رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

۳۵۰۰ پرونده تخلفات منابع طبیعی در لرستان تشکیل شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۳۵۰۰ پرونده تخلفات منابع طبیعی در لرستان تشکیل شد

۳۵۰۰ پرونده تخلفات منابع طبیعی در لرستان تشکیل شد

مدیرکل منبع طبیعی لرستان گفت: ۳۵۰۰ پرونده در لرستان برای کسانی که عرصه‌های منابع طبیعی را تخریب کرده‌اند تشکیل‌شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، مهرداد بهاروندی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آتش‌سوزی یکی از عوامل مهم تهدیدکننده در عرصه‌های منابع طبیعی است که در مناطق جنگلی رخ می‌دهد و خسارت کلانی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

وی بابیان اینکه یکی از معضلات اصلی در جنگل‌های زاگرس  آتش‌سوزی است، افزود: در بحث مقابله با آتش‌سوزی اقدامات خوبی در استان انجام‌شده به‌طوری‌که در سال گذشته با مشارکت خوبی که مردم در این زمینه داشتند این مشکل تا حدودی کاهش یافت.

مدیرکل منابع طبیعی لرستان عنوان کرد: در سال گذشته 350 هکتار از اراضی جنگلی لرستان دچار حریق شد و با رویکرد مثبتی که وجود داشت به سطح بسیار پایینی کاهش یافت.

وی بیان کرد: این مشکل فقط مربوط به استان لرستان نیست بلکه در کل کشور وجود دارد ولی در لرستان باوجود امکانات محدود آتش‌سوزی‌هایی که اتفاق می‌افتد مهار آن مشکل است.

بهاروندی بابیان اینکه رمز موفقیت در بحث مقابله با آتش‌سوزی مشارکت مردم است، تصریح کرد: درصورتی‌که مردم در این زمینه ورود پیدا کنند و خود را متولی بدانند مثمر ثمر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته به‌ندرت آمار آتش‌سوزی در جنگل‌های استان از هزار و 500 هکتار کاهش می‌یافت ولی در سال 93 با مشارکت مردم و کارهای خوبی که انجام شد به 350 هکتار رسید.

مدیرکل منابع طبیعی لرستان بابیان اینکه اولین عامل تخریب جنگل‌های لرستان آتش‌سوزی است، گفت: قریب 98 درصد از آتش‌سوزی‌های جنگلی منشا انسانی دارند و توسط گردشگرانی که در این عرصه ورود پیدا می‌کنند صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: عوامل زیادی از جمله تبدیل اراضی کشاورزی، حضور گردوغبار و عوامل طبیعی در تخریب جنگل‌ها وجود دارد که آتش‌سوزی از عوامل بسیار نگران‌کننده‌ای است که باید برنامه‌ای بلندمدت در این زمینه در نظر گرفته شود.

بهاروندی با بیان اینکه دو هزار و 100 هکتار عرصه‌های منابع طبیعی در لرستان وجود دارد، افزود: سالانه بخش عظیمی از عرصه‌های منابع طبیعی تخریب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 75 درصد از تخریبی که سالانه در عرصه‌های منابع طبیعی صورت می‌گیرد مربوط به شرایط طبیعی است، عنوان کرد: 25 درصد تخریب مربوط به عوامل انسانی است که شدت بسیار بیشتری نسبت به عوامل طبیعی دارد.

مدیرکل منابع طبیعی لرستان بیان کرد: حدود سه هزار و 500 پرونده برای کسانی که عرصه‌های منابع طبیعی را تخریب کرده‌اند تشکیل‌شده است.

وی گفت: حدود 11 هزار هکتار از مناطقی که دچار آلودگی بالای 75 درصد شده‌اند شناسایی و در نیمه اول سال 94 کار مقابله با خشکیدگی در این مناطق انجام می‌شود.