رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۸

۵۰ درصد جرائم زندانیان بروجرد با موادمخدر رابطه مستقیم دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۰ درصد جرائم زندانیان بروجرد با موادمخدر رابطه مستقیم دارد

۵۰ درصد جرائم زندانیان بروجرد با موادمخدر رابطه مستقیم دارد

دادستان بروجرد گفت: بیش از یک هزار و ۱۵۰ زندانی در زندان‌های این شهرستان به سر می‌برند که ۵۰ درصد آن‌ها به صورت مستقیم با جرائم مرتبط با موادمخدر دستگیر و روانه زندان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، مصطفی جعفری در جلسه شورای هماهنگی موادمخدر این شهرستان اظهار داشت: بیش از 70 درصد زندانیان بروجرد در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با موادمخدر در زندان‌های این شهرستان دوره محکومیت خود را سپری می‌کنند.

وی افزود: بیش از یک هزار و 150 زندانی در زندان‌های این شهرستان به سر می‌برند که 50 درصد آن‌ها به صورت مستقیم با جرائم مرتبط با موادمخدر دستگیر و روانه زندان شده و 25 درصد دیگر نیز در نتیجه جرائمی مانند سرقت، زورگیری و سایر جرائم مرتبط با موادمخدر در زندان‌های بروجرد به سر می‌برند.

دادستان بروجرد مبارزه اصولی با عوامل اصلی و سرشاخه‌های توزیع موادمخدر در این شهرستان را خواستار شد و عنوان کرد: البته این مهم با کمبود امکانات موجود نیروهای مبارزه کننده و متصدی امر امکان پذیر نبوده و نمی‌توان در کوتاه مدت اقدامی اصولی در این راستا انجام داد.

وی با اشاره به این‌که برخی کمپ‌های ترک اعتیاد این شهرستان به عامل توزیع موادمخدر در شهر تبدیل شده‌اند، تصریح کرد: لازم است دستگاه‌های انتظامی و نظامی مانع فعالیت این کمپ‌های متخلف شوند.

جعفری با تأکید بر ضرورت جمع‌آوری معتادان پرخطر از سطح شهر، خاطرنشان کرد: برخی از معتادان نیز به عامل توزیع موادمخدر و وسیله‌ای برای سودجویی قاچاقچیان موادمخدر تبدیل شده‌اند که ضرورت دارد با نگهداری این افراد و نیز تأمین هزینه‌های اولیه درمان آن‌ها مانع گسترش موادمخدر توسط آن‌ها شد.

وی تصریح کرد: اقدامات بازدارنده برای جرائم مواد مخدر در کشور ناکافی است.

جمشید ابوالفتحی، مدیر آموزش و پرورش بروجرد در این جلسه اظهار داشت: در سال‌های اخیر آموزش و پرورش تلاش‌های زیادی را در راستای فرهنگ‌سازی در مدارس انجام داده و این تلاش‌ها در دو محور مدرسان و مشاوران آموزش و پرورش پیگیری شده است.

وی وجود برخی مشکلات در بستر خانواده‌ها را در بروز برخی ناهنجاری‌های اجتماعی در مدارس موثر دانست و افزود: بسیاری از پدران دانش‌آموزان تمایلی به شرکت در جلسات اولیاء و مربیان نداشته و بخش اعظمی از شرکت کنندگان در این‌گونه جلسات مادران دانش‌آموزان هستند که نمی‌توانند در این زمینه اقدام مؤثری در خانواده خود انجام دهند.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد ترویج مشاوره‌های درون مدرسه‌ای را ضروری دانست و بیان کرد: در این راستا اقدام مؤثری که آموزش و پرورش موفق به انجام آن شده، ایجاد سازوکار مشاوره‌ای در دوره راهنمایی برای دانش‌آموزان این مقطع تحصیلی است.

وی خواستار رفع مشکلات موجود در مدارس حاشیه‌ای شد و عنوان کرد: هم اینک بیش از 90 درصد مشکلات دانش‌آموزان در مدارس در حاشیه‌ای است که 24 مدرسه در حاشیه این شهرستان شناسایی شده و در راستای رفع مشکلات آن‌ها در موارد کاهش آسیب‌های اجتماعی اقداماتی انجام شده است.