جهش تولید | شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹

۸۶ درصد از مبتلایان به بیماری ایدز در لرستان از طریق اعتیاد تزریقی است - نمایش محتوای خبر

 

 

۸۶ درصد از مبتلایان به بیماری ایدز در لرستان از طریق اعتیاد تزریقی است

۸۶ درصد از مبتلایان به بیماری ایدز در لرستان از طریق اعتیاد تزریقی است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان گفت: ۸۶ درصد از ۲۳۶۸ نفر مبتلا به HIV مثبت در استان لرستان از طریق اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، غلامرضا آقامیرزایی ظهر روز یکشنبه در همایش ایدز و اعتیاد که در دانشگاه آزاد این شهرستان برگزار شد بابیان چهار بحرانی که کشورها را تهدید می‌کند، اظهار داشت: فقر و رشد جمعیت، نابودی محیط‌زیست، تهدیدات هسته‌ای و مواد مخدر و روان‌گردان‌ها چهار تهدیدی است که همه کشورها موظف به مقابله با آن‌ها هستند و دنیا را تهدید می‌کند.

وی بابیان اینکه این تهدیدات به بحران‌های هزاره سوم موسوم هستند، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه مبارزه، درمان، مشارکت‌های حقوقی و قضائی و از همه مهم‌تر پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر فعالیت می‌کند اما باید دانست موضوع مواد مخدر و اعتیاد تنها از طریق نیروی انتظامی و مقابله قهری کنترل نمی‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان با اشاره به تلاش صورت گرفته در کشور در راستای مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: از حدود پنج سال پیش در کشور اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در دستور اجرا قرارگرفته و این موضوع باید از طریق خانواده‌ها و اقشار مختلف اجرایی شود.

وی به خطر و تهدید مواد مخدر به‌ویژه مخدرهای صنعتی اشاره و بیان کرد: متأسفانه آمارها نشان می‌دهد میل به استفاده از مخدرهای صنعتی بنا به باورهای رایج نادرست در میان دانشجویان در حال افزایش است که باید با اقدامات آموزشی پیشگیرانه نسبت به خطرات این مخدرها دانشجویان را آگاه ساخت.

آقا میرزایی تصریح کرد: 26 ژوئن هرسال به‌عنوان سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر است و شعار امسال "ابتدا بشنو: گوش کردن به کودکان و نوجوانان گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمن آن‌هاست" انتخاب‌شده است و اهمیت توجه به قشر جوان و نوجوان را می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی در طی برنامه ششم توسعه باید سالی پنج درصد و در پایان این برنامه درمجموع 25 درصد کاهش مواد مخدر در کشور داشته باشیم و این امر در صورت همکاری تمامی دستگاه‌ها و مشارکت‌های مردمی محقق می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان با اشاره به ارتباط مستقیم بیماری ایدز با اعتیاد گفت: در استان لرستان 2368 نفر مبتلا به HIV مثبت هستند که از این تعداد 86 درصد از طریق اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا شده‌اند حال‌آنکه در کشور بیشتر مبتلایان به بیماری ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی بوده‌اند و این نشان می‌دهد در استان لرستان به دلیل رعایت شئونات اخلاقی ابتلا به این بیماری از طریق راه جنسی کمتر است.