سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

۵۰درصدگردش اقتصادی لرستان در دست صنایع معدنی/تقویت معادن بروجرد - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰درصدگردش اقتصادی لرستان در دست صنایع معدنی/تقویت معادن بروجرد

۵۰درصدگردش اقتصادی لرستان در دست صنایع معدنی/تقویت معادن بروجرد

سرپرست امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه ۵۰درصد گردش اقتصادی لرستان در دست صنایع معدنی است، گفت: تقویت معادن بروجرد در اولویت است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن وتجارت استان لرستان ظهیر حیدری نژاد در دیدار با معدن کاران بروجرد در اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان اظهار داشت: واحدهای معدنی و صنایع معدنی حدود ۷۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی استان لرستان را شامل می شوند.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد گردش مالی اقتصادی استان لرستان مربوط به بخش صنایع معدنی است، گفت: با توجه به سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی، منابع معدنی بهترین جایگزین برای منابع نفت و گاز هستند که در این راستا سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه های امسال خود را به استفاده از ظرفیت های معدنی معطوف کرده است.

سرپرست امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به وجود ذخایر غنی معدنی در استان لرستان افزود: خام فروشی مواد باعث رکود مالی در این بخش شده زیرا مواد معدنی خام و فرآوری نشده، متقاضیان محدودی دارند لذا نگاه ما باید از مشتریان محدود و بازار داخلی فراتر باشد.

حیدری نژاد ادامه داد: با توجه به بحران های اخیر در کشورهای همسایه و نیاز شدید آنها به ساخت و ساز، می توان عمده تولیدات معدنی فرآوری شده استان را به این کشورها صادر کرد ولی متاسفانه هنوز در بخش فرآوری اقدامی صورت نگرفته است.

وی به تنوع ذخایر معدنی در بروجرد از جمله تالک، سیلیس، فلدسپات، شن، ماسه و گرانیت اشاره کرد و گفت: متاسفانه معادن بسیار غنی تالک بروجرد به صورت خام فروشی فعالیت دارند که می توان از این ظرفیت های خدادادی برای توسعه اقتصادی و اشتغالزایی استفاده کرد.

سرپرست امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از تدوین برنامه تحقق بخشی معدن در استان لرستان خبر داد و اظهار کرد: براساس این برنامه، ظرفیت های معدنی شاخص استان شناسایی شده اند و برنامه هایی برای رونق و توسعه آنها و تقویت تشکل های معدنی در حال شکل گیری است.

حیدری نژاد بروجرد را پیشانی معدن استان لرستان و تقویت معادن این شهرستان را در اولویت کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان دانست و گفت: باید با ایجاد تشکل معدن یا خانه معدن و دادن اختیارات به اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد زمینه را برای رونق معادن این شهرستان فراهم کرد.

وی افزود: از آنجا که نظارت بر کار معادن باید مستمر باشد، وجود کارشناسان بومی و ساکن در بروجرد ضرورت دارد که این امر با ایجاد واحد امور معدنی در اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد محقق می شود.

سرپرست امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه متاسفانه به دلیل ساماندهی نشدن معادن شهرستان بروجرد و نداشتن قیمت پایه برای محصولات به ویژه شن و ماسه، این تولیدات با قیمت بسیار پایین تر از بازار تاکنون فروخته شده اند، اظهار داشت: در حال حاضر امکان جهش چند برابری قیمت ها وجود ندارد ولی می توان با ایجاد تشکل یا خانه معدن در شهرستان بروجرد، قیمت ها را کم کم به روز کرد.

حیدری نژاد ادامه داد: به دلیل اینکه اغلب واحدهای شن و ماسه شهرستان بروجرد مجوز برداشت یا پروانه بهره برداری ندارند هعیچ اعتباری در راستای اقتصاد مقاومتی نمی توانند دریافت کنند لذا فراخوانی برای اخذ مجوز به معادن ارائه شده تا در برنامه زمانبندی نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام شود.

وی از اجرای طرح نظارتی مستمر بر تولیدات مصالح ساختمانی و معدنی استان لرستان از هفته آینده خبر داد و گفت: این طرح با همکاری تعزیرات حکومتی و سازمان استاندارد به منظور جلوگیری از تولیدات بی کیفیت اجرا می شود.

سرپرست امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به وجود برخی واحدهای تولید کننده مصالح ساختمانی که بدون توجه به نیاز بازار ایجاد شده اند، افزود: هفته گذشته پروانه ۱۴ واحد تولید بتن و ۱۰ واحد تولید شن و ماسه در استان باطل شد.