رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

۶۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی و زارعی در بروجرد تولید می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۶۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی و زارعی در بروجرد تولید می‌شود

۶۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی و زارعی در بروجرد تولید می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: سالانه ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی و زارعی به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان در شهرستان بروجرد تولید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، رضا امینی در جلسه اقتصاد مقاومتی و بررسی طرح‌های حوزه این شهرستان اظهار داشت: با توجه به سابقه‌ای که صنایع تبدیلی در شهرستان بروجرد دارد فعالیت مطلوبی نیز در این زمینه‌دارند که سبب توسعه اقتصادی این شهرستان شده است.

وی با اشاره به فعالیت 35 درصد از جمعیت این شهرستان در حوزه کشاورزی و باغی افزود: ارزش 600 هزار تن انواع محصولات باغی و زراعی در شهرستان بروجرد سالانه به 1000 میلیارد تومان می‌رسد که عمده تولیدات بیش از نیاز شهرستان بروجرد و استان لرستان است بنابراین به شهرهای هم‌جوار و یا کشورهای همسایه صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد با اشاره به میزان محصولات کشت‌شده در این شهرستان عنوان کرد: سالانه 2000 تن برنج، 4000 تن لوبیا، 2500 تن نخود، 2500 تن سیب‌زمینی، 13 هزار  تن گوجه‌فرنگی، 23 هزار تن خیار، 2000 تن هندوانه و 13 هزار تن کدوحلوایی در زمین‌های زراعی بروجرد تولید می‌شود.

وی افزود: در صنایع تبدیلی روزانه سه تن ماست، چهار تن دوغ، چهار تن پنیر و به‌صورت سالانه 5000 تن انواع شوری جات تولید می‌شود.

امینی با اشاره به میزان تولیدات زراعی این شهرستان بیان کرد: با توجه به اینکه یک‌سوم از باغات استان لرستان در شهرستان بروجرد قرار دارد سالانه 90 هزار تن انواع محصولات باغی شامل 40 هزار تن سیب، 2500 تن گیلاس، 1000 تن آلو، 2000 تن زردآلو، 2500 تن گردو و 12 هزار تن انگور تولید می‌شود.

وی بابیان اینکه شهرستان بروجرد بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشت مرغ در استان لرستان است به تولیدات این بخش اشاره و خاطرنشان کرد: سالانه 17 هزار تن گوشت مرغ، 2000 تن تخم‌مرغ،  در بخش شیلات 2500 تن ماهی قزل‌آلا و 3500 تن گوشت قرمز در این شهرستان تولید می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد با اشاره به ظرفیت‌های فراوان بخش‌های تولیدی مختلف در این شهرستان گفت: افراد بسیاری در بخش‌های یادشده می‌توانند تولید شغل و درآمد کرده و حتی به‌صورت خانگی محصولاتی که درگذشته تولید بسیاری داشته‌اند همچون انواع مربا، سرکه و لواشک سیب، تولید و فرآوری انواع برگه‌های میوه و کمپوت میوه را تولید و به بازار عرضه کنند.

وی با اشاره به ظرفیت پایین نگهداری و جذب سیب تولیدی این شهرستان در بازار عنوان کرد: محصول سیبی که اواخر شهریورماه به بازار عرضه می‌شود توان نگهداری در بازار را ندارد از سویی با راه‌اندازی صنایع تبدیلی می‌توان از ضایعات این محصول ارزشمند جلوگیری کرده و ارزش‌افزوده ایجاد کرد.