جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

۲۲ هزار لرستانی آموزش‌های سوادآموزی را فرا می‌گیرند - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۲ هزار لرستانی آموزش‌های سوادآموزی را فرا می‌گیرند

۲۲ هزار لرستانی آموزش‌های سوادآموزی را فرا می‌گیرند

معاون آموزش‌وپرورش استان لرستان گفت: ۲۲ هزار بی‌سواد و کم سواد لرستانی امسال آموزش‌های سوادآموزی را فرا می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی‌اشرف حیدری ظهر امروز در جلسه شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، به فعال شدن شورای پشتیبانی سوادآموزی در دولت یازدهم اشاره کرد و اظهار داشت: هدف از تشکیل شورای سوادآموزی سرعت بخشیدن به سوادآموزی است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش لرستان عنوان کرد: همه افکار عمومی و دستگاه‌های اجرایی که به نحوی با مردم در ارتباط هستند باید در راستای سوادآموزی پیش‌قدم باشند تا بتوانیم در استان سوادآموزی را توسعه داده و بی‌سوادی را به حداقل ممکن برسانیم.

وی بابیان اینکه سال گذشته در بحث سوادآموزی استان لرستان در کشور رتبه عالی را کسب کرده است، بیان کرد: در سال گذشته توانستیم حدود 23 هزار و 284 نفر افراد بی‌سواد و کم‌سواد را تحت پوشش قرار دهیم.

حیدری گفت: ما توانستیم اطلاعات 638 هزار و 678 نفر از افرادی را که از سال 53 تا 78 دارای مدرک پنجم ابتدایی بودند را با توجه به ناقص بودن اطلاعات سامانه سوادآموزی، ثبت سامانه کنیم.

وی بابیان اینکه سال گذشته برای نخستین بار در استان لرستان آموزش اتباع خارجی انجام‌گرفته است، تصریح کرد: سال گذشته برای نخستین بار سامانه سوادآموزی عشایر را پیاده کردیم که در آموزش‌وپرورش عشایری نیز این سامانه فعال است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش لرستان به 12 مرکز آموزش یادگیری محلی تائید شده در استان اشاره کرد و اظهار داشت: از مهرماه امسال 12 مرکز یادگیری تأیید شده در استان فعال است که در این مراکز علاوه بر آموزش سواد پایه با توجه به نیازسنجی انجام‌شده، نیازهایی موردنظر از قبیل کمک‌های اولیه، قالی‌بافی و سایر آموزش‌ها ارائه می‌شود.

وی افزود: سال گذشته اجرای کتابت قرآن توسط افراد بی‌سوادی که باسواد شده بودند انجام شد که این کتاب قرآن در چهار جلد صحافی و در نجف اشرف، کربلا، مشهد و یک جلد در سازمان مرکزی نهضت سوادآموزی نگهداری می‌رود.

حیدری به دیگر فعالیت‌های نهضت سوادآموزی در سال 94 اشاره و عنوان کرد: سال گذشته فعالیت‌هایی از قبیل کاشت درخت در تپه شهدا به مناسبت شهدای نهضت سوادآموزی، اجرای مسابقات فرهنگی، پرورشی و هنری، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی برای سه هزار و 200 نفر از سوادآموزان توسط نهضت سوادآموزی استان انجام شد.

وی بیان کرد: یکی از برنامه‌های نهضت سوادآموزی استان در سال 95 این است که 22 هزار نفر افراد بی‌سواد و کم‌سواد را تحت پوشش ببریم تا با این کار گام محکم دیگری در راه ریشه‌کنی بی‌سوادی داشته باشیم.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش لرستان تصریح کرد: از 22 هزار نفر جمعیت موردنظر حدود 17 هزار نفر از این افراد را جذب کرده‌ایم که اکنون در کلاس‌های سوادآموزی در حال آموزش هستند.

وی یکی از مشکلات نهضت سوادآموزی استان را عدم حضور جدی صداوسیما در بحث تبلیغات دانست و گفت: صداوسیما برنامه خاصی برای معرفی، ایجاد انگیزه و جذب سواد در بین بی‌سوادان انجام نداده است.

حیدری بابیان اینکه صداوسیما نه‌تنها برای افراد بی‌سواد بلکه در بین همه اقشار تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: انتظار داریم صداوسیمای استان در رابطه باسوادآموزی پیش‌قدم شوند.

وی اظهار داشت: اعتباراتی که به سوادآموزی اختصاص داده می‌شود از طریق سازمان مدیریت است که در حال حاضر با کمبود اعتبارات مواجه هستیم به‌گونه‌ای که به افراد آموزش‌دهنده نیز بدهکار هستیم.

وی افزود: افرادی که به‌عنوان نیروهای آموزش‌دهنده به ما خدمت می‌کنند فرزندان جامعه ما هستند که شغلی ندارند و بر اساس آموزشی که می‌دهند مبالغی دریافت می‌کنند و این در حالی است که اداره دارایی می‌خواهد 10 درصد دریافتی این افراد را بردارد.

حیدری عنوان کرد: برداشت 10 درصد مالیات از دریافتی افراد آموزش‌دهنده سبب شده که کاهش انگیزه در بین این افراد به وجود آید زیرا با این کار خیلی راغب نیستند با نهضت سوادآموزی همکاری کنند.