 رتبه  دوم  ، 87 و 88 رتبه اول و 89 و 90 رتبه  دوم ، سال‌های 91 و 92 رتبه  اول ، سال93 رتبه سوم و در سال 1394 به رتبه پنجم رسیدیم.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه رفع کامل بیکاری در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست بیان کرد: رفع این مشکل تا حد زیادی به حضور سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی در استان بستگی دارد که زمینه این حضور باید فراهم شود.

وی در جواب سؤالی از سوی خبرنگاران در ارتباط با نهایی شدن حکم معاون سیاسی استان عنوان کرد: نهایی شدن حکم سرپرست معاونت سیاسی امنیت استانداری پروسه‌ای زمان‌بر بوده که باید این زمان سپری‌شده و حکم این مسئول از سوی وزارت کشور نهایی شود اما حکم حبیب‌الله خجسته پور به‌عنوان معاون سیاسی امنیت استانداری لرستان امضاءشده و مشکلی ندارد.

بازوند گفت: شنبه هفته آینده نیز طی مراسمی فرماندار خرم آباد معرفی می‌شود.

وی گفت: لرستیز بودن وزیر نیرو حرف درستی نبوده، انصافاً این مسئول نسبت به لرستان عنایات ویژه‌ای داشته به‌طوری‌که اعتبارات استان را حدود 81 درصد افزایش داده و نسبت به آبگیری سد رودبار و تخصیص اعتبار به این پروژه اقدام کرده است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه عملیات اجرایی سد بختیاری در دولت قبل شروع شد ولی منابع آن تأمین نشد بیان کرد: با مساعدت وزیر نیرو عملیات سد بختیاری از سر گرفته شد و مطمئن باشید که حتی یک متر از ارتفاع این سد کم نمی‌شود.

وی در ارتباط با گازرسانی در استان بیان کرد: تاکنون 957 روستای لرستان گازرسانی شده  که در دهه فجر امسال گازرسانی به 207 روستا کلنگ زنی می‌شود.

بازوند  با اشاره به نبود چارتر کننده در زمینهٔ پروازها عنوان کرد:  پرواز خرم آباد ـ قشم آماده است ولی سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی این پرواز نداریم.

وی افزود: با وجود مذاکرات زیادی که با شرکت ایران ایر داشتیم حتی یک پرواز برای فرودگاه خرم‌آباد نمی‌گذارد.

استاندار لرستان عنوان کرد: در سال 92، 260 هزار تن، در سال 93، 375 هزار تن، در سال 94، 386 هزار تن و در سال 95، 586 هزار تن گندم در لرستان تولید شد.

بازوند  با اشاره به اینکه دولت مبلغ 6 هزار و 200 میلیارد ریال پول گندم تولیدی کشاورزان لرستانی در سال 95 را به‌رغم مشکلات موجود پرداخت کرده، گفت: لرستان آمادگی دارد که به سایر استان‌ها گندم دهد.

وی در جواب سؤالی مبنی بر اینکه کیفی‌ترین طرح‌های استان چه طرح‌هایی است، خاطرنشان کرد: کارخانه لاستیک‌سازی از کیفی‌ترین طرح‌های استان و  طرح انتقال آب رودخانه کاکا رضا به خرم آباد از دیگر طرح‌های کیفی لرستان است.

وی در ارتباط با انتقال بیمارستان عشایر به کمالوند اظهار داشت: تنها استانی هستیم که یک بیمارستان مجهز در مرکز استان نداریم، از وزیر بهداشت که به استان سفر کرد درخواست تبدیل بیمارستان کمالوند  را به بیمارستان 500 تخت خوابی کردیم که شرط وزیر بهداشت انتقال بیمارستان عشایر به کمالوند بود.

بازوند افزود: بعد از مدتی با وزیر بهداشت صحبت کردیم به دلیل اینکه بیمارستان عشایر بنا است به مردم شمال شهر خرم آباد خدمات دهد، تعطیل شدن آن منتفی شد.