رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

۸۰۰ معلول ضایعه نخاعی در استان لرستان وجود دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

۸۰۰ معلول ضایعه نخاعی در استان لرستان وجود دارد

۸۰۰ معلول ضایعه نخاعی در استان لرستان وجود دارد

معاون بهزیستی استان لرستان گفت: ۸۰۰ معلول ضایعه نخاعی در استان لرستان وجود دارد که نان‌آور خانواده و مستمری‌بگیر بهزیستی هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، فاطمه زهرا توکلی در حاشیه بازدید از مدرسه استثنایی گلستان شهرستان خرم‌آباد در جمع معلمان این مدرسه ضمن گرامیداشت روز معلم اظهار داشت: معلمی در مورد معلمان مدارس استثنایی وجهه خاص و ابعاد تازه‌ای دارد چرا که کار سختی است.

وی در رابطه با مشکلات معلولان افزود: متأسفانه سازمان بهزیستی به‌ عنوان تنها متولی رفع مشکلات معلولان در سطح جامعه شناخته‌ شده که این حقیقتاً برای ما یک معضل است.

معاون توان‌بخشی بهزیستی استان لرستان عنوان کرد: معتقدم آنچه معلولیت را بغرنج و پیچیده می‌کند خود معلولیت نیست بلکه نوع واکنش جامعه به فرد معلول است.

وی بیان کرد: وقتی برای معلولان در جامعه مرزبندی قائل می‌شویم با حجم زیادی از مشکلات دست‌ به‌گریبان هستیم بنابر این پیامد آن این است که یک دهه از قانون حمایت جامعه از معلولان می‌گذرد ولی سایر نهادها به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کنند.

توکلی در رابطه با توانمندسازی معلولان گفت: توانمندسازی و ارتقا کیفیت زندگی معلولان از دغدغه‌های سازمان بهزیستی است و علی‌رغم اینکه با محدودیت‌های اعتباری و حجم بالای مشکلات مواجه هستیم باید پاسخ گوی معلولان به‌ عنوان بزرگ‌ترین اقلیت جامعه باشیم.

وی تصریح کرد: امروز قریب 50 هزار معلول در سازمان بهزیستی لرستان تشکیل پرونده داده‌اند که اگر بعد خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم نزدیک به 200 هزار نفر تحت تأثیر معلولیت هستند.

وی در مورد فراهم کردن وسایل کمک توان‌بخشی کودکان خاطرنشان کرد: بهزیستی استان در سال‌های گذشته اعتباراتی در این زمینه جذب کرده تا بتوانیم وسایل کمک توان‌بخشی تهیه کنیم.

معاون توان‌بخشی استان لرستان اظهار داشت: در بحث تأمین وسایل کمک توان‌بخشی نخستین شرط دانش‌آموزان معلول هستند که وارد کمیسیون‌های تأیید معلولیت شوند تا خرید وسایل برای آن‌ها لحاظ شود اما اگر مشاهده شود بچه‌ای به خاطر نداشتن ویلچر در خانه‌مانده است ویلچر تهیه شود.

وی به محدودیت‌های مالی سازمان بهزیستی اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون 800 معلول ضایعه نخاعی در استان وجود دارد که نان‌آور خانواده هستند، درآمدی ندارند و مستمری دریافت می‌کنند.

توکلی عنوان کرد: سازمان بهزیستی استان موظف است برای این معلولان ضایع نخاعی از محل تأمین اعتبارات وسایل بهداشتی مصرفی تهیه کند بنابر این ناچار هستیم بخشی از خرید ویلچر، واکر و عصا را به این قسمت سوق دهیم.

وی بیان کرد: در سطح استان لرستان یک کلینیک ارتوپد فنی وجود دارد که آن‌ هم متأسفانه به دلیل مهاجرت نیروهای کارشناس آن تنها تعمیرات را انجام می‌دهند بنابراین از طریق بخش خصوصی رایزنی‌هایی در حال انجام است تا در قالب خرید خدمات بخشی این مشکل را حل کنیم.

توکلی گفت: سال گذشته در بحث ارتوپد فنی بخشی از نیاز معلولان که مغفول مانده بود از طریق اعتبارات پوشش داده شد و امسال نیز امیدواریم بتوانیم در این زمینه کمک‌هایی به دانش‌آموزان استثنایی داشته باشیم.

به گزارش تسنیم، در این برنامه به مناسبت هفته معلم از معلمان مدرسه استثنایی گلستان در شهرستان خرم‌آباد تجلیل شد‌.