جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

۲۹ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح هادی روستایی در بروجرد نیاز است - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۹ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح هادی روستایی در بروجرد نیاز است

۲۹ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح هادی روستایی در بروجرد نیاز است

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد گفت: اجرای طرح هادی در روستاهای بخش مرکزی بروجرد نیازمند ۲۹ میلیارد ریال اعتبار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، سید حسین ریاضتی عصر امروز در جلسه شورای شهرستان اظهار داشت: برخی روستاهای شهرستان بروجرد با انفجار جمعیت در سال‌های اخیر مواجه شده‌اند که در صورت وجود اراضی ملی بنیاد مسکن می‌تواند این روستاها را توسعه دهد.

وی از واگذاری 5 هکتار از اراضی ملی به بنیاد مسکن در روستای گوشه محسن بن علی از سوی اداره منابع طبیعی خبر داد و افزود: این میزان از اراضی، اراضی هستند که ستاد معین اصفهان پس از بازسازی زمین‌لرزه سال 85 در قسمتی از این روستا به اهالی آن تسهیلات پرداخت کرده و برخی از اهالی اقدام به ساخت منازل خود در این مناطق کردند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد با تأکید بر لزوم ساماندهی روستاهای این شهرستان بیان کرد: نقشه‌های هوایی این روستا آماده‌شده و مکاتباتی نیز با مرکز استان انجام‌شده است که در صورت اخذ توافقات نهایی این زمین‌ها رسماً در اختیار بنیاد مسکن قرارگرفته و کار ساماندهی معابر و جداول انجام می‌شود.

ریاضتی با اشاره به انبوه جمعیت ساکن در برخی روستاهای این شهرستان عنوان کرد: برخی از روستاها ازجمله روستای ونایی با افزایش جمعیت مواجه هستند به‌گونه‌ای که در برخی از آن‌ها جمعیت قریب به 6 هزار جمعیت رسیده است و نیاز به گسترش وسعت خوددارند.

وی خاطرنشان کرد: در بخشی از این روستا که کوهستانی است راهی برای گسترش و توسعه روستا وجود ندارد و چنانچه در این روستا اراضی ملی وجود داشته باشد این بنیاد می‌تواند با انجام اقدامات لازم حریم این روستاها را افزایش دهد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد با اشاره به اینکه استان لرستان درزمینهٔ اجرای طرح هادی روستایی پس از استان‌های کرمان و خراسان رضوی سومین رتبه بیشترین مطالعات را در اختیار دارد، گفت: عملیات طراحی نقشه و مطالعات طرح هادی همه روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان بروجرد انجام‌شده است که این خود امتیاز بزرگی برای این شهرستان محسوب می‌شود.

ریاضتی با اشاره به اینکه از مجموع 186 روستای بالای 20 خانوار در این شهرستان 146 روستا دارای طرح مطالعات هادی روستایی هستند، اظهار داشت: چنانچه در درازمدت نیاز باشد این طرح در روستاهای بین 10 تا 20 هزار نفر نیز اجرا می‌شود.

وی با تأکید برجذب اعتبارات دولتی به‌منظور اجرای طرح هادی در این شهرستان، افزود: اگرچه اعتبارات سال گذشته نسبت به سال‌های پیش از آن بهتر بوده اما نمی‌توان با این میزان از اعتبارات عملیات اجرایی طرح هادی را آغاز کرد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد از انجام عملیات اجرایی طرح هادی در 71 روستای این شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به محدودیت اعتبارات عمرانی دولت در این زمینه لازم است که از هر ردیف استانی، ملی، ماده 180، حوادث غیرمترقبه و یا مناطق محروم برای اجرایی کردن این طرح در روستاهای این شهرستان استفاده کرد.

ریاضتی با تشریح روند اجرای طرح هادی در روستاهای بروجرد بیان کرد: اجرای طرح هادی در روستای سراب زارم با اعتبارات جذب‌شده درگذشته پیشرفتی 90 درصدی داشته و این در حالی است که در روستاهای قلعه شمسا و دهکرد این عملیات در حال انجام است.

وی عنوان کرد: در روستاهای های حاجی‌آباد، مگسان، ونایی و فیال نیز کار اجرایی این طرح آغاز شده و فاز دوم روستای سراب و گل‌چهران نیز در آینده ای نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.