جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

۹۸ موقوفه در استان لرستان ثبت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

۹۸ موقوفه در استان لرستان ثبت شد

۹۸ موقوفه در استان لرستان ثبت شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: بیش از ۹۸ مورد وقف انتفاعی و منفعتی طی امسال در استان لرستان ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان برگزار شد اظهار داشت: محوریت کار و اقدامات سازمان اوقاف و امور خیریه برگرفته از دو شعار کلیدی است، شعاری که امام خمینی(ره) می‌فرماید «وقف باید به حالت وقفیه خود برگردد و باقی بماند» بنابراین اگر در برخی جاها شکایاتی علیه اوقاف وجود دارد برای این است که باید این شعار زنده بماند.

وی افزود: در راستای بقای متبرکه امام خمینی(ره) می‌فرماید «دستگاه اوقاف باید کاری کند که مردم لحظه‌ به‌ لحظه در آسایش زندگی کنند» و مقام معظم رهبری می‌فرماید «باید بقاع متبرکه و امامزادگان به قطب فرهنگی تبدیل شود».

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان عنوان کرد: زمینه‌ساز این شعار و عملیاتی کردن آن که باید ملاک و معیار کار دستگاه اوقاف و امور خیریه قرار بگیرد که نیازمند کارهای زیرساختی است و زیرساخت باید با احیا موقوفات و آبادانی امامزادگان قرار بگیرد.

وی بیان کرد: باید امامزادگان بنایی در خور شأن خود داشته باشند، 108 امامزاده و مکان زیارتی  و هزار و 808 موقوفه انتفاعی و منفعتی در استان وجود دارد که این موقوفات انتفاعی شش هزار و 800 رقبه را تشکیل داده است.

خاکباز تصریح کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند امامزادگان باید به قطب فرهنگی تبدیل شود باید وظیفه ذاتی اوقاف راهنمایی مردم در تمام برنامه‌های فرهنگی و سیاسی در بقاع با رویکردهای انقلابی به سمت گرایش دینی باشد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای آبادانی و درآمدزایی در عرصه‌های وقفی اقدام شده که در این زمینه با حفظ  موقعیت وقفی ملک از سرمایه‌گذاران دعوت شده حتی برخی از سرمایه‌گذاری‌ها موقوفات اشتغال‌زایی بیش از 20 نفر را ایجاد شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: یکی از اقدامات دیگر اوقاف و امور خیریه ترویج  فرهنگ وقف است، از هزار و 100 سال پیش در استان  لرستان موقوفه وجود داشته است که خوشبختانه در سال 94 نیز بیش از 98 مورد وقف انتفاعی و منفعتی در سطح استان انجام‌گرفته است.

وی به دیگر برنامه‌های اوقاف و امور خیریه استان اشاره و اظهار داشت: در طرح مهر تحصیلی هم‌زمان با دستگاه‌های دیگر  به دانش آموزان بی‌بضاعت کمک می‌شود، طرح مهر تندرستی برگزار و به بیمار بی‌بضاعت از موقوفات مرتبط به آن‌ها کمک می‌شود.

خاکباز افزود: یکی از کارهای مهم این مجموعه پیگیری نیازهای حوزه سلامت مردم بوده که در این راستا ساخت بیمارستان تخصصی سرطان در شهرستان بروجرد است، این کار عملیاتی شده و در حال حاضر مرحله فونداسیون این بیمارستان تکمیل‌ شده که یک‌قطب پزشکی و درمانی برای  این استان خواهد بود.

وی عنوان کرد: بزرگ‌ترین مجتمع آبزیان در سطح استان، مجتمع درمانی، تجاری و مسکونی، برداشت از معادن قیر طبیعی در شهرستان الیگودرز، گلخانه صنعتی در شهرستان ازنا و واحدهای تجاری در شهرستان بروجرد در سال 95 به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان بیان کرد: یکی از اقدامات مهم ثبتی و حقوقی استان احیا و ثبت 17 هزار موقوفه‌ای بود که تا امروز کشف و ضبط نشده بود.