جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

۵۰۰ هزار نفر از عشایر به عضویت بسیج عشایری در‌آمدند - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰۰ هزار نفر از عشایر به عضویت بسیج عشایری در‌آمدند

۵۰۰ هزار نفر از عشایر به عضویت بسیج عشایری در‌آمدند

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ هزار نفر عضو بسیج عشایری کشور هستند، عشایر با تقدیم ۱۰ هزار شهید به انقلاب اسلامی پنج درصد از شهدای کشور را شامل شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی پاشا محمدی ظهر روز سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت یادواره سردار شهید قاسم مدهنی و 10 هزار شهید جامعه عشایری کشور در خرم‌آباد برگزار شد، ضمن تبریک ایام شعبانیه و سالروز عملیات بیت المقدس و همچنین گرامیداشت سالروز تشکیل بسیج عشایری اظهار داشت: اصحاب رسانه در جبهه رسانه‌ای باید به رسالت زینبی خود عمل کنند چراکه همه مسئولیت داریم که پیام خون شهدا را به دنیا برسانیم و فرهنگ جهاد و شهادت را ترویج دهیم.

وی هدف نخست برگزاری یادواره‌های شهدا را ترویج فرهنگ جهاد و شهادت برشمرد و افزود: نسل جوان و نوجوان ما باید فرهنگ ایثار و شهادت را سرلوحه خود قرار دهد و در حقیقت اگر امروز شش قدرت جهانی در میز مذاکره در مقابل وزیر خارجه ایران می‌نشینند، به برکت خون شهدا است.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور بیان کرد: زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و سیراب نمودن جامعه با عطر شهدا از دیگر اهداف برگزاری یادواره شهدا است ضمن اینکه برگزاری یادواره‌ها پیام شهدا را به جامعه می‌شناساند و اسوه‌های ایثار و شهادت را به جامعه معرفی می‌کند.

وی عنوان کرد: از سال 89 به بعد هر ساله یک شهید شاخص در کشور معرفی می‌شود که یادواره‌هایی نیز در این راستا برگزار می‌شود و بر این اساس شهید شاخص سال 94 را سردار شهید قاسم مدهنی انتخاب کردیم.

محمدی تصریح کرد: کل جمعیت عشایر کشور یک میلیون و 200 هزار نفر است که تا کنون بیش از 500 هزار نفر از آنها عضو بسیج عشایری شده‌اند و در حالی که عشایر تنها دو درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند ولی در دوران دفاع مقدس با تقدیم 10 هزار شهید در مجموع پنج درصد کل شهدا را شامل شدند.

وی خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس عشایر در دفاع از کشور پیش قدم بودند و هر جا که عشایر حضور داشتند، دشمن توفیقی به دست نیاورد.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور تبیین نقش عشایر در دفاع مقدس را یکی از دستاوردهای مهم برگزاری یادواره و کنگره شهدا دانست و گفت: ترویج سبک زندگی عشایری می‌تواند آیینه‌ای تمام‌نما برای درس گرفتن سایر اقشار جامعه باشد چراکه زندگی شهدا مصداق بارز و پایلوت واقعی از اقتصاد مقاومتی است و هر سیاه چادر یک پایگاه اشتغال‌زایی و یک پایگاه تولیدی به شمار می‌رود.

وی اظهار داشت: دولتمردان ما در اثبات نوکری و خادمی به ملت هنوز خیلی عقب هستند و در واقع انتخاب شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری نشان از وجود مشکلات اقتصادی و اشتغال در کشور دارد.

محمدی عنوان کرد: بیکاری در جامعه عشایری چهار درصد است در حالی که میانگین بیکاری جامعه 15 درصد اعلام شده ولی در زمینه نرخ سوادآموزی جامعه عشایری نسبت به جامعه شهری و روستایی پایین‌تر است که مسئولان آموزش و پرورش باید به این موضوع توجه داشته باشند.

وی افزود: معتقدیم عشایر زمانی عشایر باقی می‌مانند که اقتصاد آنها درست باشد ولی متأسفانه ضعف جدی در خدمات رفاهی به عشایر وجود دارد و متأسفانه در زمینه خرید تضمینی تولیدات عشایر نیز محصولات از طریق واسطه و دلال به فروش می‌رسد که این به ضرر عشایر است.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور گفت: 35 درصد صنایع دستی کشور توسط جامعه عشایری تولید می‌شود که بانوان عشایر نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند.