جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

۳۲۶۸ ایستگاه هواشناسی در کشور فعالیت می‌کند/ پیش‌بینی افزایش ۵.۵ درجه‌ای گرمای هوا - نمایش محتوای خبر

 

 

۳۲۶۸ ایستگاه هواشناسی در کشور فعالیت می‌کند/ پیش‌بینی افزایش ۵.۵ درجه‌ای گرمای هوا

۳۲۶۸ ایستگاه هواشناسی در کشور فعالیت می‌کند/ پیش‌بینی افزایش ۵.۵ درجه‌ای گرمای هوا

معاون سازمان هواشناسی کشور گفت: پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در خوشبینانه ترین حالت تا سال ۲۱۰۰ دمای هوا ۱.۵ درجه و در بدبینانه ترین حالت ۵.۵ درجه افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد،  علی عابدینی در مراسم افتتاحیه باشگاه کشاورزان استان لرستان در خرم آباد اظهار کرد: در حال حاضر 3268 ایستگاه هواشناسی در کشور فعالیت دارد که ازاین تعداد 38 ایستگاه در حوزه تحقیقات هواشناسی کشاورزی برای خدمت به کشاورزان فعالیت می‌کنند.

وی از طرح توسعه هواشناسی کاربردی یا تهک به عنوان یکی از طرح‌‌ های سازمان هواشناسی در راستای ارائه خدمات به کشاورزان نام برد و افزود: هدف این طرح نیازسنجی نیازهای اطلاعاتی کشاورزان و دامداران است.

معاون سازمان هواشناسی کشور گفت: طرح تهک با هدف اینکه اطلاعات هواشناسی به موقع در اختیار کشاورزان قرار بگیرد توسعه می‌یابد.

عابدینی به الزام سازمان فائو به کشورها برای توسعه سازمان هواشناسی اشاره کرد و افزد: در این راستا عمل به الزام فائو در ایران رشته هواشناسی را گسترش داده‌‌ایم.

وی کشور ایران را جزو کشورهای کم بارش دانست و تصریح کرد: میزان بارندگی در ایران 247 میلی متر است و این ازمیزان بارش های جهانی که 850 میلی متراست کمتر است.

معاون سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه باید خود را با میزان بارش های کم در کشور سازگار کنیم، تو این سازگای با تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر است تصریح کرد: این سازگاری می‌‌تواند ما را از نظر امنیت غذایی بیمه کند.

عابدینی با بیان اینکه در سال‌های اخیر  شاهد افزایش گرمای جهانی بوده‌ایم، افزد: پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در خوشبینانه ترین حالت تا سال 2100 دمای هوا 1.5 درجه  و در بدبینانه ترین حالت 5.5 درجه افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی دارای حدود 950 هزار نفر کاربر در سطح کشور است، افزود: سال گذشته حدود 219 میلیارد تومان به بخش باغبانی و زراعت استان لرستان خسارت وارد شد.

معاون سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه در سال 95 تعداد روزهای یخبندان نسبت به سال قبل هشت روز بیشتر بوده و از نظر وقوع سیل نیز در استان وقوع سیل زیاد بوده است، گفت: 64 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی لرستان خسارت وارد شده است؛ البته امسال میزان خسارت‌ها نسبت به سال قبل کاهش یافته که بخشی از کاهش خسارت‌ها به دلیل اطلاعات ارائه شده توسط سازمان ها شناسی بوده است

عابدینی بیان کرد: از دو سال پیش با پیگیری‌های رئیس سازمان هواشناسی استان لرستان طرح تهک نیز در این استان اجرایی شده است و کاربران قابل توجهی از حیث تعداد از اطلاعات این طرح استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح تهک در لرستان نیز با همت رئیس سازمان هواشناسی استان راه اندازی شده است، بیان داشت: این طرح توسعه هواشناسی از دو سال پیش در لرستان آغاز شده و تعداد قابل توجهی کاربر در لرستان عضو سازمان هواشناسی بوده و از اطلاعات آن استفاده می کنند.