سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

۵۴ واحد آموزشی در شهرستان دلفان "تخریبی" است - نمایش محتوای خبر

 

 

۵۴ واحد آموزشی در شهرستان دلفان "تخریبی" است

۵۴ واحد آموزشی در شهرستان دلفان "تخریبی" است

فرماندار دلفان گفت: ۵۴ واحد آموشی تخریبی، ۴۰ واحد آموزشی کانکسی و ۱۰ روستای دلفان فاقد فضای آموزش است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دلفان جعفر طولابی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که با حضور وزیر کشور در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دلفان برگزار شد، اظهار داشت: 440 روستا در شهرستان دلفان وجود دارد که 214 روستا بالای 20 خانوار است، از 901 کیلومتر راه 550 کیلومتر آسفالته است، 180 کیلومتر مالرو و 170 کیلومتر راه شوسه آماده آسفالت است که اگر آسفالت شود مشکل تردد بسیاری از روستاها برطرف می‌شود.

وی افزود: از 440 روستا تنها 180 روستا دارای آب شرب سالم است و مابقی فاقد آب سالم آشامیدنی که آب‌رسانی به این روستاها نیازمند عزم جدی است.

فرماندار دلفان عنوان کرد: در حال حاضر 90 روستای این شهرستان از نعمت گاز بهره‌مند‌ هستند که بنا است سال آینده 69 روستای دیگر نیز گازرسانی شود. تنها چهار روستای این شهرستان فاقد برق است و با توجه به قول مدیرعامل این شرکت مبنی بر برق‌دار کردن این روستاها، در دهه فجر جشن پایان برق‌رسانی برگزار می‌شود.

طولابی تصریح کرد: 250 هزار نفر جمعیت این شهرستان تنها یک بیمارستان 96 تخت خوابی و در روستاها نیز 77 خانه بهداشت وجود دارد که با کمبود شدید مراکز بهداشتی درمانی مواجه هستیم. موافقت احداث بیمارستان 260 تخت خوابی گرفته شده و پیگیر فضای مناسب برای احداث این بیمارستان هستیم تا مشکلات درمانی در این شهرستان تا حدودی مرتفع شود.

فرماندار دلفان گفت: در بحث معیشت و اشتغال در این شهرستان نیز با توجه به اینکه محور اساسی اقتصاد مردم بر پایه کشاورزی و دامپروری است ولی متأسفانه به شکل سنتی انجام می‌شود. از 120 هزار هکتار اراضی کشاورزی تنها 20 هزار هکتار آبی است و مابقی دیم که اگر نگاه ویژه‌ای شود تا ظرفیت شهرستان به بالفعل تبدیل شود، می‌تواند در بحث اشتغال مؤثر باشد.

طولابی بابیان اینکه اگر دام‌پروری این شهرستان از شکل سنتی به صنعتی تبدیل شود کمک مؤثری انجام می‌شود افزود: از 380 واحد آموزشی در شهرستان دلفان، 54 واحد تخریبی، 40 واحد آموزشی به شکل کانکس و در 10 روستا فاقد فضای آموزش است که دانش‌آموزان در فضاهای کوچک استیجاری تحصیل می‌کنند و در بسیاری از روستاها نیز به دلیل عدم راه مناسب نمی‌توانیم کانکس انتقال دهیم تا دانش آموزان از تحصیل بهره‌مند شوند.