رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

۵۰۷ واحد صنعتی در استان لرستان راکد و نیمه فعال است - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰۷ واحد صنعتی در استان لرستان راکد و نیمه فعال است

۵۰۷ واحد صنعتی در استان لرستان راکد و نیمه فعال است

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: ۵۰۷ واحد صنعتی در استان لرستان راکد و نیمه فعال هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، محمدرضا صفی خانی در جلسه تسهیل و رفع موانع تولید استان لرستان که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه 507 واحد یعنی 33 درصد از واحدهای صنعتی استان لرستان راکد هستند، اظهار داشت: امسال بحث تثبیت اشتغال و همچنین ایجاد اشتغال های جدید در دستور کار است.

وی با بیان اینکه احیاء 7500 صنایع راکد، نیمه فعال و واحدهای بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در دستور کار دولت قرار گرفته است، افزود: در برنامه عملیاتی که پیش بینی شده امسال 192 واحد نیمه فعال و راکد در استان لرستان احیاء می‌شوند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه در راستای احیاء صنایع راکد و نیمه فعال استان کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید باید درخواست صنایعی را که می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند را مصوب کند، افزود: کارگروه کارشناسی را نیز در دبیرخانه اداره کل صنعت، معدن و تجارت با حضور نماینده استاندار، نماینده بانک‌ها و نمایندگان سایر دستگاههای اجرایی شکل داده‌ایم و تاکنون سه جلسه توسط این کارگروه برگزار شده است.

صفی خانی تصریح کرد: در این سه جلسه درخواست‌های 108 واحد تولیدی بررسی شد که امروز در جلسه ستاد تسهیل مصوبه بهره‌مندی آنها از تسهیلات بانکی صادر می‌شود و سپس به مرحله بررسی بانک ها منتقل می شوند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت لرستان از اختصاص 405 میلیارد تومان تسهیلات برای احیاء واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال استان خبر داد و گفت: عمده مشکل این واحد ها بازار فروش است به عنوان نمونه چون عمده واحدهای صنعتی استان سنگبری هستند؛ ازاین رو رکود بازار مسکن بر این صنعت تاثیر گذاشته است.

صفی خانی با بیان اینکه برخی از واحدها نیز تحت تاثیر تحریم ها دچار رکود شده‌اند، اضافه کرد: تعداد قابل توجهی ازواحدهای صنعتی راکد استان نیزبا مشکلات بانکی ازقبیل معوقات و نداشتن سرمایه در گردش مواجه هستند.

وی با اشاره اینکه امسال با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صنایعی که معوقه بانکی  و یا چک برگشتی داشته‌اند  معوقات آنها برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش مدنظر قرار نمی‌گیرد، عنوان کرد: در مجموع در استان لرستان 86 واحد در تملک بانک‌ها قرار گرفته‌اند که حدود 64 واحد صنعتی هستند و با این حال با توجه به تاکیدات استاندار بانک‌ها باید این واحدها را احیاء کنند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاکید بر اینکه اختصاص تسهیلات به صنایع راکد و نیمه فعال بر اساس پایشی که از این واحدها صورت گرفته اختصاص می یابد، گفت: در ابتدای سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با توجه به تقسیم وظایفی که صورت گرفت بررسی واحدهای راکد و نیمه فعال مستقر در شهرک های صنعتی را به شرکت شهرک های صنعتی، واحدهای خارج از شهرک‌ها را به اداره کل صنعت، معدن و تجارت، واحدهای تعاونی را به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و واحدهای کشاورزی را نیز به اداره کل جهاد کشاورزی واگذار کردیم و در قالب یک فرم سه برگی وضعی مشخصات طرح های موجود، صورت های مالی، اشتغال موجود و حتی از این صنایع عکسبرداری هم شده است.

صفی خانی افزود: پس از بررسی واحدهای راکد و نیمه فعال و کسب اطمینان ازاینکه تزریق تسهیلات به این واحدها منجر به ایجاد اشتغال و یا تثبیت اشتغال می شود آن وقت درخواست این صنایع وارد مرحله بررسی کارشناسی بانک ها می شود؛ از این رو بانک ها نیز بررسی خود از حیث توجیه اقتصادی، فنی و مالی را انجام می دهند و نهایتا درخواست صنایع  راکد ونیمه فعال زمانی منجر به قرار داد می شود و از یارانه تسهیلات بهره مند می شوند که اطمینان از فعال سازی واحد مورد نظر حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که دریافت تسهیلات موجب ایجاد و یا تثبیت اشتغال نشود یارانه به واحدهای دریافت کننده تسهیلات  تعلق نمی گیرد، اظهار داشت: پیش بینی ایجاد اشتغال با احیاء واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال استان پس از عقد قرار و فعالسازی این واحدها مشخص می‌شود.