رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

۴۰۰ میلیون تومان به اجرای طرح منطقه حفاظت شده اشترانکوه اختصاص یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

۴۰۰ میلیون تومان به اجرای طرح منطقه حفاظت شده اشترانکوه اختصاص یافت

۴۰۰ میلیون تومان به اجرای طرح منطقه حفاظت شده اشترانکوه اختصاص یافت

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان گفت:۴۰۰ میلیون تومان در شورای توسعه برنامه‌ریزی استان برای اجرای طرح منطقه حفاظت شده اشترانکوه اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، مهرداد فتحی بیرانوند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال گذشته بخشی از زیستگاه سمندر لرستان به عنوان قرارگاه حیات وحش در شورای عالی حفاظت از محیط زیست کشور تصویب شد.

وی با بیان اینکه برای سال جاری چهار منطقه دیگر در دستورکار برای تحت مدیریت قرار گرفتن هستند، افزود: استاندارد مناطق تحت مدیریت در کشور 10 درصد بوده که در لرستان در حال حاضر 6.4 درصد است و اگر این مناطق نیز مصوب شوند از 10 درصد بیشتر می‌شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه منطقه اشترانکوه یکی از پنج منطقه حفاظت شده پایلوت در کشور است، عنوان کرد: امسال 400 میلیون تومان در شورای توسعه برنامه‌ریزی استان برای اجرای طرح منطقه حفاظت شده اشترانکوه اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 460 میلیون تومان برای تجهیز محیط بانان و پایگاه‌های محیط بانی هزینه شد، بیان کرد: مجوز واگذاری 18.5 هکتار از اراضی منابع ملی برای ایجاد بزرگترین مرکز آموزشی محیط بانی غرب کشور را اخذ کردیم که سایر مراحل آن در دست اقدام است.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی یگان سوارکار محیط زیست در لرستان راه‌اندازی می‌شود، گفت: 11 میلیارد ریال برای ساخت موزه تاریخ طبیعی در بام لرستان اختصاص یافته است.

وی به ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی دادگستری به تمام دادسراها اشاره و تصریح کرد: بر اساس این بخشنامه اگر شخصی دارای اسلحه مجاز بوده و به شکار غیرمجاز مبادرت ورزد در مرحله نخست اسلحه وی ضبط شده و سپس مجوز آن لغو می‌شود که این کار نقش بسیار مهمی در کاهش شکار حیات وحش دارد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان نبود اعتبار را علت دیر به پایان رسیدن دانشکده محیط زیست لرستان دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل عدم رعایت استانداردها در باغ‌وحش خرم‌آباد چند گونه نادر از بین رفت، با توجه به اینکه در سراسر کشور شهرداری‌ها متولی باغ‌وحش‌ها هستند و اداره ما نقش ناظر دارد که اگر وضع فعلی ساماندهی نشود ناچار به تعطیلی آن می‌شویم.

وی به تالاب گلی بلهک پلدختر اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه در سنوات گذشته آب آن زه‌کش شده و تبدیل به زمین کشاورزی شده و حتی برای کشاورزان آن زمین ها سند هم صادر شده است.

فتحی بیرانوند افزود: برای این تالاب پیشنهادهایی در قالب طرح‌های مشارکتی داریم و همچنان پیگیر احیای این تالاب هستیم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه جاده دسترسی برای دریاچه گهر ساخته نمی‌شود، بیان کرد: 34 تشکل زیست محیطی در لرستان وجود دارد که از میانگین کشوری بیشتر بوده و هیچ محدودیتی در رابطه با رشد تشکل‌ها نداریم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان عنوان کرد: در استان با کمبود 460 محیط بان مواجهیم که پیگیر رفع این مشکل نیز هستیم.