جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

۸۵ میلیارد تومان کالای تولیدشده روی دست نساجی بروجرد ماند - نمایش محتوای خبر

 

 

۸۵ میلیارد تومان کالای تولیدشده روی دست نساجی بروجرد ماند

۸۵ میلیارد تومان کالای تولیدشده روی دست نساجی بروجرد ماند

استاندار لرستان گفت: ۸۵ میلیارد تومان کالای تولید شده روی دست نساجی بروجرد مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند در کارگروه اشتغال استان بر ضرورت همکاری بانک های لرستان برای کمک به رونق اقتصادی در استان تاکید کرد و اظهار داشت: بانک های استان مبلغ ۲۵۹ میلیارد تومان در رابطه با تسهیلات زلزله از مردم طلبکار هستند که استانداری لرستان و فرمانداری سایر شهرستان ها مسئولیت وصول این مطالبات را بر عهده خواهند گرفت.

وی افزود: از ابتدای سال ۹۵ پیگیری مطالبات بانک ها در هر شهرستان توسط فرمانداری ها آغاز شده و هر مبلغی در این زمینه از مردم وصول شد با نرخ سود ۱۴ درصد به عنوان سرمایه در گردش به صنایع هر شهرستان پرداخت می شود.

۸۵ میلیارد تومان کالای تولید شده روی دست نساجی بروجرد

استاندار لرستان با اشاره به اینکه تفاهم نامه ای در خصوص وصول مطالبات بانک صادرات لرستان توسط فرمانداری ها منعقد شده اضافه کرد: دیگر بانک های استان ظرف مدت ۱۵ روز وقت دارند مجوزهای لازم از بانک های مرکز خود را برای نهایی کردن این اقدام دریافت کنند.

بازوند در پیشنهاد دیگری به بانک های استان از آن ها خواست تسهیلاتی با نرخ سود ۲۱ درصد در اختیار مشتریان برخی صنایع استان برای خرید محصولات آن صنعت قرار دهند و گفت: بسیاری از صنایع استان با مشکل فروش محصولات خود مواجه هستند و مشتریان زیادی هم وجود دارند که به علت نداشتن پول کافی نمی توانند محصولات صنایع را خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه ۸۵ میلیارد تومان کالای تولید شده روی دست نساجی بروجرد مانده و کارخانه صدر فولاد نیز برای فروش تولیدات خود مشکل دارد عنوان کرد: اگر بانک ها تسهیلاتی در اختیار مشتریان صنایع قرار دهند نقش بسزایی در رونق اقتصادی استان خواهند داشت و به خروج از رکود صنایع از طریق فروش محصولات آن ها کمک خواهند کرد.

معوقات ۹۰۰ میلیارد تومانی بانکهای لرستان

استاندار لرستان در پاسخ به ادعای برخی از مدیران بانک ها مبنی بر اینکه پذیرفتن این امر از اختیار آن ها خارج بوده و منوط به موافقت مرکز است، گفت: برخی از استان های کشور این کار را انجام داده اند لذا می توان با رایزنی با بانک های مرکز و اخذ مجوز از آن ها این اقدام را در استان عملیاتی کرد.

بازوند تصریح کرد: اگر ما در استان نشسته و منتظر باشیم تهران مشکلات استانمان را حل کند این امر تحقق نخواهد یافت لذا ما باید در استان سازوکارهایی برای رفع مشکلات صنایع تعریف کنیم.

وی افزود: بانک های استان باید ظرف ۱۰ روز آینده موضوع پرداخت تسهیلات به مشتریان صنایع برای خرید محصولات آن ها را تعیین تکلیف کنند.

استاندار لرستان در بخش دیگری از صحبت های خود از بانک ها خواست خرید دین خود را با دستگاه های تولیدی استان ۱۶ درصد در نظر بگیرند و گفت: با رایزنی های به عمل آمده با رئیس بانک مرکزی بنا شد بانک ها نسبت به خرید دین با نرخ ۱۶ درصد به کارخانه فولاد صدر، سیمان دورود، نساجی بروجرد و سامان کاشی خرید اقدام کنند که این موضوع به زودی ابلاغ خواهد شد.

بازوند با بیان اینکه اگر این اقدام از سوی بانک ها صورت گیرد کالاهای تولیدی استان به سرعت به فروش می رسند، اضافه کرد: بانک های استان در کمیسیونی این موضوع را بررسی کرده و نتیجه را ابلاغ کنند.

وی میزان معوقات بانکی در لرستان را حدود ۹۰۰ میلیارد تومان برشمرد و گفت: این معوقات بدون استمهال بوده که با در نظر گرفتن استمهال ها رقم این معوقات به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

بنابراین گزارش، در کارگروه اشتغال استان پیشنهاداتی در خصوص برنامه اشتغال دستگاه های اجرایی استان برای سال ۹۵ داده شد که تصویب نشد و این موضوع به جلسه بعدی کارگروه موکول شد.