رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۸

۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید - نمایش محتوای خبر

 

 

۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید

۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید

معاون استاندار لرستان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی لرستان را ۳۹۴ پروژه برشمرد و گفت: تاکنون ۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد اصلانی شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با صداوسیمای مرکز لرستان در رابطه با روند اجرای پروژه‌های عمرانی استان لرستان اظهار داشت: امسال در سطح استان حدود 581 طرح در قالب هزار و 587 پروژه در دست اجرا است.

وی بابیان اینکه اعتباراتی که تاکنون از محل ردیف‌های مختلف برای پروژه‌های استان منظور شده بالغ‌بر 603 میلیارد تومان است، افزود: تاکنون حدود 50 درصد تخصیص اعتبار به‌صورت 12 درصد نقدی و 38 درصد اوراق ابلاغ‌شده که امیدواریم تا پایان سال میزان نقدینگی ابلاغ‌شده به استان عدد قابل‌توجهی باشد تا بتوانیم پروژه‌های بیشتری را مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

بهره‌برداری 300 میلیارد تومان پروژه‌ عمرانی در لرستان

معاون عمران استاندار لرستان عنوان کرد: 394 پروژه در قالب اقتصاد مقاومتی بااعتباری بالغ‌بر سه هزار و 800 میلیارد تومان در استان وجود دارد که تاکنون 300 میلیارد از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

وی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی عمرانی در سطح استان لرستان درزمینهٔ تحقق و رسیدن به اهداف موردنظر در قالب اقتصاد مقاومتی و طرح‌های عمرانی فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌اند.

اصلانی گفت: تاکنون 76 پروژه اقتصاد مقاومتی به بهره‌برداری رسیده است که امیدواریم در بازه زمانی تعریف‌شده شاهد افتتاح باقی پروژه‌ها باشیم.

اختصاص 2600 میلیارد اعتبار به 2 پروژه راه‌آهن و آزادراه لرستان

وی با تأکید بر اینکه دو پروژه اصلی و اساسی آزاد راه خرم‌آباد - اراک و راه‌آهن خرم‌آباد- بروجرد- دورود می‌توانند نقش بسیار عمده در توسعه و رشد استان لرستان داشته باشند، تصریح کرد: پروژه راه‌آهن بالغ‌بر هزار و 200 میلیارد و آزادراه نیز حدود هزار و 400 میلیارد اعتبار  در راستای تکمیل به خود اختصاص داده‌ است.

معاون عمران استاندار لرستان پیشرفت فعالیت آزادراه خرم‌آباد - اراک را توسط استان مرکزی نامطلوب دانست و اظهار داشت: از 135 کیلومتر آزادراه حدود 67 کیلومتر در حوزه استان لرستان است که خوشبختانه به‌خوبی در آن کار می‌شود و پایان سال 96 حدود 35 تا 40 کیلومتر آزادراه خرم‌آباد اراک بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه تکمیل پروژه راه‌آهن مقداری طولانی خواهد شد افزود: این پروژه تاکنون حدود 20 تا 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

واگذاری 81 پروژه عمرانی به بخش خصوصی

اصلانی عنوان کرد:  بر اساس بررسی‌های انجام‌شده در کارگروه ذی‌ربط، حدود 290 پروژه در گستره استان لرستان وجود دارد که این تعداد  پروژه می‌توانند به بخش خصوصی واگذار شوند و این در حالی است که تاکنون حدود 81 پروژه از این تعداد واگذارشده است.

وی بیان کرد: دولت در بخشی از مناطق مانند مناطق محروم، تا 80 درصد تخفیف قائل شده که پروژه‌های نیمه‌تمام را به بخش خصوصی واگذار کند.

معاون عمران استاندار لرستان با تأکید بر اینکه دولتمردان باید بر اساس اعتبارات پروژه و طرح تعریف کنند، تصریح کرد: متأسفانه درگذشته پروژه‌های زیادی در استان تعریف‌شده و حجم پروژه‌های نیمه‌تمام در استان لرستان زیاد است.

نامطلوب بودن پیشرفت فیزیکی پروژه‌ دهکده المپیک

وی اظهارداشت: یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام استان دهکده المپیک است که در آن تعداد زیادی پروژه تعریف‌شده و این در حالی است که از پیشرفت فیزیکی مدنظر برخوردار نبوده است.

اصلانی افزود: در راستای تکمیل پروژه‌های دهکده المپیک منتظر بخش خصوصی نماندیم و اعتبارات نسبتاً مناسبی در سال 95 برای آن منظور شد که امیدواریم در سال آینده این پروژه‌ها به جایگاه مطلوبی برسند.

وی در رابطه با افزایش پروازهای فرودگاه خرم‌آباد و اجرای طرح توسعه آن عنوان کرد: پیش از دولت تدبیر و امید تعداد پروازهای این فرودگاه حدود هفت پرواز بود که اکنون به 31 پرواز رسیده است و در راستای تأمین استفاده از هواپیماهای پهن‌پیکر در فرودگاه خرم‌آباد  نیز ضرورت داشت باند فرودگاه را تطویل و به بیش از سه هزار و 600 متر برسانیم..

معاون عمران استاندار لرستان بیان کرد: متأسفانه فرودگاه خرم‌آباد درگذشته به دلیل نبود زهکش در طول و عرض باند، آب‌های سطحی به جسم باند نفوذ کرده و باند فرودگاه را برای پرواز هواپیماهای پهن‌پیکر تهدید می‌کرد.

برقراری پروازهای فرودگاه خرم‌آباد در چهارم آذرماه

وی بابیان اینکه چهارم آذرماه پروازهای فرودگاه خرم‌آباد برقرار می‌شود، تصریح کرد: برای اجرای طرح توسعه فرودگاه حدود 53 میلیارد قرارداد اولیه بود که تاکنون بالغ‌بر 370 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و هواپیماهای پهن‌پیکر از این به بعد می‌توانند در این فرودگاه نشست و درخواست داشته باشند.

اصلانی به لزوم پیگیری برای انجام پروازهای خارجی در فرودگاه خرم‌آباد تأکید کرد گفت: با توجه به بررسی‌های انجام‌شده امیدواریم از این به بعد علاوه بر پرواز خرم‌آباد به تهران و مشهد شاهد پرواز به سایر شهرهای موردنظر نیز باشیم..

وی خاطرنشان کرد: درصورتی‌که استقبال هم استانی‌هایمان در رابطه با پروازهای فرودگاه خرم‌آباد بیشتر باشد، شاهد پروازهای بیشتری از فرودگاه خرم‌آباد به سایر نقاط دنیا و کشور خواهیم بود.

معاون عمران استاندار لرستان به مشکلات زیرساختی شهرهای استان اشاره کرد و اظهارداشت: همه افراد جامعه باید آمادگی کافی را در راستای  مقابله با حوادث طبیعی داشته باشند.

اختصاص 180 میلیارد تومان اعتبار حوادث به لرستان

وی افزود: ظرف مدت سه سال دولت تدبیر و امید حدود 180 میلیارد از محل اعتبارات حوادث به استان لرستان اختصاص داده‌شده است و این در حالی است که طی هشت سال دولت قبل حدود 160 میلیارد تومان از محل اعتبارات حوادث به استان اختصاص داده‌شده است.

اصلانی عنوان کرد: خوشبختانه بر اساس پیگیری‌های انجام گرفته طی سال 95 حدود 135 میلیارد تومان  در راستای پروژه‌های پیشگیری از حوادث به استان ابلاغ‌شده است.

وی بابیان اینکه شهرداری‌ها نهادهای دولتی نیستند، تصریح کرد: ما از این اعتبارات رقم قابل‌توجهی را به شهرداری کمک خواهیم کرد تا در قالب پروژه‌های  پیشگیری از سیل بتوانند اقدامات مناسبی را انجام دهندتا دیگر شاهد بروز حوادث کمتری در آینده باشیم.