سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

۴۲۶ میلیارد تومان تسهیلات به فعالان بخش خصوصی پرداخت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۴۲۶ میلیارد تومان تسهیلات به فعالان بخش خصوصی پرداخت شد

۴۲۶ میلیارد تومان تسهیلات به فعالان بخش خصوصی پرداخت شد

فرماندار بروجرد بابیان مسائلی پیرامون منطقه ویژه اقتصادی، فرودگاه و راه‌آهن بروجرد، صنعت و خدمات دولت در این شهرستان پای میز پاسخگویی به رسانه‌های مختلف نشست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، پس‌ازآنکه فرماندار جدید بروجرد سکان هدایت فرمانداری این شهرستان را در دست گرفت ارتباط با رسانه‌ها را اساس کار خود قرارداد تا ظهر امروز همراه با معاونان خود در نشست خبری به انبوه سؤالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخی تلویحی دهد و از تشریح برخی جزئیات خودداری کند و از خبرنگاران  این شهرستان نیز خواست امور منفی و کوچک را بزرگ‌نمایی نکنند.

نقش رسانه‌ها در توسعه و آبادانی

علی کورانی فر فرماندار بروجرد در این نشست با اشاره به تأثیر رسانه‌ها در پیمودن مسیر توسعه اظهار داشت: رسانه‌ها می‌توانند بسترساز اجرای برنامه‌ها باشند و زمینه همراهی مردم با دولت و بخش خصوصی را فراهم کنند چراکه اصحاب رسانه عمدتاً از نخبگان جامعه هستند که می‌توانند در این راستا بسیار تأثیرگذار باشند.

وی با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی تمامی مدیران در حوزه کاری خود افزود: این شفاف‌سازی قطعاً به نفع مردم خواهد بود و در پیشبرد اهداف مؤثر است بنابراین از رسانه‌ها می‌خواهیم مسائلی را که به ساختار شهرستان بروجرد لطمه وارد می‌کند مطرح نکرده و درزمینهٔ طرح مسائل و موضوعات نیز بزرگنمایی نکنند و آنچه واقعیات شهر است بیان کنند.

فرماندار بروجرد به آثار خدمات دولت در بخش سلامت اشاره کرد و گفت: در این زمینه بهسازی بیمارستان‌ها در دستور کار قرار گرفت و بیمارستان آیت‌الله بروجردی در دستور کار برای اتمام روند ساخت قرار گرفت و علاوه بر اعتبارات ردیف ملی 10 میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات استانی برای تکمیل این پروژه در نظر گرفته شد و با پیش‌بینی‌های انجام‌شده امید است تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد علاوه بر این مرکز درمان بستر اشترینان نیز تکمیل‌شده و آماده بهره‌برداری است.

فرش قرمزی که زیر پای سرمایه‌گذاران پهن نشد!

وی به گریز سرمایه در سال‌های گذشته به‌عنوان یکی از چالش‌های پیش روی توسعه این شهرستان اشاره و عنوان کرد: درگذشته و درنتیجه سنگ‌اندازی‌های فراوانی که از سوی مسئولان و مدیران اجرایی این شهرستان در مقابل سرمایه‌گذاران شده است، تمایل و رغبتی از سوی سرمایه‌گذاران نسبت به ورود به عرصه سرمایه‌گذاری این شهرستان وجود نداشت و در حال حاضر تلاش می‌شود با رایزنی‌های مختلف امکان دعوت از سرمایه‌گذاران فراهم شود و آن‌ها اطمینان خاطر نسبت به بازار سرمایه‌گذاری این شهرستان حاصل نمایند.

کورانی فر بابیان اینکه نمی‌توان با اعتبارات قطره‌چکانی دولتی بروجرد را توسعه بخشید، تصریح کرد: باید فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذار پهن کرد چراکه سرمایه بخش خصوصی در این زمینه بسیار مهم است و با معرفی ظرفیت‌های فراوانی که در استان لرستان و شهرستان بروجرد وجود دارد می‌توان استان لرستان را به محل تردد سرمایه‌گذاران تبدیل کرد که این اقدام در حال حاضر توسط استاندار لرستان و دیگر مدیران اجرایی استان در حال پیگیری و انجام است.

وی فضا را برای توسعه شهرستان مساعد دانست و خاطرنشان کرد: استان لرستان و به‌تبع آن شهرستان بروجرد می‌تواند مقصد گردشگری قرار گیرد و ظرفیت‌های این منطقه از دیگر شهرهای کشور بیشتر است.

فرماندار بروجرد وجود 470 اثر و بنای تاریخی در این شهرستان را یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده توسعه خواند و افزود: وجود صنایع‌دستی متنوع، باغات و کشاورزی و آثار تاریخی متنوع و خانه‌های علما هر یک می‌تواند به‌نوعی ظرفیت‌های توسعه این شهرستان را بیش از گذشته رشد دهد.

پرداخت 426 میلیارد تومان تسهیلات به فعالان بخش خصوصی

وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون 426 میلیارد تومان تسهیلات به فعالان بخش خصوصی شهرستان بروجرد در حوزه‌های مختلف شامل خدمات، بازرگانی، صنعت و معدن و مسکن پرداخت‌شده است.

کورانی فر با اشاره به افزایش اعتبارات این شهرستان در بودجه سال جاری بیان کرد: سال گذشته میزان اعتبارات شهرستان بروجرد 29 میلیارد تومان بود حال‌آنکه امسال با افزایش چشمگیر به 42 و نیم میلیارد تومان رسیده است علاوه بر این از سرجمع اعتبارات استانی سه و نیم میلیارد تومان برای تکمیل و احداث پل رودکی و نیز تأمین اعتبار 30 درصدی پروژه‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در این شهرستان توسط استاندار لرستان تخصیص‌یافته است.

وی افزود: از محل ماده 12 مربوط به حوادث بحرانی مبلغ پنج میلیارد تومان برای شهرستان بروجرد تخصیص داده‌شده علاوه بر این یک میلیارد و 200 میلیون تومان دیگر نیز به شهرداری بروجرد اختصاص داده‌شده و از سویی 800 میلیون تومان نیز برای مرمت و نگهداری از خانه‌های تاریخی و دبیرستان امام خمینی(ره) این شهرستان در نظر گرفته‌شده است.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) نویدبخش توسعه بروجرد

فرماندار بروجرد با اشاره به فعالیت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) در این شهرستان عنوان کرد: مجری احداث راه‌آهن بروجرد این قرارگاه است که فرصت حضور آن‌ها برای توسعه و آبادانی استان لرستان و شهرستان بروجرد مغتنم است.

وی در رابطه با منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان نیز گفت: در حال حاضر 70 درصد اراضی موردنیاز این منطقه تملک شده و 600 هکتار از اراضی فرودگاه نیز متعلق به منابع طبیعی بوده که تحت اختیار قرارگرفته است.

کورانی فر خاطرنشان کرد: شرکتی متولی پیگیری احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به دلیل کم‌کاری فسخ قرارداد شده و در حال حاضر پیگیری برای دعوت از شرکت‌های واجد شرایط در دستور کار قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخابات شورای شهر در سال آینده بیان کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی انتخابات شوراهاست که اهمیت آن به‌مراتب برای شهرستان بروجرد بیش از انتخابات ریاست جمهوری است که باید همگان تلاش کنند تا افراد اصلح را برای کاندیداتوری ترغیب کرده و مردم را برای شرکت حداکثری در این رویداد سیاسی مهم ترغیب و تشویق کنند که این مهم نیازمند حضور صاحبان نظر و ایده و فعالان عرصه خبر و اطلاع‌رسانی است.

در این جلسه محمد کیانی معاون عمرانی فرماندار نیز طی سخنانی مهم‌ترین سیاست دولت فعلی را تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام دولت‌های گذشته دانست و گفت: بر این اساس دولت تمام همت خود را برای تکمیل پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی 50 درصد به بالا گذاشت و در شهرستان بروجرد نیز تکمیل برخی پروژه‌ها نظیر آب‌رسانی، گازرسانی و بیمارستان آیت‌الله بروجردی در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به ایجاد سه کارگروه تخصصی در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری این شهرستان بیان کرد: این کارگروه‌ها شامل کارگروه رصد سند توسعه اشتغال، کارگروه رصد جذب اعتبارات ویژه مشاغل خانگی و کارگروه رصد جذب اعتبارات تبصره 26 مربوط به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است که فعالیت هریک از کارگروه‌ها مشخص‌شده و در حوزه خود به‌دقت مسائل را رصد می‌کنند.

منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بروجرد یک مصوبه بر روی کاغذ!

معاون عمرانی فرماندار بروجرد در رابطه با منطقه ویژه اقتصادی عنوان کرد: منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بروجرد یک مصوبه از مجلس شورای اسلامی داشت که توسط نمایندگان وقت پیگیری شد و تاکنون نیز تنها مجوزی بر روی برگه کاغذ باقی‌مانده است.

وی افزود: فرودگاه بروجرد برای داشتن توجیه اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی ادغام و جانمایی شد و فضایی به وسعت شش هزار هکتار در اشترینان برای این منظور در نظر گرفته و 2000 هکتار از آن توسط شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور خریداری شد و حدود دو سال است که طرح‌های مطالعاتی آن در دست انجام است.

کیانی تصریح کرد: سرمایه‌گذار متولی این امر به دلیل عدم اثبات اهمیت این پروژه توسط استاندار از تولی گری آن حذف و شرکت دیگری متولی اجرای این پروژه شده است که در آینده اجرایی می‌شود.