رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

۵۰۰ میلیون دلار برای ایجاد مجتمع‌های آب‌رسانی روستایی اختصاص یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰۰ میلیون دلار برای ایجاد مجتمع‌های آب‌رسانی روستایی اختصاص یافت

۵۰۰ میلیون دلار برای ایجاد مجتمع‌های آب‌رسانی روستایی اختصاص یافت

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: دولت ۵۰۰ میلیون دلار برای ایجاد مجتمع‌های آب‌رسانی حوزه آب روستایی اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد شریعتمداری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته خرم‌آباد، با بیان اینکه سال گذشته 10 درصد افزایش محصولات پتروشیمی داشتیم، اظهار داشت: در بخش کشاورزی کاهش تراز منفی مواد غذایی داشتم که از 8.1 میلیارد دلار به 5.4 میلیارد دلار رسیده یعنی افزایش صادرات و کاهش واردات داشته‌ایم.

وی بابیان اینکه خرید تضمین گندم از 4.8 میلیون تن به هشت میلیون تن رسیده است، افزود: میزان تولید گندم در یک سال گذشته علی‌رغم خشک‌سالی این‌قدر بالا رفته که امروز نان کشور توسط گندم داخلی تأمین و گندم وارداتی فقط مورد مصرف صنایع کشور است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور عنوان کرد: دو هزار و 800 کیلومتر راه‌آهن  در کشور در دست اقدام است و در حوزه آب روستایی دولت 500 میلیون دلار برای ایجاد مجتمع‌های آب‌رسانی اختصاص داده است.

شریعتمداری گفت: در استان لرستان 378 روستا از طریق تانکر آبر سانی می‌شد که بااعتبار 40 میلیارد تومان در طی دو سال گذشته با ایجاد مجتمع‌های آب‌رسانی 87 روستا به آب‌لوله‌کشی متصل شدند.

وی بیان کرد: متأسفانه به‌علت تحریم‌های وحشیانه، میزان صادات غیرنفتی کشور کاهش یافته بود، بنابراین باید مجدداً کار و تولید را احیا می‌کردیم.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: صنعت نفت ما ثابت کرد که حتی در شرایط تحریم هم تواناست کمااینکه اگر در طول این دو سال، اقتصاد ایران روندی نزولی را طی می‌کرد، قطعاً مذاکرات هسته‌ای نمی‌توانست موفق پیش برود.

وی با اشاره به روند رو به رشد گازرسانی به شهر و روستاها، بیان کرد: تا نیمه سال 96، 2.5 میلیون خانوار از نعمت نفت و گاز برخوردار می‌شوند، به‌طوری‌که نسبت برخورداری شهری و روستایی به 95 درصد برسد.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: در گذشته در استان لرستان، فقط 327 روستا از نعمت نفت و گاز برخوردار بودند که در دولت تدبیر و امید، 335 روستای جدید نیز از نفت و گار برخوردار شد، به عبارت دیگر میزان بهره‌مندی روستاها از 37 درصد به 60 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه امسال، 407 روستا گازرسانی می‌شود، افزود: قراردادها برای گازرسانی 200 روستا بسته شده و 207 روستای دیگر هم به مناقصه گذاشته شده است و این گازرسانی ها عمدتاً در مناطق صعب‌العبور انجام می‌گیرد؛ سفری که قرار بود ریاست جمهور درسال 95 به استان لرستان داشته باشد، 1.5 سال جلو افتاد و در این سفر، بیش از 700 میلیارد تومان منابع عمرانی به استان اختصاص داده شد.

شریعتمداری عنوان کرد: اجرای 65 شبکه آبیاری و زهکشی در 19 استان کشور ، افتتاح و آبگیری 12 سد مخزنی در کشور و راه‌اندازی 32 نیروگاه از دیگر اقدامات خوب دولت در سطح ملی بوده که به افزایش چهار هزار و 130 مگابایت تولید برق در کشور منجر شده است.

وی با اشاره به احداث سه سد در استان لرستان تصریح کرد: سد ایوشان و مروک در دولت یازدهم افتتاح شد، کمااینکه بعد از پیروزی انقلاب تاکنون، فقط همین دو سد در لرستان افتتاح شده است؛ سد حوزیان نیز تا دهه فجر به بهره‌‌برداری می‌رسد.

معاون اجرایی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: استان لرستان در زمینه تولید محصولات شیلاتی در رتبه چهارم کشوری قرار دارد و در زمینه پرورش ماهیان سردآبی در رتبه اول، استان‌های غیرساحلی کشور قرار داد و در منطقه کاکارضا استان لرستان نیز یک مجتمع بزرگ  تولید ماهیان سردآبی راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان در لرستان اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: در دو سال گذشته، 400 کیلومتر راه روستایی آسفالته جدید نیز در استان لرستان ایجاد شده است.

شریعتمداری افزود:  به منظور ایجاد زیرساخت‌های لازم، جهت تبدیل شدن استان لرستان به مقصد گردشگری، چهار هتل در استان در حال ساخت است  کمااینکه استان لرستان به لحاظ برخورداری از میراث فرهنگی، آثار باستانی و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری و طبیعی، ظرفیت تبدیل شدن به مقصد گردشگری را دارد.

وی عنوان کرد: وضعیت فرودگاه خرم‌آباد، نسبت به گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته است و به فرودگاه بین‌المللی تبدیل شده و در این رابطه رفاه خوبی برای مردم ایجاد شده است به‌طوری که تعداد پروازهای آن به 40 پرواز در هفته رسیده و حتی یک هواپیما نیز به نام استان لرستان نام‌گذاری شده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه تعداد زیادی از راه‌های استان در حال چهاربانده شدن است، تصریح کرد: استان لرستان، به یک کارگاه بزرگ سازندگی تبدیل شده که امید است در دوره پساتحریم نیز فعالیت‌های وسیع‌تری در استان انجام بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: ما از مشکل اشتغال استان لرستان خبر داریم و برطرف کردن این مشکل را تکلیف خود میدانیم و شرایط استان را مطلوب تشخیص نمی‌دهیم، ولی دولت در راستای بهبود این شرایط و رفع مشکلات تلاش می کند.